Hristodulidis-Maas istişarelerinde Maraş sahilinin açılması görüşüldü.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Konseyi'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik yasadışı eylemlerini sona erdirme konusunda Türkiye'ye gönderdiği net mesajdan 24 saat sonra,

Ankara'nın Kıbrıs ve Yunanistan'a yönelik provokasyonları sürdürmeyi ve daha da artırmayı seçtiğini belirtti. Hristodulidis, Almanya Dışişleri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Haiko Maas ile bugünkü istişareleri boyunca, Türkiye’nin Maraş’taki sahilin açılmasıyla ilgili yeni tahriğinin de görüşüldüğünü söyledi. Ayrıca Almanya Şansölyesi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin çabalarına rağmen Türkiye’nin yeniden gerginliği arttırdığını ifade etti. Hristodoulidis, bir Avrupa devletinin topraklarında yaşanan kabul edilemez olaylar karşısında, Kıbrıs vatandaşlarının, Avrupa Birliği'nden sert bir tepki vermesini beklediklerini hatırlattı. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği üyesi 27 devletin Maraş hakkındaki net açıklaması selamlayarak, Lefkoşa’nın Ankara’nın yeni yasa dışı eylemini sonlandırması için Avrupa Birliği’nden derhal harekete geçmesini beklediğinin altını çizdi. Gerginliğin azaltılmasının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin, üzerinde anlaşmaya varılan iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü temelinde, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlaması hedefiyle inisiyatif üstlenmesi niyetine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi. Dışişleri Bakanı, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine aktif katılımını dört gözle beklediğine dikkat çekti.


Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Almanya ve Avrupa Birliği'nin Kıbrıs ve Yunanistan’a yönelik dayanışmasını yeniden teyit etti. Maas, Türkiye’ye tek taraflı eylemlerine ve tahriklerine son vermesi ayrıca Ankara’nın müzakerelerin gerçekleştirmesine olanak sağlayacak gerekli koşulları oluşturması için çağrı yaptı. Maas, güven artırıcı önlemlere ihtiyaç duyulurken, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin tam tersi sonuçlara yol açtığını söyledi. Ankara'nın doğal gaz aramaya devam etmesi halinde, gerginliği azaltma çabalarında ciddi soruna yol açacağını ve Avrupa-Türkiye ilişkilerini baltalayacağını vurguladı. Haiko Maas, kapalı Maraş’ın açılmasının, gerginliği yatıştırma çabalarında provokatif ve gereksiz bir adım olduğuna dikkat çekti. Ancak tüm aksiliklere rağmen, Avrupa Birliği'nin sakin kalması ve müzakereleri sonlandırmaması gerektiğini, çünkü sorunların çözümünün, ancak ilgili taraflar arasında doğrudan diyalog yapılması aracılığıyla mümkün olabileceğini kaydetti. Almanya Dışişleri Bakanı, bu akşam Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmek için Atina'ya gidecek. Ankara'nın yeni yasadışı eylemleri dolayısıyla Almanya Dışişleri Bakanı’nın yarın planladığı Türkiye ziyareti yapılmayacak.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:35

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand