13.10.20 basın

Kıbrıs Rum gazetelerinden üç tanesinin ana haberi bugün El Cezire haber ajansının Kıbrıs’taki yolsuzluk haberlerine devam niteliğindeki yeni yayını ve konuyla ilgili gelişmelere ayrılmış. Alithia gazetesinin ana haberi ise bugün de Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerle ilgili gelişmeler ve devam eden ikinci tura yönelik mücadele.
***
Filelefteros:
Gazetenin ana haberi “pasaportlar konusunda yeni bomba – El Cezire kameraları Meclis Başkanını, bir milletvekilini ve bir avukatı pusuya düşürdü” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
El Cezire haber ajansının Kıbrıs’taki yatırım karşılığında pasaport konusuna ilişkin son videosu siyasi çalkantılara yol açtı. Uluslararası haber ajansının muhabirleri ülkenin siyaset, ekonomi ve sosyal yaşamından kişilerle yaptıkları konuşmalarda gizli kamera kullanarak onları pusuya düşürdü. Video filminde kendini geçmişte çeşitli suçlar işlemiş olan bir Çinli yatırımcı olarak tanıtan El Cezire muhabiri Kıbrıs Meclisi Başkanı Dimitris Şilluris, AKEL Milletvekili Covanis, Covani Şirketler Grubu yetkilileri ve Mağusalı tanınmış avukat Pittacis ile konuşurken görülüyor. 57 dakikalık filmin hedefi suç işlemiş bir kişinin yatırım programı vasıtasıyla nasıl Kıbrıs pasaportu alabileceğini gözler önüne sermek. İfşaatların devam edeceği imajını yaratan film polis tarafından araştırılıyor. Ardından geçen Pazartesi günü AKEL milletvekilinin 2019’un Ekim ayında gazetecilerle yaptığı konuşmanın filme kaydedildiğinin anlaşılmasından sonra yaptığı şikâyetler üzerine Başsavcı olayın araştırılması talimatı verdi. Ayrıca 2019 yılının 29 Ekim tarihinde AKEL milletvekili Covanis aracıların kendisiyle yaptığı görüşmeden hemen sonra olayı MOKAS’a bildirdiğini ancak eldeki verilerin kanıt teşkil etmemesi nedeniyle araştırmaya gerek görülmediğini hatırlatırız.
Filmde adı geçen şahıslar röportaj yayınlandıktan sonra Covanis’in evinde ve Meclis Başkanının da yer aldığı görüşmeden bir şeylerin iyi gitmediğini anladıkları şeklinde açıklamalarda bulundular. Hatta Meclis Başkanı El Cezire’nin haber filminde kendisinin ortada bir şeylerin döndüğünü anlaması üzerine ağızlarından laf almak için çeşitli şeyler söylediğini ifade etti. Haber ajansı tarafından pusuya düşürüldüğünden ve tasarlanmış propagandadan söz eden AKEL milletvekili Covanni ise “hakikatin aydınlatılması için devletin hukuki kurumlarından konu hakkında görüş belirtmelerini talep ediyoruz” dedi.
Filmde adı geçen avukat ise görüştüğü kişilerin güvenini kazanmak için gerçek payı olmayan pek çok şey söylediğini ve videoda bunlardan bazılarının seçilerek kullanıldığını belirtti.
Ana haberinde aynı olayı yansıtan diğer bir gazete de Haravgi gazetesi. Haravgi’nin haber başlıkları şöyle: “Yozlaşmışlık çıbanı patlatılsın – AKEL “konu her yönüyle araştırılmalı ve suçlular bulunmalıdır» dedi.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’i ve milletvekili Covanis’i yabancı yatırımcıların aracılarıyla konuşurken gösteren El Cezire’nin yeni yayınıyla ilgili olarak AKEL tüm olayların tam ve derinliğine araştırılmasını ve suç tespit edildiği noktalarda ceza verilmesini talep ediyor.
Aynı konu Politis gazetesinin de manşetini süslüyor. Başlıklar şöyle: Tek yol Dimitris Şilluris’in istifa etmesi – El Cezire’den başrollerinde Meclis Başkanı ve AKEL milletvekilinin yer aldığı yolsuzluk striptizi – Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor: El Cezire’nin filminde prosedürün atlanması hakkında inanılmaz diyaloglar ve dolandırıcılara pasaport sağlanmasında “işbirlikçi” olarak adlandırılan yabancı ülke Meclis Başkanları konusunda imalar var.
Filmde adı geçen şahısların yaptıkları açıklamalar hiç inandırıcı değil. El Cezire hakkında adalete başvuracaklarını söylerken Arap haber ağının tek bir kelimesinin dahi gerçek olmadığını söylemediler.
Hükümet ve partiler konu hakkında yarım ağızla açıklamalar yaparken Ekologlar Hareketi adı geçenlerin istifasını istedi. Şilluris ile Covanis El Cezire’nin Türkiye çıkarlarına hizmet eden olası casusluk faaliyetlerinden söz ettiler.
***
Alithia gazetesi: Gazete “Erhürman Akıncı’yı destekliyor ama mücadele çekişmeli olacak” manşeti altında Kıbrıs Türk toplumundaki liderlik seçimlerine yer veriyor. Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk toplumunda önümüzdeki Pazar günü yapılacak olan seçimlerin ikinci turunda Cumhuriyetçi Türk Partisinin Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı Akıncı’yı otomatikman favori durumuna getiriyor. Aslında CTP iki aday hakkındaki tutumuna bugün karar verecek ama parti başkanı Tufan Erhürman’ın dün yaptığı açıklama ortamı netleştirdi. Tufan Erhürman “federasyon yanlısı adayı destekleyeceğiz” dedi. Bununla birlikte seçim mücadelesinin çekişmeli geçmesi bekleniyor zira Ersin Tatar’ın milliyetçi partilerin oylarını toplaması öngörülüyor.
Haber diğer gazetelerde de yer alıyor sd. Başlıklarını aktaralım sizlere:
Filelefteros: Cumhuriyetçi Türk Partisi bugün federasyon kriteriyle karar alacak – Akıncı’nın seçimleri kazanması olasılığı yüksek – Seçimlerin sonucu Ankara’ya cevaptır
Politis: Erhürman’ın partisi kilit rolünde – Borel dün Kıbrıs’taki taraflardan seçimlerin akabinde müzakerelere oturmalarını beklediği mesajını verdi
Ve Haravgi: Akıncı ile Tatar arasında sert ve çekişmeli mücadele – Akıncı’nın sloganı “hep birlikte omuz omuza” – CTP Merkez Komitesi federasyon çözümü yanlısı adayı destekleyecek
***
Bu arada Haravgi gazetesi ilgili bir başka haberinde Kıbrıslı Rum liderlerin Kıbrıs Türk toplumundaki kritik seçimler hakkındaki görüşlerini veriyor. 
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs Rum tarafıyla BM kararlarına, Yüksek Düzey Anlaşmalarına, uluslararası hukuka ve AB’nin ilkelerine dayalı bir çözüm için işbirliği yapacak bir liderin seçilmesi umudunu ifade etti. Türkiye’nin Kıbrıs Türk toplumuna müdahaleleri kaynaklı rahatsızlığına da değinen Kiprianu “Bize göre K/Türkler liderlerini seçmeleri konusunda yalnız bırakılmalıdır” ifadesini kullandı.
EDEK Başkanı danışmanı Hristos İakovu “İşgal altındaki bölgedeki yasadışı seçimlerin bundan önceki 20 yıl içinde yaşanan seçimlerden farklı olmadığını” iddia etti ve Rum tarafında lider değişikliğinden çok şey beklendiğini ancak her seferinde hüsran yaşadıklarını söyledi. İakovu “işgal altındaki bölgedeki birkaç bin oyun Türkiye’nin Kıbrıs sorunuyla ilintili uzun erimli hedeflerini etkileyebileceğini düşünmek politik bir yanlıştır” dedi.
***
Gazetelerin diğer bazı haberleri:

Bugünkü gazetelerde öne çıkan bir diğer haber artan koronavirüs pandemisi riskiyle ilgili.
Alithia gazetesi bu konuda “Koronavirüs önlemleri artıyor – Limasol ve Lefkoşa kazalarında artan vaka sayısı nedeniyle olağanüstü önlemler” başlıklarını kullanıyor ve dün 41 yeni COVİD 19 vakası saptandığını bildiriyor. Makarios hastanesinde de iki bebek korona virüsü kaptı.
Politis gazetesi eleştirel bir başlıkla veriyor haberini sd. “Halkın gözlerini boyama amaçlı protokoller – Lefkoşa ve Limasol’da yeni önlemler”
Gazete artan vakalar nedeniyle, Larnaka’da yürürlükte olan önlemlerin şimdi Limasol ve Lefkoşa’da da uygulanacağını yazıyor.
***
Pazar günü Derinya barikatında gerçekleşen olaylarla ilgili haberler bugünkü gazetelerde de devam ediyor.
Haravgi gazetesi ilgili haberini “faşist unsurlar Tatar’a pas verdi” başlığıyla veriyor ve şöyle yazıyor:
Geçen Pazar günü Derinya barikatında meydana gelen iğrenç olayların failleri ELAM üyeleri ve destekçileriydi. Olay Ersin Tatar’a seçim öncesinde pas işlevi gördü. Tatar olayla ilgili yaptığı açıklamalarda “fanatik Kıbrıslı Rumlar”dan söz etti. Bu arada AKEL Genel Sekreteri de yaptığı açıklamada “bu tür davranışlar nedeniyle çekmediğimiz kalmadı” vurgusu yaptı. Olaylarla ilgili olarak dört tutuklama kararı verildi. Dün akşam iki kişi tutuklandı.
Politis konuyla ilgili haberi “Kapalı barikatta kabadayılıklar – Kukuletalılar tutuklandı” başlığıyla veriyor ve iki kişinin tutuklandığını iki kişinin hâlâ aranmakta olduğunu ve bu arada başka tutuklamaların da yapılmasının olası olduğunu yazıyor. Bu arada gazete barikatta yer alan olayların Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sert tepkileriyle karşılaştığına da yer veriyor.
***
Bütün gazetelerde yer alan bir diğer haber de Oruç Reis gemisinin geri döndüğüne ilişkin. Tüm gazeteler Türkiye’nin gerginliği yükselttiğini yazıyor.
***

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:44

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand