basın özetleri21.01.20

Alithia gazetesi ana haberini “Cumhurbaşkanı bizi gerçekliğe döndürüyor: AB’nin Türkiye’ye karşı daha sert önlemler uygulayacağı yanılsamasına girmeyin – Türkiye Yavuz gemisiyle Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesindeki 8. Parselin Lefkoşa 1 noktasında sondaj başlatırken, Yunanistan kıta sahanlığına Türk araştırma gemisinin girdiği takdirde oldubitti kabul etmeyeceği ve vuracağı uyarısında bulundu” başlıkları altında veriyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yurttaşları acı gerçeğe döndürdü. En azından mevcut aşamada AB’nden Türkiye’ye karşı Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetlerine yönelik herhangi bir caydırıcı önlem beklememeleri gerektiği konusunda uyardı. Cumhurbaşkanı bugüne kadar açıklanan hiçbir önlemin caydırıcı rol oynamadığını söyledi.
Bütün bunlar Türk sondaj gemisi Yavuz’un Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki 8. Parselinde Lefkoşa 1 noktasında sondaj başlattığı ve Türkiye’nin “doğal gaz bulunur bulunmaz Kıbrıs Türk tarafının, aralarındaki anlaşmanın öngördüğü biçimde payını alacağını açıkladığı bir ortamda geçekleşti.
Öte yandan AB Dışişleri Bakanları dün Brüksel’de Avrupa Konseyinin Çalışma Grubundan yasadışı sondajlarda yer almaları nedeniyle yaptırım uygulanacaklar listesine dâhil edilecek kişi ve şirket isimlerinin bir an önce belirlenmesini isteme konusunda anlaştı. Atina ise Yunanistan’ın kıta sahanlığına herhangi bir Türk araştırma gemisinin girmesi durumunda oldubitti kabul etmeyeceği ve vuracağı uyarısında bulundu.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kurumlar arası çatışma: Sayıştay başkanlığı yetkililerine ofisinin faaliyetlerine dair bilgi vermeyi reddeden Ombudsman Maria Lottidu Sayıştay başkanını kastederek “ Bu ısrarı her türlü yasal kontrolü aşıyor. Soru işaretlerine neden oluyor” dedi.
- Enerji Bakanlığı benzin fiyatlarına 2 ile 2.5 sentlik zam geleceğini açıkladı. Zamlara rağmen Kıbrıs yine de Avrupa Birliği ülkeleri arasında beşinci en ucuz ülke olmaya devam edecek.
- 42 yaşındaki Suriyeli Hüseyin Faruk Baf’taki evlerinde kalbine sapladığı bir bıçakla 31 yaşındaki karısını öldürdü. Sorunlu bir şahıs olduğu bilinen failin, karısını daha önce de dövdüğü bildirildi. Cinayet olayının öncesinde evinden uzaklaştırılması emri verilmişti. 
Politis gazetesi Baf’ta işlenen cinayeti ana haber olarak veriyor.
Politis gazetesi «Cinayetin etik sorumlusu gene devlet – Sosyal Hizmetler Dairesi bu kez de biliyordu – 31 yaşındaki kadını koruyamadı – Yetkililerin ilgisizliği sonucunda bir kadın daha cinayet kurbanı oldu – Zanlı, kadının boşanma aşamasında olduğu kocası – Çocuklarının gözleri önünde karısını öldürdü” başlıkları altında özetliyor ana haberini.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- İsim listesi hemen hazırlansın – Yaptırım işlemleri hızlandırılıyor
AB Dışişleri Bakanları Dış ilişkiler Komisyonu toplantısında dün Komisyonun Çalışma Grubuna Ankara’ya karşı hedefli önlemleri bir an önce hayata geçirmek amacıyla sondajlarda yer alan kişi ve şirketlerin listesinin hazırlıklarının hızlandırılması talimatı verdi.
- Kıbrıs Rum toplumunda futbol alanında başlamış olan şike depremi devam ediyor. Polis şike oyunlara adları karışmış kişileri sorguya çekti. Adalet Bakanlığı şike oyunlar hakkında bilgi sahibi olanlara “konuşun” çağrısında bulundu. Futbolcular kısa süre içinde kendi red button’larını edinecek.
- Özel Hastaneler Birliği PASİN, 30 Ocak günü, Sağlık Sigortası Kurumu ile gerçekleştirdiği son iki görüşmenin sonuçlarını değerlendirecek. Karmaşık vakaların nasıl tazmin edileceği ve Sağlık Sigortası Kurumu’nun yurttaşlar arasında eşitliği nasıl sağlayacağı konuları ele alınıyor.
- İdare Mahkemesi dün Lefkoşa Otobüs İşletmesi Kurumunun iki itiraz başvurusundan birini reddetti. Başvuru Ulaştırma Bakanlığının Lefkoşa kamu taşımacılığını Malta Lines – Kapnos ortaklığına vermesine ilişkindi. Bu gelişmeden sonra ilgili anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Ancak bunun diğer itiraz taleplerine dair Mahkeme kararlarının çıkmasından önce olması beklenmiyor.

Haravgi’nin ana haberi “Elektrik ve su faturalarını ödeyemiyorlar – 100 bin kişiden fazla insan faturalarını ödeyemiyor – Çocuklu aileler geçinemiyor – Yoksulluk sınırı altındaki aileler için durum çok daha zor” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Avrupa istatistik Dairesinin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre Kıbrıs’ta 100 binden fazla insan elektrik ve su gibi faturalarını ödemekte güçlük çeken ailelerde yaşıyor.
Dün basına açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre Kıbrıs’ta nüfusun yüzde 12, 2’si faturalarını zamanında ödemekte zorluk yaşıyor. Kıbrıs bu bağlamda AB ülkeleri arasında en kötü durumda olan altıncı ülkeyi oluşturuyor. Kıbrıs’ın üstünde yüzde 35,6 ile Yunanistan, yüzde 30,1’le Bulgaristan, yüzde 17,5’le Hırvatistan, yüzde 14,4’le Romanya ve yüzde 12,5’le Slovenya bulunuyor.
Yoksulluk riski sınırı altındaki yani yıllık geliri 9.202 avro olan ailelerin oranı yüzde 26,8. Kıbrıs bu bağlamda da AB ülkeleri arasında beşinci sırada yer alıyor. AB ortalaması yüzde 15, 6.
Araştırmanın verilerine göre çocuklu ailelerde bu oran çocuksuz ya da aileye bağımlı çocukları olmayan ailelere göre ikiye katlanıyor. Çok çocuklu ailelerde ise durum bundan daha da kötü.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerginlik tehlikeli bir biçimde tırmanıyor
Türkiye Kıbrıs’ın Münhasır ekonomik bölgesindeki 8 parselinde yeni tahrikkar faaliyetler başlattı. AB’nden daha yaptırım yok. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti yanılsamalar içinde olmaya devam ediyor.
- Öğrenci gezilerinde borsa oyunu
Öğrencilerin gezi ve eğlence mekânı tercihlerini yönlendirmek yoluyla haksız kazanç kurbanı edildikleri bir ağın oluşturulmuş olması ihtimali araştırılıyor.
Gazetenin bazı haber başlıkları da şöyle:
- Denetim Dairelerinde şeffaflık ve güçlendirme -
Sayıştay başkanı ve AKEL, Denetim Dairesi ve İç Denetim ‘in rolünün güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardı - İngiliz bilir kişilerinin tavsiyeleri temelinde yeni öneriler yapıldı – Sayıştay Başkanı ile Ombudsman arasındaki sürtüşme devam ediyor

- Ulusal sağlık sistemi YESİ’ye üye olma kararı şimdi Özel hastaneler Birliğinde. Nihai kararlar 30 Ocak’ta alınacak.
- Konut Planı Estia’da devlet dairelerinin taşınmaz mallara koyduğu memo nedeniyle yeni sorun.
- Birleşik Krallık’a ikamet başvurusu yapan Kıbrıslıların sayısı 9.700’e yükseldi.
- Bir yaya kaldırımı ortadan kalktı. Yaşam kaybı riski ortaya çıktı. Söz Lefkoşa Belediyesinde.
- Kadınların aleyhine aşılmış pratikler… Kısırlık kararı için eşin onayı gerekliliği talep edildi.
- 31 yaşındaki anne çocuklarının gözleri önünde boşanma sürecindeki kocası tarafından öldürüldü.

Filelefteros Gazetesinin ana haber başlığı şöyle:
“Hazır doğal gaz yatağına el koyuyor – Yavuz’u doğrudan ENİ şirketinin hedef noktasına gönderdi – Türkiye mevcut verileri çalarak lisanslı sondaj noktasına girdi – Eratostenis Güney hedefinin adını Lefkoşa 1 koydu.”
Filelefteros’un diğer haber başlılarından bazıları da şöyle:
- Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik denetimiyle yetinmeyen Türkiye şimdi de laik bir topluma dini açıdan da egemen olmak niyetinde
- 20 personelden oluşan devlet dairesi tamamıyla 25 milyonluk yatırımla kalkınma çalışmaları yapacak olan işadamlarının hizmetine veriliyor. Hedef 12 ay içinde inşaat ve kent planlama izinlerinin sağlanması
- Özel hastanelerde doktor ücretleri belirlendi
YESİ’ye girecek olan özel hastanelerde cerrah doktor, cerrah yardımcısı doktor, anesteziysen ve yatılı tedavi ücretleri belirlendi. Sosyal sigorta Kurumu fiyat listesini bugün özel hastanelere sunacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand