Basın Özetleri 01.10.2020

Filelefteros Gazetesi
- Menülerindeki orta yol
“Tatlı olarak: Türkiye'ye Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki sondaj faaliyetlerini durdurma çağrısı” yan başlıklı haberde, 27 Avrupa Birliği üyesi ülkesinin liderlerinin bir araya geleceği bu akşamki Avrupa Birliği Zirvesi’nde ana yemeğin Türkiye'ye uyarılar olmasının beklendiği, tatlıya gelindiğinde ise Türkiye’den Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki sondaj faaliyetlerini sonlandırmasının isteneceği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Avrupa Konseyi Charles Michel’in gerçekleştireceği toplantı öncesi Brüksel'den sızdırılan bilgilere göre, Avrupa Birliği’nin her zamanki taktiklerini izleyerek, önünde yanan soruna orta yol çözümü bulmaya çalıştığı aktarıldı. Haberde ayrıca, sorunun Türkiye olduğunun genel kabul gören bir gerçek olmasına rağmen, Brüksel'in Erdoğan'dan olumlu bir yanıt geleceğini umarak Ankara ile hiçbir iletişim kanalını kapatmak istemediği vurgulandı.
- Larnaka Limanı ve Marinası için son imzalar
“Οn iki aylık bir geçiş dönemine giriliyor” yan başlıklı haberde, Larnaka Limanı ve Marinası’nın yanı sıra çevresinin de düzenlenmesini içeren imar projesiyle ilgili sözleşmenin “Kition Ocean Holding Ltd.” konsorsiyumla önümüzdeki hafta içinde, muhtemel 5 Ekim Pazartesi günü imza töreni yapılmasının planlandığı belirtildi. Haberin detayında, konsorsiyumun geçtiğimiz ay sonunda Rekabeti Koruma Komisyonu'ndan proje için yeşil ışık yakması sonrası, onay ve kontrol için bir dizi belge, sertifika, teminat ve fon makbuzu hazırlayarak Ulaştırma Bakanlığı'na gönderdiği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Vetodan kurtarma formulü
“Türkiye’ye yaptırımların hemen uygulanmayacak ama konu masada kalıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Avrupa Birliği üyesi 27 ülkelerin liderlerinin katılacağı bu akşam ki yemekte ana konunun Türkiye olacağını ve toplantının sonuç metninin içeriğiyle ilgili olarak diplomatik çalışmaların arka plan devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, her türlü ihtimalin masada olduğu ancak Avrupa Birliği’nin amacının Ankara ile istikrar ve güvenlik içinde yapıcı bir diyalog alanı yaratmak olduğunu aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Yunanistan ve İspanya Dışişleri Bakanları’nın dün Lefkoşa’da dayanışma ve destek mesajı verdiklerini belirtildi.
- Raydan çıkma riski
“Doğru gözlem sorumluluğunu gerektirir” yan başlığıyla verilen haberde, epidemiyologlar Zoi Pana ve Petros Karayannis’in görüşlerine yer verilerek, Kıbrıs'ın epidemiyolojik tablosunun vaka sayılarındaki iniş çıkışlara rağmen iyi olduğu ifade edildi. Haberin detaylarında, futbol takımlarındaki vakaların artmasının endişe verici ancak aynı zamanda beklenen bir durum olduğunu belirten epidemologlar, bu durumun en basit önlemin vatandaşlar arasındaki iletişimi sınırlamak olduğunu vurguladı.

Alithia Gazetesi
- Cezalar bugünden itibaren ateş pahası
“Sürücüler dikkatli olun, hata yaparsanız elinizi cebinize atmanız gerekecek” yan başlıklı haberde; kazaları azaltmak amacıyla yaz aylarında çıkarılan yeni mevzuat hükümlerinin bugünden itibaren uygulamaya konulmasıyla birlikte trafik ihlallerinden alınacak cezaların el yakacağı aktarıldı. Haberin detaylarında, yeni cezalarla ilgili şu örnekler verildi: Hız limitinin %30'a kadar aşımına; 2 bin Euro’ya kadar para cezası ve 1 ile 3 arası ceza puanı, hız limitinin %50'ye kadar aşımına; 3 bin Euro’ya kadar para cezası ve 2 ile 4 arası ceza puanı, hız limitinin %75 oranında aşılması durumunda ise; 5 bin Euro’ya kadar para cezası ve 3 ile 6 arası ceza puanı. Haberde ayrıca, davaların mahkemeye sevk edilmesi durumunda cezaların artırılacağı belirtildi.
- Avrupalı liderler karar veriyor
“Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleriyle ilgili bugün büyük gün” yan başlığıyla verilen haberde; Olağanüstü Avrupa Birliği Zirvesi’nin toplanacağı bugün’ün Avrupa Birliği’yle Türkiye’nin ikili ilişkileri ve Türkiye'ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağına karar verileceği için Kıbrıs açısından büyük bir gün olduğu belirtildi. Haberin detaylarında, Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlarla ilgili şu anda “fikir birliği bulunmadığı” ancak ne olacağının “liderlerin görüşmelerine bağlı olacağı” ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- «27» lerin akşam yemeğinde ana yemek Türkiye
“Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle ilişkisi tartışılacak”, “Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasına atıf” yan başlıklarıyla verilen haberde; Avrupa Birliği üyesi «27» ülkenin liderlerinin katılacağı resmi akşam yemeğinde ele alınacak son konunun Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle stratejik ilişkisinin olacağını aktarıyor. Haberin detaylarında, son günlerde yaşanan yoğun gelişmelere rağmen yaptırımlar konusunda herhangi bir fikir birliği sağlanamadığı belirtildi. Gazete ayrıca, Brüksel’deki kaynaklara göre «27»’lerin Yunanistan ile temas halinde olmaktan memnuniyet duyacağı ve “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’deki sondaj çalışmalarının durdurulmasını” talep edeceği vurgulandı.
- Kıbrıs'ın bağımsızlığının kurtuluşu için mücadele
“Yorgos Vasiliou: Bir çözüm olmazsa önümüzdeki 60 yıl içinde Kıbrıs nasıl olur bilmiyorum” yan başlıklı haberde; AKEL’in bölünmeye karşı mücadele mesajı gönderdiği mesajına yerverilirken, Kıbrıs Sorunuyla ilgili olarak uzayan durgunluğun devam etmesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin lağvedilene kadar zayıflaması için ölümcül riskler taşıdığı, bu durumun ortaya çıkardığı her türlü sonucu ise Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tüm Kıbrıs halkının omuzladığı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:37

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand