basın özetleri 23.01.20

Filelefteros gazetesin ana haberi Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki sondaj faaliyetleriyle ilgili.
Filelefteros “Oldubitti politikası – Ankara doğal gaz yataklarının da yarı yarıya bölüşülmesini dayatmaya çalışıyor” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
İki devlet politikası izleyen Ankara sürekli olarak Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruma iddiasıyla Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin içindeki doğal gazın 50-50 bölüşülmesini talep ediyor. Yavuz’un 8. Parsele dalmasının amacı sadece Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik hakları hakkında kuşku yaratmak değil. Bunun yanısıra bölgeyi yasadışı bir şekilde bölmeyi ve bu yolla denizde de oldubittiler yaratmayı amaçlıyor” diyor Filelefteros gazetesi.
Filelefteros aynı zamanda Kıbrıs Türk tarafının da hemen hemen tamamıyla aynı çizgiyi izlediğinden söz ediyor haberinde.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Müteahhit iflas edice Athienu yollarının yapımı yarım kaldı. Larnaka’ya bağlı Athienu belediyesi yollarını premix döşeme işini üstlenen müteahhit yollarını asfaltını söktükten sonra iflas edince Athienu halkı yedi haftadır sıkıntı yaşıyor. Belediye ihtiyaç çareleri üretmeye çalışıyor.
- Ölümcül trafik kazalarının yarısı saat 16 ile 20 arasında oluyor. Trafik polisi sürücü kontrollerine ilişkin planlarını yeniden düzenlemek maksadıyla yaptığı araştırmada ölümcül trafik kazalarının 16 ile 20 arasında gerçekleştiği, en riskli günü Cuma günü olduğu ve bu bakımdan durumun en kötü olduğu kentin Lefkoşa olduğu saptamasını yaptı.
- Kıbrıs’ın Ürdün Büyükelçisi apar topar değiştiriliyor
Kıbrıs’ın Ürdün Büyükelçisinin aleyhine Büyükelçilikte çürük yapı olduğuna ilişkin yapılan çok sayıda şikayet ve elçilik çalışanlarının istifaları sonucunda Dışişleri Bakanı Büyükelçiyi apar topar görevinden almak zorunda kaldı.
- Kötü kiracı 35 gün içinde atılabilecek
Mecliste Cuma günü onaya sunulacak olan yasa tasarısıyla kiracı 35 gün boyunca kirasını ödemeyi geciktirdiği takdirde ev sahibi ekspres sistemle Mahkemeye başvurup 90 gün içinde onu evden çıkarabilecek.

Politis gazetesinin ana haberi “Ankara doğal gaz ararken Lefkoşa politika arayışında – Hükümetle Muhalefet tribünlere yönelik yel değirmenleriyle savaş başlattı” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor:
Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesinin 8. Parselinde olduğu ve bundan sonraki adımlarını planladığı bir anda Kıbrıs Cumhuriyeti ile muhalefet arasında hedefi ve alıcısı uluslararası alan olan değil iç tribünlere yönelik bir tartışma yarattı.
AB ve büyük güçler, Türkiye’nin bölgedeki manevralarıyla mücadelenin son derece zor olduğu bir dönemde, sözlü kınamalar ve destek mesajları vermekle yetiniyorlar. Türkiye’ye karşı Avrupa yaptırımları listesinin özlü sonuçlar sağlaması beklenmiyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise AKEL’i ona karşı planlı ve örgütlü saldırıya geçmekle suçladı. Buna paralel olarak Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Türkiye’nin 8. Parsele ilişkin verileri elinde bulundurduğuna inandığını ifade etti. Ancak yetkili kaynaklar bu bilgiyi doğrulamadı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Ekaterini Sakelaroplulu dünden itibaren Yunanistan Cumhurbaşkanı. Yunan meclisi ezici çoğunlukla Ekaterini Sakelaropulu’yu Cumhurbaşkanı seçti. Yeni Yunan Cumhurbaşkanı Yeni Demokrasi, SİRİZA ve KINAL partilerinin oylarıyla, Yunanistan Anayasasının öngördüğü birinci tur seçim için zorunlu oy sayısı olan üçte ikiden çok daha fazlasını almayı başardı. Sakelaropulu yaptığı ilk açıklamada mümkün olan olan en büyük kosensusu sağlamak niyetinde olduğunu söyledi.
- Telekomünikasyon verilerinin gizliliğinin kaldırılmasının suiistimal edilmesinin önlenmesi maksadıyla ilgili yasada yapılan değişikliklerin oylaması yarın Meclis’te yapılacak. AKEL ilkesel nedenlerden dolayı çekimser oy vereceğini açıkladı.
- -Sayıştay Başkanlığının Cumhurbaşkanının jet uçağı hakkındaki araştırması sonucunda iki ayrı rapor çıkacak. İlki Cumhurbaşkanının jet uçağını Suudi Arabistan Şeyhi Abdülrahman bin Mahfuz’dan ne tür bir prosedürle kiraladığına ikincisi ise Abdülrahman Mahfuz’a Kıbrıs vatandaşlığı verilirken izlenen prosedüre ilişkin olacak.

Alitiha gazetesinin bugünkü “Öğrenciler sahte damat olarak kullanılıyor – İnsan trafiği çevreleri ve üçüncü ülke yurttaşları Kıbrıs’ta öğrenci olma özelliğini başka amaçlarla kullanıyor” başlığı altındaki ana haberinde şöyle yazıyor:
Dün Mecliste yapılan tartışmalarda yüzlerce üçüncü ülke yurttaşının örgütlü çeteler tarafından Kıbrıs’a öğrenci olarak getirilerek başka AB ülkelerine gitmek, yasadışı bir şekilde çalışmak ya da siyasi iltica başvurusu yapmak niyetiyle AB yurttaşı olan kişilerle sahte evlilik yaptırıldığı söylendi. Yoğun kontrollere ve aynı zamanda da kolejlerdeki kontenjanın sınırlanmasına rağmen olayın boyutları gitgide büyüyor. Bu işlerle uğraşan çevreler sürekli olarak yasa açıkları bulup daha fazla insanı Kıbrıs’a sokmaya devam ediyor. Bu durum ülkeye gerçekten okumak amacıyla gelen öğrencilerin kolejlerde yer bulamamasına ve dolayısıyla da Kıbrıs’ın bir öğrenim merkezi olarak güvenirliğini yitirmesine neden oluyor.
Alitiha gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- State Department’tan Yavuz’un yeni tahriklerine müdahale açıklama – Yasadışı sondajlarınıza son verin – Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Türk sondaj gemisi Yavuz’un bizim araştırma ve çalışmalarımızın verilerine sahip olarak 8. Parsele geldiğini doğruladı.
- Kıbrıs’ta 18 yaş altı gebeliklerin sayısı tedirginlik verici biçimde artıyor
- SEK sendikası KDV’ye bir milyondan fazla borcu olanların isimlerinin basına açıklanmasını talep etti – Alman Finans Şirketi Scope Ratings KDV boşluğuna dikkat çekti. Katma Değer Vergisinin daha başarılı biçimde tahsil edilmesinin Avro Bölgesinin kamu ekonomisinin iyileşmesine yardımcı olacağını” açıkladı. Şirket Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, Portekiz, İspanya ve Letonya’nın kapatılabilecek bir KDV boşluğuna sahip olduğuna vurgu yaptı.

Haravgi:
“Aile içi yanılsamalar çekişmesi… Cumhurbaşkanı Anastasiadis Dışişleri Bakanı Hristodulidis’i yalanladı” başlığı altındaki ana haberinde Haravgi gazetesi Hükümet çevreleri ile AKEL arasında kopan son tartışmalara yer veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
En azından 2017 yılı sonuna kadar yetkili devlet daireleri veb sitelerinde doğal gaz sondaj şirketlerinin yaptıkları araştırmaların sonuçları yayınlanıyordu. Ama Hükümet Türkiye’nin 8. Parselin durumu hakkındaki verileri güya “bir şekilde” çaldığını dün keşfetti.
Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios dün bulunduğu İsrail’den Yunan devlet televizyonu ERT’e yaptığı açıklamada “Öyle görünüyor ki Türkiye’nin bir şekilde yapılan araştırmalara dair bilgileri var” dedi. Hükümet Sözcüsü bu sözleriyle ENİ Total şirketlerini kastederek “herhangi bir itimatsızlıktan” söz etmediğini netleştirdi.
Buna rağmen şunu belirtmekte fayda var ki; 8. Parsldeki “Eratosthenis Güney” hedef noktasıyla ilgili araştırmaların verileri Çevre Bakanlığının veb sitesinde 2017’nin sonuna kadar herkesin erişebileceği bir yerde sergileniyordu. Bu bilgi yetkili daire tarafından doğrulandı ve 2018’den itibaren araştırma sonuçlarının yayınlanmasına son verildiği ve bu konuda tam bir gizlilik yürütüldüğü belirtildi.
Bu arada dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis’in açıklamalarını yalanlayan açıklamalarda bulunduğunu söyledi.
AKEL Genel Sekreteri “Hükümet artık bir karar versin. Söylediklerinde haklı olan kimdir? “AB’nin Türkiye’ye karşı ne tür önlemler uygulayacağına ilişkin yanılsamalar beslememeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı mı yoksa Türkiye’ye karşı sert önlemler uygulanması konusunda AB’ni ikna ettik” diye konuşan Nikos Hristodulidis mi?” dedi.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in AKEL’e ilişkin olarak dün yaptığı ve AKEL’in şahsen ona saldırdığını ifade ettiği açıklamalar hakkında ise Andros Kiprianu “Sayın Hristodulidis’in birisiyle sorunu varsa eğer, bu, son günlerde söylediklerini yalanlayan Cumhurbaşkanı olmalıdır” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand