Hristodulidis: ABD Kıbrıs ile ilişkilerini güçlendirmek için siyasi iradeye sahip

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin gambot diplomasisini takip etmesinin söz konusu olmadığını hatırtlattı.

Hristodulidis, Türkiye’nin uluslararası hukuku göz önünde bulundurmadığını ve bölgede sorun çıkaran devlet haline geldiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı, Fileleutheros gazetesine verdiği röportajda, hükümetin eylemlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz sınırlarını hukuksal ve politik olarak koruma altına aldığını belirtti. Bölgedeki komşu ülkelerle işbirliği içinde deniz sınırlarının belirlenmesinin, herhangi bir yasal dayanağı olmayan, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı mutabakat gibi olayların gelişmesini engellediğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, muhalefetin, hükümetin gelişmelerin arkasından koştuğuna dair eleştirilerini reddetti. Bu iddiayı ortaya koyan kişilerin, Lefkoşa’nın davranışlarının Türkiye’nin tepkisine yol açtığını savunan kişilerin aynısı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşik Devletler’in Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini daha da güçlendirmek için siyasi iradeye sahip olduğunu açıkladı. Hristodulidis, önümüzdeki dönemde Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı’nın ve diğer Amerikalı yetkililerin Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğini belirtti. Birleşik Devletler’in artık Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini, Türkiye ile olan ilişkileri veya Kıbrıs sorunundaki gelişmeler çerçevesinde ele almamalarını son derece önemli bir olay olarak niteledi. Hristodulidis, filelefteros gazetesine verdiği röportajda, Avrupa birliği’nin Doğu Akdeniz bölgesinde daha fazla dahil olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğu Akdeniz’in Avrupa Birliği ile komşu olduğunu ve bu yüzden Brüksel’in bölgedeki gelişmelerde başrol oynaması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların değerlendirilmesi konusunda ise, masada EastMed, Kıbrıs’ta terminal oluşturulması ve doğal gazın Mısır’a taşınması gibi seçenekler bulunduğunu söyledi. Mevcut durumda, Türkiye’ye doğru boru hattı seçeneğinin incelenemeyeceğini vurguladı. Hristodulidis, nihai kararları, mevcut stokların ve şirketlerin belirleyeceğinin altını çizdi. Kıbrıs sorununa değinen Dışişleri Bakanı, müzakerelerin yeniden başlaması için, ihlaller ve tahrikler olmadan, gerekli atmosferin oluşturulacağına dair taahhüt bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand