basın özetleri 20.01.20

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin Haravgi hariç hepsi ana haberini dün Berlin’de yapılan Libya konferansına ayırmış.
Alithia gazetesi haberi “Libya’da ateşkes – Berlin uluslararası Libya konferansı anlaşmayla noktalandı – Tüm katılımcılar Libya’daki iç savaşta yer alan taraflara destek sağlamaya son vermek ve Libya’ya müdahalelerden kaçınmak üzere yükümlülük aldı. Erdoğan yükümlülüğünü yerine getirecek mi? – Saraç ile Haftar toplantı salonunda yer almamakla birlikte Merkel ‘süreçte yer aldıklarını’ açıkladı” başlıkları altında veriyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor:
Berlin konferansı sonucunda kesintisiz bir ateşkes ortamının sağlanması maksadıyla Libya’ya silah ambargosuna uyum gösterme ve ambargoyu güçlendirme noktalarında anlaşmaya varıldı. Buna paralel olarak krizin çözülmesi için diyaloğun devamına karar verildi. Konferansın nihai açıklamasında tüm liderler Libya’da hüküm süren durumun dünya barışını tehdit ettiği ve ülkenin silahlı terörist gruplara elverişli ortam sağladığı konusunda anlaştı. Libya’da çarpışan tarafların liderleri Saraç ve Haftar konferans boyunca süreçte yer almalarına rağmen başka salonlarda bulunuyordu. Konferansta varılan sonuçlara rağmen Türkiye’nin bundan sonra takınacağı tavır konusunda soru işaretleri devam ediyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türk Dışişleri Bakanlığı “başkasının cebinden bonkörlük taslıyor” – 8 numaralı parselde yapacağı yasal olmayan sondajdan elde edilecek olası gelirle ilgili vaatlerde bulundu” başlığı altındaki bir haberde şöyle yazıyor:
Türkiye sondaj gemisi Yavuz’un, geçen Cuma gününden beri sondajlar gerçekleştirmek için Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve kıta sahanlığı dâhilindeki 8 nolu parselde olduğu ve bu sondajlardan elde edilecek gelirlerin Kıbrıs’ın iki toplumu arasında bölüşüleceğini açıkladı. Türkiye’nin yeni yasadışı faaliyeti Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve AB’nin tepkilerine yol açtı. Lefkoşa Rum tarafı Türkiye için “korsan devlet” tanımlaması yaparken AB de Ankara’ya “bu davranışın diyaloğa elverişli ortamın yaratılmasına katkı yapmadığı” mesajı gönderdi.
- Polis dün Karmiotissa futbol takımında oynayan 30 yaşındaki bir futbolcuyu şike oyunlarda işbirliği yaptığı gerekçesiyle tutukladı. Uzun saatler süren ifadesinin alınmasından sonra futbolcunun aleyhine herhangi bir sonuca varılamadı ve futbolcu serbest bırakıldı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Konut Planı Estia’nın başarısızlığı zorunlu satışlara yol açtı –“ 15,9 milyon değerideki 52 taşınmaz mülk elektronik satışlar platformuna girdi – 81 müstakil ev ve daire de satış listesinde bekliyor – Kornos’taki bir şapel açık artırmayla satılacak” başlıkları altındaki ana haberinde şöyle yazıyor özetle: Estia konut planının başarısız olmasının ertesi günü yüksek sayıda zorunlu satışlarla gelişiyor. Bankalar ve kredi satın alma şirketleri ödenemeyen kredileri olan konutların yatırım fonlarına toplu satışları olasılığını inceliyor. Şubat ayı sonuna kadar 91.5 milyon değerinde 329 konutun satışı programa alındı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da kısaca şöyle:
- Libya’da ateşkes ve silah ambargosu
Berlin’deki Uluslararası Libya Konferansı, Libya’da dokuz yıldır devam eden çatışmalarda ateşkes sağlanması ve silah ambargosunun tam uygulanması kararlarıyla sona erdi.
- Yavuz’u gönderen Türkiye’den yeni tahrik
Türkiye’nin, sondaj gemisi Yavuz’u Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine göndermesi toplu tepkilere yol açtı. AKEL “uluslararası topluluğun göstermesi gereken tepkiyi ortaya koymadığı değerlendirmesi yaptı.
- Okul medikolarının çoğu uygun olmayan konutlarda barındırılıyor
- Kıbrıs’ta reşit olmayan yaş kuşağı gebeliklerinde yüzde 0,9 artış olduğu saptandı
- UEFA’nın verdiği raporlardan sonra şike oyunlarda yer aldığı suçlamasıyla bir futbolcu tutuklandı

Politis gazetesinin ana haberi de uluslararası Berlin konferansının sonuçlarıyla ilgili.
