Berlin Konferansı'nda Libya konusunda kararlar alındı

Libya'daki dokuz yıllık düşmanlıkdan sonra kabul ateşkes kabul edildi.
Ancak, büyük ölçüde karşıt tarafların yokluğunda, konferasna katılan 12 ülke liderinin ve Berlin Konferansı'na katılan dört Uluslararası Örgüt'ün başkanlarının kararı ile bu sonuca varılmasının büyük bir paradoks olduğu yönünde iddialar da var.
Libya hükümeti başkanı Fayez al-Saraj ve General Halifa Haftar Berlin'deydi, ancak hiçbir zaman aynı odada bulunmadı.
Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres, konferans sonrası yaptıkları ortak basın toplantısında artık masada askeri bir çözüm olmadığını ve silah ambargosuna herkes tarafından saygı duyulması gerektiğini vurguladılar.
Merkel, Katılımcı ülkelerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması ve sorunun siyasi çözümünün bir parçası olması gereken Libya üzerindeki çatışmayı çözmek için bir plan hazırladığını da sözlerine ekledi.
Berlin Konferansında yapılan ortak açıklamada, Libya iç savaşında yer alan tarafların, ülkedeki krizi çözmek için uluslararası bir mekanizma üzerinde anlaştıklarını ve Libya'daki silah ambargosuna saygı göstererek savaşan taraflara askeri desteği sonlandırılacağı bildirildi.
Bu nedenle silahlı grupların tamamen terhis edilmesini ve silahsızlandırılmasını gerektiren ambargonun uygulanmasına yönelik uluslararası çabalar güçlendirilecek ve ateşkes ihlalinde bulunanlara karşı yaptırımlar uygulanacak.
Ortak açıklamada, Birleşmiş Milletler önderliğinde, merkezi kurumları güçlendirmeyi ve düzenliliğe dönmeyi amaçlayan yeni bir siyasi sürecin oluşturulacağı ifade edildi.
İnsanlık ve insan hakları ilkelerine saygı duyulması teması ile, Güvenlik güçleri konusunda da reform yapılması öngörülüyor.
Ayrıca, ülkenin petrol gelirlerinin şeffaf ve eşit bir şekilde dağıtılması da talep edildi.
Türkiye'nin Berlin'de kararlaştırılanlara saygı duymaya hazır olmadığı görülüyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, yaklaşık iki bin dört yüz Türkiye destekli Suriyeli savaşçı Libya'da bulunuyor, ve Libya’ya gönderilmek üzere hala eğitilen savaşçılar bulunuyor.
Aktivistler tarafından sağlanan bilgilere atıfta bulunan sivil toplum örgütü Saraj hükümetini destekleyen Türkiye, Libya'da yaklaşık altı bin Suriyeli konuşlandırmayı planlıyor
Aynı kaynağa göre, Libya’da konuşlandırılan Suriye’liler, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinden geliyorlar.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres, Libya’daki çatışmaları sona erdirmek ve barışı sağlamak için diyalog çağrısında bulundu.
Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, çok taraflı bir anlaşma gözetim komitesi kurulacağını ve ilk değerlendirmenin Şubat ayı başında yapılacağını ifade etti.
Maas, Berlin Konferansı'nda temsil edilmeyen ülkelerin de komiteye katılmaya davet edileceğini söyledi, ancak konu hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.
Almanya Dışişleri Bakanı bugün Brüksel'de toplanacak Dışişleri Konseyi'ni Berlin Konferansı'nın sonuçları hakkında bilgilendirecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand