basın özetleri 16.01.20

Alithia gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’yle ilgili.
Son engel de ortadan kalktı – Tam hız bütünsel sağlık sistemine doğru” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Dün özel hastanelerin de YESİ’ye dahil olması ve önümüzdeki Haziran ayında YESİ’nin ikinci aşamasına geçilmesi yolundaki son engel de ortadan kalktı.
Dün toplanan Bakanlar kurulu özel hastanelerin YESİ’ye dahil olmak için şart koştukları Ulusal Sağlık Sistemine dahil olduktan sonraki süreçte olası mali açıklarla karşılaşmaları olasılığına karşı devletten istedikleri 70 milyonluk teminat talebini kabul etti. Özel Hastaneler Birliği PASİN Bakanlar Kurulunun kararını selamladı. Sağlık Bakanı ise pek çok özel hastaneyle müzakerelerin yapıldığını ve olumlu sonuca ulaşmaya az kaldığını açıkladı. Şu anda mevcut olan tek sorun AB’nin bu desteği onaylaması ya da devlet desteği teşkil ettiği savıyla reddetmesine ilişkin karar.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kiralara ve kirasını ödemeyenlerin konuttan çıkarılmasına dair yasa tasarısı Meclisin yarınki oturumunda oylanacak.
DİSİ yasaya ilişkin AKEL’in taleplerini kabul etti. Yasaya göre kirasını ödemeyen kiracılar evden çıkarılabilecek. Dükkan kiracılarına 2, ev kiracılarına ise 3 aylık bir süre tanınacak.
- Yunanistan Başbakanı Konstandinos Mitsotakis Cumhurbaşkanlığına bir kadını aday gösterdi. Mitsotakis’in adayı Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Ekaterini Sakelaropulu.
- ABD’nin net açıklaması Türkiye’nin argümanlarını geçersiz kıldı. Adaların ana kara bölgeleri kadar münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı hakkı var.
- Önümüzdeki nisan ayında Lefkoşa Çevre Yolu çalışmaları başlıyor. Çevre yolu mevcut Lefkoşa-Limasol otoyolunun bir bölümü ile Tseriu Caddesini kapsıyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Kahire’de koordinasyon – 7 ülke el sıkışıp doğal gazın ticareti konusunda ittifak sağlayacak” başlığı altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Bugün Kahire’de Doğu Akdeniz havzasının enerji tarihinde yeni bir sayfa açılacak. East Med Gas Forum’unda yer alan yedi ülkenin Enerji Bakanları forumu enerji konusunda bir uluslararası örgüte dönüştürecek olan tüzüğe imza atacaklar. En iyimser görüşler örgütün petrol ülkelerinin örgütü olan ve piyasada çoğu zaman kartel işlevi gören Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı ile eşdeğer olacağı doğrultusunda.
Bugünkü Kahire buluşması ortak işbirlikleri vasıtasıyla Doğu Akdeniz doğal gazının ticareti konusunda bölge ülkeleri arasındaki diyaloğun başlangıcını temsil ediyor. Bu çabanın hedefi bölgenin doğal gazının enerji piyasasına dinamik bir şekilde girmesi ve rekabet unsuru olması. Toplantıda yer alacak olan Bakanlara Dünya Bankasının doğal gazın değerlendirilmesi seçenekleri ve bunlardan her birinin taşıdığı risklere ilişkin raporu sunulacak.
Toplantıda Mısır, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin ve ayrıca AB ile ABD de yer alıyor. Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Mağusalı Kıbrıslı Rum göçmen Mihalis Thomaidis ailesi Kıbrıslı Türk politikacı Demokrat Parti Başkanı Fikri Ataoğlu’ndan mallarını yasadışı kullandığı gerekçesiyle 1 milyonluk tazminat talep ediyor.
- Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında kabul edilen İklim ve Enerji Ulusal Planı yeni alt yapı ve motivasyonlar içeriyor. Yeşil ve çevreyle dost politikalar içeren Plan onay almak üzere Avrupa Komisyonuna sunulacak.
- Limasol limanına gelen yatlar geri çevriliyor. DPWorld Şirketi günde sadece iki yata hizmet sunulabilmekte. Geri kalanını geri gönderiyor. Liman İdaresi ise günde 7 yata kadar hizmet sunabiliyordu. Limasol Limanının idaresi görevini özele verme ve gözetiminden sorumlu Ulaştırma Bakanlığı çaresiz.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Kıbrıs Gayrı Menkuller İdaresi Şirketi KEDİPES kredi sahiplerini dolandırdı – ESTİA’da eski yükümlülüklere dair öngörü – KEDİPES ESTİA planını yanılttı – Söz konusu maddeyi içeren belgelere imza atmayın” başlıkları altında veriliyor. Haberde kısaca şöyle yazıyor:
KEDİPES Estia konut planı çerçevesinde kredisini ödeyemeyen kredi sahipleriyle imzaladığı kontrata küçük harflerle eklediği bir maddeyle kredi sahibinin eski sorumluluklarının silinmeyeceğini güvence altına aldı. Kontrattaki söz konusu maddeye göre kredi sahibi ESTİA planına başvurduğu kredi veya KEDİPES’teki diğer kredileri hakkında açılmış dava veya taleplerini geri çekmek zorunda.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Pervolya’da denizin taşması sonucunda ortaya çıkan iskelet büyük olasılıkla Kıbrıslı Türk bir kayıp şahsa ait. Pervolya köyü halkı bulunan kemiklerin, 1963-64 yıllarında Kıbrıslı Rumlar tarafından öldürülen bir Kıbrıslı Türk çalışanın toplumda yaygın biçimde bilinen cinayet öyküsüyle alakalı olduğu kanaatinde.
O dönemi yaşamış kişilerin tanıklıklarına göre söz konusu Kıbrıslı Türk Meneu-Pervolya yolunda hunharca öldürülmüş ve cesedi kıyıdaki bir çukura atılmıştı.
Polis ilk andan itibaren bu olasılığı araştırdığını ve Kayıp Şahıslar Komitesini bilgilendirdiğini açıkladı.
- Üniversite Kampüsünde 700 yataklı yeni yurtların inşa edilmesi konusu Kıbrıs üniversitesi bütçe görüşmelerinde ele alınıyor. Kıbrıs Üniversitesi bütçesi konusu önümüzdeki Cuma günü Meclisin onayına sunulacak.
- Kıbrıslı Arkeologlar Derneği Başpiskopos’un Kornesios Haciyorgakis Konağı hakkındaki kararını geri çekmesini talep etti. Arkeologlar Derneği “Başpiskopos konağın bir kısmının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait olduğu noktasını görmezlikten geliyor. Haciyorgakis Konağının Kilise Müzesine dönüştürülmesi tarihsel hafıza kaybı yaratır” dedi.
- “İzole edilmiş” Türkiye Berlin’de
Berlin’de yapılacak önemli Libya konferansında Yunanistan ve Kıbrıs yer almazken Kıbrıs ve Yunanistan Hükümetlerinin izole edilmiş olarak göstermeye çalıştığı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile katılıyor.
- Öğrenciler bugün sömestr sınavlarının kaldırılması talebiyle Cumhurbaşkanlığının önünde eylem gerçekleştirecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand