Berlin Konferansı'nda Libya konusunda kararlar alındı

Libya'daki dokuz yıllık düşmanlıkdan sonra kabul ateşkes kabul edildi.
Ancak, büyük ölçüde karşıt tarafların yokluğunda, konferasna katılan 12 ülke liderinin ve Berlin Konferansı'na katılan dört Uluslararası Örgüt'ün başkanlarının kararı ile bu sonuca varılmasının büyük bir paradoks olduğu yönünde iddialar da var.
Libya hükümeti başkanı Fayez al-Saraj ve General Halifa Haftar Berlin'deydi, ancak hiçbir zaman aynı odada bulunmadı.
Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres, konferans sonrası yaptıkları ortak basın toplantısında artık masada askeri bir çözüm olmadığını ve silah ambargosuna herkes tarafından saygı duyulması gerektiğini vurguladılar.
Merkel, Katılımcı ülkelerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması ve sorunun siyasi çözümünün bir parçası olması gereken Libya üzerindeki çatışmayı çözmek için bir plan hazırladığını da sözlerine ekledi.
Berlin Konferansında yapılan ortak açıklamada, Libya iç savaşında yer alan tarafların, ülkedeki krizi çözmek için uluslararası bir mekanizma üzerinde anlaştıklarını ve Libya'daki silah ambargosuna saygı göstererek savaşan taraflara askeri desteği sonlandırılacağı bildirildi.
Bu nedenle silahlı grupların tamamen terhis edilmesini ve silahsızlandırılmasını gerektiren ambargonun uygulanmasına yönelik uluslararası çabalar güçlendirilecek ve ateşkes ihlalinde bulunanlara karşı yaptırımlar uygulanacak.
Ortak açıklamada, Birleşmiş Milletler önderliğinde, merkezi kurumları güçlendirmeyi ve düzenliliğe dönmeyi amaçlayan yeni bir siyasi sürecin oluşturulacağı ifade edildi.
İnsanlık ve insan hakları ilkelerine saygı duyulması teması ile, Güvenlik güçleri konusunda da reform yapılması öngörülüyor.
Ayrıca, ülkenin petrol gelirlerinin şeffaf ve eşit bir şekilde dağıtılması da talep edildi.
Türkiye'nin Berlin'de kararlaştırılanlara saygı duymaya hazır olmadığı görülüyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, yaklaşık iki bin dört yüz Türkiye destekli Suriyeli savaşçı Libya'da bulunuyor, ve Libya’ya gönderilmek üzere hala eğitilen savaşçılar bulunuyor.
Aktivistler tarafından sağlanan bilgilere atıfta bulunan sivil toplum örgütü Saraj hükümetini destekleyen Türkiye, Libya'da yaklaşık altı bin Suriyeli konuşlandırmayı planlıyor
Aynı kaynağa göre, Libya’da konuşlandırılan Suriye’liler, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinden geliyorlar.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres, Libya’daki çatışmaları sona erdirmek ve barışı sağlamak için diyalog çağrısında bulundu.
Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, çok taraflı bir anlaşma gözetim komitesi kurulacağını ve ilk değerlendirmenin Şubat ayı başında yapılacağını ifade etti.
Maas, Berlin Konferansı'nda temsil edilmeyen ülkelerin de komiteye katılmaya davet edileceğini söyledi, ancak konu hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.
Almanya Dışişleri Bakanı bugün Brüksel'de toplanacak Dışişleri Konseyi'ni Berlin Konferansı'nın sonuçları hakkında bilgilendirecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand