Hristodulidis: ABD Kıbrıs ile ilişkilerini güçlendirmek için siyasi iradeye sahip

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin gambot diplomasisini takip etmesinin söz konusu olmadığını hatırtlattı.

Hristodulidis, Türkiye’nin uluslararası hukuku göz önünde bulundurmadığını ve bölgede sorun çıkaran devlet haline geldiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı, Fileleutheros gazetesine verdiği röportajda, hükümetin eylemlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz sınırlarını hukuksal ve politik olarak koruma altına aldığını belirtti. Bölgedeki komşu ülkelerle işbirliği içinde deniz sınırlarının belirlenmesinin, herhangi bir yasal dayanağı olmayan, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı mutabakat gibi olayların gelişmesini engellediğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, muhalefetin, hükümetin gelişmelerin arkasından koştuğuna dair eleştirilerini reddetti. Bu iddiayı ortaya koyan kişilerin, Lefkoşa’nın davranışlarının Türkiye’nin tepkisine yol açtığını savunan kişilerin aynısı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşik Devletler’in Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini daha da güçlendirmek için siyasi iradeye sahip olduğunu açıkladı. Hristodulidis, önümüzdeki dönemde Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı’nın ve diğer Amerikalı yetkililerin Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğini belirtti. Birleşik Devletler’in artık Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini, Türkiye ile olan ilişkileri veya Kıbrıs sorunundaki gelişmeler çerçevesinde ele almamalarını son derece önemli bir olay olarak niteledi. Hristodulidis, filelefteros gazetesine verdiği röportajda, Avrupa birliği’nin Doğu Akdeniz bölgesinde daha fazla dahil olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğu Akdeniz’in Avrupa Birliği ile komşu olduğunu ve bu yüzden Brüksel’in bölgedeki gelişmelerde başrol oynaması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların değerlendirilmesi konusunda ise, masada EastMed, Kıbrıs’ta terminal oluşturulması ve doğal gazın Mısır’a taşınması gibi seçenekler bulunduğunu söyledi. Mevcut durumda, Türkiye’ye doğru boru hattı seçeneğinin incelenemeyeceğini vurguladı. Hristodulidis, nihai kararları, mevcut stokların ve şirketlerin belirleyeceğinin altını çizdi. Kıbrıs sorununa değinen Dışişleri Bakanı, müzakerelerin yeniden başlaması için, ihlaller ve tahrikler olmadan, gerekli atmosferin oluşturulacağına dair taahhüt bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand