Hristodulidis: ABD Kıbrıs ile ilişkilerini güçlendirmek için siyasi iradeye sahip

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin gambot diplomasisini takip etmesinin söz konusu olmadığını hatırtlattı.

Hristodulidis, Türkiye’nin uluslararası hukuku göz önünde bulundurmadığını ve bölgede sorun çıkaran devlet haline geldiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı, Fileleutheros gazetesine verdiği röportajda, hükümetin eylemlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz sınırlarını hukuksal ve politik olarak koruma altına aldığını belirtti. Bölgedeki komşu ülkelerle işbirliği içinde deniz sınırlarının belirlenmesinin, herhangi bir yasal dayanağı olmayan, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı mutabakat gibi olayların gelişmesini engellediğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, muhalefetin, hükümetin gelişmelerin arkasından koştuğuna dair eleştirilerini reddetti. Bu iddiayı ortaya koyan kişilerin, Lefkoşa’nın davranışlarının Türkiye’nin tepkisine yol açtığını savunan kişilerin aynısı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşik Devletler’in Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini daha da güçlendirmek için siyasi iradeye sahip olduğunu açıkladı. Hristodulidis, önümüzdeki dönemde Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı’nın ve diğer Amerikalı yetkililerin Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğini belirtti. Birleşik Devletler’in artık Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini, Türkiye ile olan ilişkileri veya Kıbrıs sorunundaki gelişmeler çerçevesinde ele almamalarını son derece önemli bir olay olarak niteledi. Hristodulidis, filelefteros gazetesine verdiği röportajda, Avrupa birliği’nin Doğu Akdeniz bölgesinde daha fazla dahil olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğu Akdeniz’in Avrupa Birliği ile komşu olduğunu ve bu yüzden Brüksel’in bölgedeki gelişmelerde başrol oynaması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların değerlendirilmesi konusunda ise, masada EastMed, Kıbrıs’ta terminal oluşturulması ve doğal gazın Mısır’a taşınması gibi seçenekler bulunduğunu söyledi. Mevcut durumda, Türkiye’ye doğru boru hattı seçeneğinin incelenemeyeceğini vurguladı. Hristodulidis, nihai kararları, mevcut stokların ve şirketlerin belirleyeceğinin altını çizdi. Kıbrıs sorununa değinen Dışişleri Bakanı, müzakerelerin yeniden başlaması için, ihlaller ve tahrikler olmadan, gerekli atmosferin oluşturulacağına dair taahhüt bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
Basın Özetleri 27.09.2021
12:54
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Tüm haberler

Video on Demand