14.10.20 basın

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri El Cezire’nin Kıbrıs’la ilgili son yayınından sonra ülkede gelişen olaylarla ilgili.
***
Filelefteros gazetesinden başlayalım.
Halkın öfkesi – Temizlik talebi
Haberde şöyle yazıyor:
El Cezire’nin videosu siyasi çalkantılara ve halkın hiddetine neden oldu. Meclis Başkanı Dimitris Şilluris gerek partilerin gerekse de halkın baskıları üzerine kamuoyu önünde özür dilemek zorunda kaldı. Ancak Şilluris istifa etmedi sadece araştırma çalışmaları sona erinceye kadar gönüllü olarak görevinden ayrılacağını bildirdi. Konuyla ilgili olarak şimdi geriye Meclisin Şilluris’in görevden alınmasına ve yerine bir başkasının atanmasına karar vermesi kalıyor.
AKEL dün ilgili videoda yer alan milletvekili Hristakis Covanis’i milletvekilliğinden istifaya yönlendirdikten sonra partideki görevlerinden de men etti. Covanis’in Meclisteki koltuğunu Tumazos Çelebis alıyor ancak henüz Çelebis ile bu konu görüşülmedi.
Bu arada AKEL, DİKO, Ekologlar Hareketi ve Yurttaşlar İttifakı Meclis Başkanının görevden istifasını talep ederken DİSİ, EDEK ve Dayanışma Hareketi Alilengii ise konunun tümüyle araştırılmasını istedi.
Tepkiler olası suçların araştırılması konusunda da peş peşe gelişmelere neden oldu. Polisin El Cezire’nin ifşaatları konusundaki araştırmaları tüm adı geçenleri kapsarken Cumhuriyet tarihinde belki de ilk kez görevde olan bir Meclis Başkanı ifade vermeye çağrılacak. Dimitris Şilluris kısa bir süre önce Yorkaci listesi skandalıyla ilgili olarak ifade vermekten kurtulmuştu ancak şimdi polise ifade vermekten kaçınamayacak gibi görünüyor.
Başsavcı dün polisin araştırmalarının; Şilluris, Covanis ve Pittacis’in pusuya düşürüldüklerine ilişkin şikâyetleriyle sınırlı kalmaması ve adı geçen herkesin suç işlemiş olup olmadığı konusunda da bütünsel bir araştırma yapılması direktifini verdi.
Diğer gazetelerin konuyla ilgili ana haber başlıkları da şöyle:
Alithia:
El Cezire’nin yayınları nedeniyle hızlı gelişmeler yaşanıyor – Olaylar karşısında çileden çıkan Cumhuriyet başsavcısı Polisten konu hakkında ayrıntılı bir şekilde ve derinliğine araştırmalar yapmasını istedi – Siyasi sahne altüst: Kıbrıs Yatırım Programı durduruldu, Meclis Başkanı görevden geçici olarak ayrıldığını bildirdi, AKEL’in baskıları sonucunda AKEL milletvekili Hristakis Covanis istifa etti – Dün onlarca yurttaş Meclisin önünde toplanarak temizlik talep etti.
Politis:
Gönüllü ve geçici olarak görevden uzak durmak taktiktir, derhal istifa etsin – Dimitris Şilluris ifade vermekten kaçınmak amacıyla dokunulmazlığını korumak niyetinde
Meclis Başkanı dünyanın gözü önünde devleti rezil ettikten sonra şimdi de anayasal maceralara yol açıyor –
Bayramdan sonra ve AKEL tarafından kendisine gerekli sürenin tanınmasının ardından Milletvekili Hristakis Covanis de milletvekilliğinden istifa etti-
Dimitris Şilluris dünden itibaren Cumhurbaşkanlığı görevlerini devraldı ama kamuoyu önünde yaratılan gerginlik nedeniyle özür diledi
Ve Haravgi gazetesi:
İyice yiyip içtikten sonra programı kaldırdılar – AKEL diyakronik olarak yozlaşmaya karşı durduğunu açıkladı- Programı yüzlerine gözlerine bulaştırdıktan sonra “suiistimalden” söz ediyorlar – Dimitris Şilluris’in istifası isteniyor. Gazete ön sayfasındaki haber özetinde şöyle yazıyor:
Hükümet ülkeyi uluslararası alanda rezil ettikten sonra toplumun baskıları ve El Cezire’nin yeni yayınları karşısında yatırım programını kaldırdı. AKEL Milletvekili Hristos Covanis dün milletvekilliğinden istifa etti. AKEL Dimitris Şilluris’in de istifası ve El Cezire’nin yayınlarında adı geçen tüm konular hakkında derinliğine araştırma talep ediyor.
***
Haravgi gazetesinden Tasos Perdios imzalı bir başka haberle devam ediyoruz. Geçen Pazar günü Derinya barikatında meydana gelen olaylar sonucunda tutuklanan iki şüphelinin suç örgütü üyesi olduğu verileri mevcut. Konu Polis tarafından basına duyuruldu ve böylelikle barikatta yaşananların arkasında merkezi bir örgüt ve yönlendirme olduğunu bildiğini ortaya koydu. Eylemcilerin aşırı sağ unsurlar ve ELAM üye ve destekçileri olduğu biliniyor. Bu durumda polisin araştırmayı nereye kadar devam ettireceği merakla bekleniyor. Konuya olan yoğun ilgi Yunanistan’da Mahkeme tarafından suç örgütü kurma ve idare etmekten suçlu bulunan Hrisi Avgi partisiyle Kıbrıs’taki ELAM’ın ilişkileri konusunda kamuoyunda devam eden tartışmalardan kaynaklanıyor.
Barikattaki olaylardan sonra Polis Liopetri ve Avgoru köylerinden 4 kişi hakkında tutuklama emri çıkarmış ve Pazartesi akşamı iki tanesini tutuklamıştı. 25 ve 27 yaşlarındaki iki şahıs dün Kaza Mahkemesinin karşısına çıkarıldı ve haklarında 3 günlük gözaltı kararı verildi.
Dün akşam saatlerine kadar haklarında tutuklama emri alınan diğer iki şahıs bulunamamıştı. Bununla birlikte polisin elindeki veriler ve kamera kayıtları göz önüne alındığında daha fazla tutuklamanın yapılacağı görünüyor. Haravgi’ye ulaşan bilgilere göre kısa zamanda yeni tutuklama emirleri de çıkacak.
Polisin elinde olaylar hakkında net görüntüler var. ELAM’ın üye ve destekçileri Ksilofagu’da örgütlendikten sonra Sotira köyüne gittiler ve oradan da Derinya’da üç noktada bir araya geldikten sonra barikata yönlendiler.
Faillerin büyük çoğunluğu Mağusalı olmakla birlikte elimize ulaşan bilgiler başka kazalardan da katılanların olduğunu gösteriyor. Barikatta aşırı sağ profile sahip bir takımın taraftarlarına ait panolar ele geçirildi. Bir tanesi APOEL Milliyetçileri ve Anti-antifa imzasını taşıyordu. Bu durum polisin failleri yakalamak için ne yönde hareket etmesi gerektiğinin de göstergesi.
Olaylarla ilgili bir başka gelişmeye göre Derinya barikatında dünden itibaren çevik kuvvetlere ait bir gücün konuşlanması yanı sıra polis güçleri de Derinya Belediye Başkanı Andros Karayannis’in çağrısına uyarak Derinya karakoluna ve barikata ek güçler gönderdi.
***
Sevgili dinleyenler Kıbrıs Rum Gazetelerden başka haberlerle devam ediyoruz.
- Dün yeni korona virüs vakalarında rekor
Dün saptanan 83 yeni koronavirüs vakası geçen Nisan ayının 58 vakalık rekorunu kırdı. Yetkili makamlar teyakkuzda. Dün Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanını konu hakkında bilgilendirdi. Bugün ise sağlık kurulu bilim adamları konuyu görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidiyor.
- Türkiye Almanları sinirledirdi – Erdoğan Almanya’yı zor durumda bıraktı başlığı altında Filelefteros şöyle yazıyor:
Berlin Türkiye’nin faaliyetlerinden ve Oruç Reis’in geri dönmesinden rahatsızlık duyuyor. Hayko Maas Lefkoşa ve Atina ziyaretinden sonra programlanmış Ankara ziyaretini iptal ederek Berlin’e geri döndü. Türkiye’nin faaliyetlerini Washington da onaylamıyor.
Bu arada Alithia gazetesi aynı konudaki haberinde Yunan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in Oruç Reis gemisinin Meis adasından çekilmemesi halinde Türk – Yunan diyaloğunun hiçbir şekilde yapılamayacağını duyurduğu bildiriliyor.
- Geçen hafta öldürülen İrina Hurskaya’nın otopsi raporu maktülün öldürülme biçimi hakkındaki polisin başlangıçtaki şüphelerini doğruladı. Genç kadın başına darbeler aldıktan sonra boğazlanarak öldürüldü.
Şüpheli 29 yaşındaki sevgilisi Litvanyalı Aistis Mikalauskas henüz bulunamadı. Olay hakkındaki ifade alımları devam ediyor.
- Derinya barikatı olaylarına dair dört tutuklama emri daha verildi
Derinya barikatı olayları hakkında verilen dört tutuklama emrinin ardından dün akşam saatlerinde dört tutuklalama emri daha verildi. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre haklarında tutuklama emri alınan dört şahıs arasında Mağusalıların yanısıra başka kazalardan olanları da yer alıyor. Polisten alınan bilgilere göre şu ana kadar tutuklamış olan 25 ve 27 yaşındaki iki şahıs polise diğer faillere dair hiçbir bilgi vermedi. Buna ragmen polisin elinde soruşturmasını devam ettirmesi yönünde yeterli bilgiler mevcut.
Alithia gazetesi:
- 2018 ile 2020 yılları arasında Çalışma Bakanlığına 202 yeni evlat edinme başvurusu yapıldı. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun yaptığı açıklamalara göre başvuruların 150 tanesi sonuçlandırıldı. Yine Bakanın verdiği bilgilere göre Kıbrıs Rum toplumunda şu anda 173 çocuk koruyucu ailelerde bulunuyor. İlgili makamlar bu çocukların kendilerinin ve biyolojik ailelerinin hazır olduğu zaman ailelerine iade edilmelerine karar verecek.
- Yunanistan’da Hrisi Avgi örgütü davasına bakan savcı örgüt yetkilileri hakkında 13 yıllık hapis cezası, Pavlos Fisas’I öldüren Yorgos Rupakias hakkında ise ömür boyu hapis cezası önerdi.
- Kontrolü tamamen yitirdik
83 yeni koronavisür vakasıyla tüm rekorları kırdık
Semptomlu sorumsuz kişilerin testi yaptırmaması sonucunda virus zicirleri genişliyor.
Haravgi gazetesi:
- Cumhuriyetçi Türk Partisi dün akşam oy birliğiyle Mustafa Akıncı’nın adaylığını destekleme kararı aldı. CTP Başkanı Tufan Erhürman birinci turda yüzde 21,68 oy oranı almayı başarmıştı.
- Koronavirüs vakalarının artması son derece huzursuzluk vericidir
Dün akşam Cumhurbaşkanını kou hakkında bilgilediren Kostandinos İoanu vaka sayısının artışı konusundaki endişelerini dile getirdi. Günlük vaka sayısı ilk kez 83’e yükseldi. Bugün sağlık kurulu olağanüstü olarak toplanarak yeni önlemleri ele alacak.
Politis:
- Altın pasaportlara son – Ertesi güne ilişkin kaygılar
İş dünyası Kıbrıs Yatırım Programının sona erdirilmesini büyük kaygılarla karşıladığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre programın kaldırılması inşaat alanıyla ilintili işletme zincirine doğrudan yansıyacak.
- Doğu Akdeniz – Almanya ve ABD’nden destek mesajı
State Department Maraş sahilinin açılmasını tahrikkâr ve yıkıcı bir davranış olarak nitelendirdi. Bu arada Alman Dışişleri Bakan Yardımcısı Hayko Maas Lefkoşa ziyareti sırasında bölgedeki gerginliğin aşağıya çekilmesi konusunda topu Türkiye’ye attı. Berlin, gerçekten diyalog istemesi halinde Ankara’nın verdiği sözleri 2-3 günden fazla bir süre için tutması gerektiğini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand