Hristodulidis-Maas istişarelerinde Maraş sahilinin açılması görüşüldü.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Konseyi'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik yasadışı eylemlerini sona erdirme konusunda Türkiye'ye gönderdiği net mesajdan 24 saat sonra,

Ankara'nın Kıbrıs ve Yunanistan'a yönelik provokasyonları sürdürmeyi ve daha da artırmayı seçtiğini belirtti. Hristodulidis, Almanya Dışişleri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Haiko Maas ile bugünkü istişareleri boyunca, Türkiye’nin Maraş’taki sahilin açılmasıyla ilgili yeni tahriğinin de görüşüldüğünü söyledi. Ayrıca Almanya Şansölyesi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin çabalarına rağmen Türkiye’nin yeniden gerginliği arttırdığını ifade etti. Hristodoulidis, bir Avrupa devletinin topraklarında yaşanan kabul edilemez olaylar karşısında, Kıbrıs vatandaşlarının, Avrupa Birliği'nden sert bir tepki vermesini beklediklerini hatırlattı. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği üyesi 27 devletin Maraş hakkındaki net açıklaması selamlayarak, Lefkoşa’nın Ankara’nın yeni yasa dışı eylemini sonlandırması için Avrupa Birliği’nden derhal harekete geçmesini beklediğinin altını çizdi. Gerginliğin azaltılmasının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin, üzerinde anlaşmaya varılan iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü temelinde, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlaması hedefiyle inisiyatif üstlenmesi niyetine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi. Dışişleri Bakanı, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine aktif katılımını dört gözle beklediğine dikkat çekti.


Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Almanya ve Avrupa Birliği'nin Kıbrıs ve Yunanistan’a yönelik dayanışmasını yeniden teyit etti. Maas, Türkiye’ye tek taraflı eylemlerine ve tahriklerine son vermesi ayrıca Ankara’nın müzakerelerin gerçekleştirmesine olanak sağlayacak gerekli koşulları oluşturması için çağrı yaptı. Maas, güven artırıcı önlemlere ihtiyaç duyulurken, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin tam tersi sonuçlara yol açtığını söyledi. Ankara'nın doğal gaz aramaya devam etmesi halinde, gerginliği azaltma çabalarında ciddi soruna yol açacağını ve Avrupa-Türkiye ilişkilerini baltalayacağını vurguladı. Haiko Maas, kapalı Maraş’ın açılmasının, gerginliği yatıştırma çabalarında provokatif ve gereksiz bir adım olduğuna dikkat çekti. Ancak tüm aksiliklere rağmen, Avrupa Birliği'nin sakin kalması ve müzakereleri sonlandırmaması gerektiğini, çünkü sorunların çözümünün, ancak ilgili taraflar arasında doğrudan diyalog yapılması aracılığıyla mümkün olabileceğini kaydetti. Almanya Dışişleri Bakanı, bu akşam Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmek için Atina'ya gidecek. Ankara'nın yeni yasadışı eylemleri dolayısıyla Almanya Dışişleri Bakanı’nın yarın planladığı Türkiye ziyareti yapılmayacak.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:35

Son Haberler

12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz alevleniyor
08:14
Dün 2 can kaybı ve 390 yeni vaka kaydedildi
08:14
11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Tüm haberler

Video on Demand