Haberin başlıkları şöyle:
“Libyalıların “evet” demesine rağmen ateşkes hâlâ bir bahis konusu olarak kalmaya devam ediyor – Üzerinde anlaşmaya varılan çözüm planı Güvenlik Konseyi’ne sunulacak – Haftar ateşkes anlaşmasının, gözetimi altında olacağı bir askeri komitenin kurulmasına evet dedi – Cenevre’de yeni müzakereler ve anlaşılan noktalara uyum konusunda İzleme Komitesi”
Haberde şöyle yazıyor:
Uluslararası Libya konferansı, iç savaş halindeki ülkede, iki çatışan tarafın, aralarında ateşkes sağlanması kararıyla sona erdi ama bununla birlikte kararın uygulanması ve soruna siyasi çözüm bulunması henüz gerçekleşmiş değil. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof çatışan iki taraf lideri El Sarac ile Halife Haftar’ın dün de bir araya gelmediklerini ve siyasi diyaloğa girmediklerini açıkladı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel konferansta sorunun çözülmesine dair bütünsel bir plan konusunda anlaşmaya varıldığını ve bunun BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerektiğini açıkladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guteres Cenevre’de müzakerelerin devam edeceğini bildirdi. Ateşkesin gözetimi amacıyla 10 üyelik bir askeri komite oluşturuldu. İki taraf komitede her biri adına yer alacak beşer üyeyi açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türkiye bizi işletiyor – 8. Parselden doğal gaz vadetti
Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerine dur demeyi kimse beceremeyince ya da bunu yapmakta istekli olmayınca ve en azından can acıtan yaptırımlar kararı alınamayınca, şimdi, Türkiye Yavuz 8. Parselde doğal gaz bulduğu takdirde bizimle paylaşacakmış açıklaması yaptı. Kıbrıs ve Yunanistan Hükümetleri lisans verilmiş parseldeki bu yeni faaliyetleri kınarken AB’nin tepkisi, en azından düne kadar, zayıftı.
- Kronos noktasında teknik sorun nedeniyle gecikme yaşanıyor – Sondaj Ocak ayı yerine Mart – Nisan aylarında başlayacak
Mısır Hükümeti Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetini, ENİ Ortaklığının Kronos noktasında yapılacak sondaj için kiraladığı Tungsten Explorer sondaj gemisinin, yaşadığı önemli bir teknik sorun nedeniyle Mısır’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinden ayrılamayacağı konusunda bilgilendirdi. Sondaj gemisi Mısır’daki çalışmalarını yaklaşık olarak 20 gün sonra bitirecek ancak Kıbrıs’a gelmeden önce Lübnan’da bir sondaj yapacak. Kronos noktasında yapılacak sondajın Ocak ayından Nisan başlarına sarkması ENİ-Total ortaklığının tüm sondaj programını etkileyecek.
- Kıbrıs Turizm Alt Bakanlığı turizm politikasıyla ilgili tüm yetkileri elinde topladığı halde görevi yerine getirecek personel donanımından yoksun. Bakan Yardımcısı Savas Perdios Ekonomi Komisyonundan boş kadroların dondurulması kararına bir istisna yaparak Turizm Alt Bakanlığındaki 14 daimi kadronun doldurulmasını talep etti.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi Berlin konferansı.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Libya için umut penceresi açıldı – Berlin Konferansında tam silah ambargosu ve müdahalelere son kararı alındı –Haberde özetle şöyle yazıyor:
Libya sorunu konferansının açtığı barış umudu penceresi küçük olmasına rağmen maraton görüşmede üzerinde anlaşmaya varılan noktaların uygulanması geleceğe yönelik perspektifler açıyor.
Erdoğan’a mesaj
Alman şansölyesi Angela Merkel konferansın bitişinde yaptığı açıklamada “bu çatışmada askeri çözüm olamayacağı konusunda tüm konferans katılımcılarının anlaştığını ve yabancı güçlerin çatışmakta olan güçlere destek sağlamaya son vereceklerini söyledi.
Libya’daki iki tarafla dün ayrı ayrı görüştüğünü belirten Angela Merkel Libya petrolünden elde edilecek gelirin adil bir şekilde paylaşılmasına yönelik adil bir anlaşmanın var olduğunu ifade etti.
Alman Dışişleri Bakanı Hayko Maas Yunanistan’ın adını anmadan konferansa davet edilmeyen ülkelerin sürecin bundan sonraki adımlarda yer alabileceğini bildirdi.
Konferansta ABD, Rusya, Britanya, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir, BM, AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği yer aldı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Lefkoşa Otobüs Hatları programı hedeflerinde başarısız oldu – Teorik düzeyde bu yıl nüfusun yüzde 10’unun otobüs kullanması gerekiyordu
Lefkoşa Otobüs Planının yenileştirilmesi gerektiğine karar verildi. Bu amaçla önümüzdeki yıllarda izleyeceği politikanın belirlenmesi amacıyla bir araştırma ihalesi açılacak. Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos ihalenin Şubat ayı içinde açıklanacağını söyledi.
- Skuryotisa Madenide Fildişi Sahilinden getirilecek nikelin işlenmesi çalışmaları başlatılacak. Hellenic Copper Mines Şirketi nikel işletimine yönelme kararı aldı. Fildişi Sahili’nden nikel hammadesi ihraç edecek olan şirket hammaddeyi işledikten sonra araba aküsü yapımında kullanılması üzere yeniden yurt dışına ihraç edecek.
- Yunanistan’a karşı sert bir saldırıda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin konferansnda yer almasından faydalanarak Doğu Akdeniz’deki taleplerini garantiye almak istiyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand