Hristodulidis: ABD Kıbrıs ile ilişkilerini güçlendirmek için siyasi iradeye sahip

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin gambot diplomasisini takip etmesinin söz konusu olmadığını hatırtlattı.

Hristodulidis, Türkiye’nin uluslararası hukuku göz önünde bulundurmadığını ve bölgede sorun çıkaran devlet haline geldiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı, Fileleutheros gazetesine verdiği röportajda, hükümetin eylemlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz sınırlarını hukuksal ve politik olarak koruma altına aldığını belirtti. Bölgedeki komşu ülkelerle işbirliği içinde deniz sınırlarının belirlenmesinin, herhangi bir yasal dayanağı olmayan, Türkiye’nin Trablus hükümetiyle imzaladığı mutabakat gibi olayların gelişmesini engellediğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, muhalefetin, hükümetin gelişmelerin arkasından koştuğuna dair eleştirilerini reddetti. Bu iddiayı ortaya koyan kişilerin, Lefkoşa’nın davranışlarının Türkiye’nin tepkisine yol açtığını savunan kişilerin aynısı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Birleşik Devletler’in Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini daha da güçlendirmek için siyasi iradeye sahip olduğunu açıkladı. Hristodulidis, önümüzdeki dönemde Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı’nın ve diğer Amerikalı yetkililerin Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğini belirtti. Birleşik Devletler’in artık Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini, Türkiye ile olan ilişkileri veya Kıbrıs sorunundaki gelişmeler çerçevesinde ele almamalarını son derece önemli bir olay olarak niteledi. Hristodulidis, filelefteros gazetesine verdiği röportajda, Avrupa birliği’nin Doğu Akdeniz bölgesinde daha fazla dahil olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğu Akdeniz’in Avrupa Birliği ile komşu olduğunu ve bu yüzden Brüksel’in bölgedeki gelişmelerde başrol oynaması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların değerlendirilmesi konusunda ise, masada EastMed, Kıbrıs’ta terminal oluşturulması ve doğal gazın Mısır’a taşınması gibi seçenekler bulunduğunu söyledi. Mevcut durumda, Türkiye’ye doğru boru hattı seçeneğinin incelenemeyeceğini vurguladı. Hristodulidis, nihai kararları, mevcut stokların ve şirketlerin belirleyeceğinin altını çizdi. Kıbrıs sorununa değinen Dışişleri Bakanı, müzakerelerin yeniden başlaması için, ihlaller ve tahrikler olmadan, gerekli atmosferin oluşturulacağına dair taahhüt bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:10

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand