basın özetleri 17.01.20

Filelefteros gazetesi:
“Enerji konusunda ittifak – Fransa gruba resmen dâhil olmayı istedi – AB, Forumu finanse edecek – ABD Örgütte daimi gözlemci olacak”
Haberde şöyle yazıyor:
Yedi Doğu Akdeniz ülkesinin Enerji Forumu tarihsel bir bölgesel işbirliği olarak gelişiyor. Fransa foruma resmen dâhil olmayı isterken ABD’nin daimi gözlemci olarak katılımına karar verildi. Öte yandan AB de önümüzdeki iki yıl içinde forumu yarım milyon avro ile finanse ederek çalışmalarını desteklemeye karar verdi. Doğu Akdeniz enerji forumu güçlü devletlerin ve örgütlerin desteğine sahip olmakla uluslararası alanda güçlü bir varlık edindi.
Dün Kahire’de yapılan EastMed Gas Forum’u Bakanlar konferansı Enerji Bakanları ve temsilcilerinin, güçlü siyasi mesajlar içeren ortak deklarasyonuyla son buldu. Mısır, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, Ürdün, İtalya ve Filistin ortak deklarasyonda bölgenin doğal zenginliğini yurttaşlarının yararına değerlendirmeye yönelik arzu ve kararlılıklarını dile getirdi. Deklarasyonda EastMed Gas Forum’u tüzüğünün, bölgedeki doğal gaza dair bir diyaloğun yapılandırılmasında, bölge ülkelerinin refahı ortak hedefiyle stratejilerin ve bölgesel politikaların oluşturulması maksadıyla ortak bir ajandanın belirlenmesinde bir platform görevi göreceği belirtiliyor. Bunun yanısıra 2020 yılının ikinci yarısında yeni bir Bakanlar konferansının daha gerçekleşmesi üzerinde anlaşma sağlandığı da deklarasyonda yer alıyor.
EastMed Gas Forum’u tüm dünyadan gazeteciler tarafından izlendi. Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis EastMed Gas Forum’unun imzalanması olayının çeşitli ülkelerin, zor bir konjonktürde dahi bölge halklarının iyiliği için ittifak kurabileceklerine bir örnek oluşturduğunu belirtti.
Mısır Petrol Bakanı Tarık molla EastMed Gas Forum’u tüzüğünün imzalanması olayının Akdeniz ülkeleri halklarının işbirliğine yönelik tarihi bir anlam taşıdığını dile getirdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin yapacağı sondajların ikinci evresini açıkladı. Türkiye-Libya anlaşması çerçevesine dâhil olan deniz bölgelerinde araştırmalar yapacak.
- Lefkoşa’nın bir lisesinde bekçi olarak çalışan güvenlik görevlisi facebook’tan kadın adı ile öğrencilere yaklaşmaya ve hastalıklı cinsel arzularını tatmin etmeye çalıştı. Öğrencileri polisin araştırmalarına yardım amacıyla çıplak fotoğraflarını kendisine göndermeye ikna etti. Bir öğrenci tarafından kimliğinin anlaşılmasından sonra polis tarafından tutuklandı. Çıkarıldığı mahkemede en büyüğü 4 yıl olmak üzere çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca failin ömür boyu yakınlarında çocukların bulunduğu iş yerlerinde çalışmasının yasalanmasına karar verdi.
- Başpiskopos Hrisostomos kamuya açıklama yapmak zorunda kaldı – Kornesios Konağı Etnoloji Müzesi olarak kalacak
Başpiskopos KRYK RİK’e yaptığı açıklamada niyetinin başından beri çok açık olduğunu ve Müzenin Kilise Müzesine dönüştürülmesi fikriyle hemfikir olmayanlarla görüşmeye asla hayır demediğini söyledi. Başpiskopos “buna rağmen bazıları konuyu Medya’ya taşımaya karar verdi” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi “Avrupalılar bizi kurtarmaya geliyor – Limasol atıkları için iki çözüm – Elektrik Üretimi Birimini inşasına yönelik öneri Jaspers tarafından değerlendirilecek – Vasilikos’da RDF çamuru yakımıyla altı aylık enerji üretimi deneyi” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
22 ile 24 Ocak’ta Avrupa ortaklığı Jaspers’in bilirkişilerinden oluşan bir grup, Limasol atık idaresi biriminin düşük kapasiteyle çalışması nedeniyle Limasol atıklarının idaresini üstlenen Pentakomo biriminin, RDF yakımı ile enerji üretimi sağlamaya yönelik yeni bir tesisin kurulmasına ilişkin önerisinin yaşayabilir olup olmadığını inceleyecek.
Tarım ve Çevre Bakanı Kostas Kadis’in yaptığı açıklamaya göre Limasol atıklarıyla ilgili bu dönemde mevcut olan sorunun ortadan kalkması doğrultusundaki bu birinci çözümün yanısıra bir ikinci çözüm önerisi daha var. İkinci öneri RDF çamurunun 6 aylık bir deneme süresi boyunca Vasilikon çimento fabrikasında yakıt olarak kullanılmasını öngörüyor. Jaspers bilirkişiler grubu her iki öneriyi de inceleyecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Ekologlar DİSİ ile DİKO’nun konunun Meclisin Kurumlar Komitesine yazılmasını bloke etme yoluyla van tipi casusluk aracı konusunu örtme girişimlerinde bulunduğunu şikâyet etti. DİKO şikâyet olayına verdiği cevabında meselenin örtbas etme olmadığını, ilgili araştırmaların etkilenmemesi pratiği olduğunu ifade etti.
- Siyasilerin ve siyasetçilerle ilgisi olan şahısların kırmızı kredileri konusunda paslaşmalardan sonra kendi kalelerine gol attılar
Geçen Nisan ayından bu yana meşhur Yorkaci listesinde yer alan siyasilerin ödenmeyen kredileri konusuyla ilgili gün ışığını gören çeşitli yayınlardan sonra milletvekilleri İrini Haralambidu ile Yorgos Perdikis’in Dimitris Silluris’in ısrarla iki dosyayı çekmecesinde tutmaya son vermesine ve bilgileri derhal Meclise sunmasına dair ısrarlı çabaları dün en nihayet sonuç verdi. Son günlerde konunun örtbas edilmesine yönelik harcanan çabalara rağmen Dimitris Silluris ve Zaharis Kulias Meclisi ikna edemedi. Merkez Bankası yöneticisi bilgi vermek, Sayıştay Başkanı ise ek veriler sağlamak üzere Meclise çağrıldı.

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberinin başlıkları şöyle:
“Doğu Akdeniz’in efendileri bizleriz –Büyüklerin pohpohlamalarıyla küstahlaşan Türkiye, Libya konferansına Yunanistan’ın katılmasını engellemeyi başardıktan sonra yeniden tehditler savurdu”.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılı içinde yeni sondajlar yapacağını açıkladı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez Kıbrıs Cumhuriyeti ile Mısır arasındaki MEB anlaşması dâhilindeki bazı parsellerin Türkiye’ye ait olduğunu savundu. Dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu ise EastMed boru hattının Doğu Akdeniz’den geçmesi için Türkiye’nin izninin gerektiğini söylüyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Haftar Libya Konferansı için Berlin’e gitmeden önce apar topar Atina’ya gidiyor.
- Öğrenciler sömestr sınavları için yeniden yollara döküldü
- Çocuk pronografisi ile ilgili yeni tutuklamalar – Geçen yıl boyunca sadece 161 olayla ilgili araştırma yapıldı, bu yılsa Ocak ayının sadece ilk on beş gününde 21 şikâyet oldu. Yeni tutuklamalar ve mahkûmiyet kararları
- Yüksek Mahkeme, Kilisenin Analionda köyündeki beş parselinde hak iddia eden üç kişinin itiraz taleplerini kabul etmedi. Yüksek Mahkeme Kilisenin mülkiyetinin ihlal edilemeyeceğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand