basın özetleri 14.01.20

Alithia gazetesi Başpiskopos’un Haciyorgakis Kornesios’un tarihi eviyle ilgili kararına karşı yükselen tepkilerle ilgili gelişmelere ayırıyor ana haberini.
“Başpiskopos Kilise’ye karşı yükselen saldırgan tavırdan öfkeli” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Başpiskopos Hrisostomos, Haciyoryakis Kornesios’un evinin bir bölümünün kilise müzesine dönüştürülmesi kararına karşı yükselen toplumsal tepkilerden dolayı dün hiddetli açıklamalarda bulundu. Başpiskopos konuyu genelleştirerek Kilise’ye karşı günlük bazda yapılan saldırıları üzüntü verici ve hayal kırıcı bulduğunu söyledi. “Baf’ta 30-40 otel inşa edildi kimse buna tepki göstermedi. Kilise aynı bölgede otel inşa etmeye kalkışınca tarihi anıtların yok edildiğine dair şikâyetler başladı. Bu sürekli saldırılardan bıktım, yoruldum” diyen Başpiskopos Haciyoryakis’in eviyle ilgili kararına ilişkin olarak Kilisenin danışmanları olduğunu ve mülkiyetinin idaresi konusunda sadece kilisenin karar verebileceğini söyledi.
Bu arada Haciyoryakis’in evi konusuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Hükümet de binanın Etnoloji Müzesi olarak kalması gerektiğini ifade etti. DİSİ ve AKEL konuyu Meclis’e götürecek.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “AKEL İonas Nikolau’nun hayaleti nedeniyle suçlulara destek çıkıyor – Solun partisi takıntılarından dolayı ciddiyetini yitirdi» başlıklı haberde AKEL’in dün yaptığı ilgili açıklamaya yer veriyor. Şöyle yazıyor: AKEL dün yaptığı bir açıklamayla neden Meclise Anayasaya aykırı yasa tasarıları sunduğunu ve ciddi suçların önlenmesiyle ilgili yasa tasarısını neden desteklemeyeceğini anlattı. Hepsinin arkasında yatan neden son yıllarda AKEL’in sürekli saldırılarına maruz kalan İonas Nikolau. AKEL ciddi suç teşkil eden olaylarda özel iletişim gizliliğinin kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısını Meclis’te desteklemeyecek. Çünkü bu yasa tasarısıyla Başsavcılık Makamına yetkiler verildiğini düşünüyor ve ilerde İonas Nikolau’nun Başsavcı olarak atandığı takdirde bu yetkilere sahip olmasını sakıncalı buluyor. Bu duruşuyla AKEL, özünde, suç işleyenlere arka çıkıyor. AKEL Başsavcıyı atama yetkisinin Cumhurbaşkanından alınmasını isteyen yasayı da Meclise aynı amaçla sundu.
- Kıbrıs ve Yunanistan dışişleri Bakanları Nikos Hristodulidis ile Nikos Dendias dün Atina’da bir araya gelerek bölgedeki son gelişmeleri ele aldı. İki bakan bundan sonra atılacak adımlar konusunda koordinasyon sağladı.

Haravgi gazetesinin ana haberi Başsavcılık Makamıyla ilgili olarak dün AKEL’in yaptığı açıklamayla ilgili. Gazete haberini “Başsavcılık Makamını bitiriyorlar” başlığı altında veriyor ve şöyle yazıyor:
AKEL Meclis Grubu sözcüsü Yorgos Lukaidis dün yaptığı açıklamada AKEL’in İonas Nikolau’nun Başsavcılık Makamına gelmesiyle ilgili kaygılarını toplumun büyük bir kesiminin de paylaştığını söyledi. Alithia gazetesinin dün, Cumhurbaşkanının Başsavcılığa İonas Nikolau’yu atama niyetiyle hemfikir olmadığı için AKEL’e saldırdığını ifade eden Yorgos Lukaidis “bu makam için gerekli bilimsel hukuki eğitimi almış bir şahsiyet, etik ve namus sahibi olduğunu yaşamı ve yaptıklarıyla kanıtlamış bir kişilik gerekiyor. İonas Nikolau ise siyasi kariyeri boyunca fanatizm ve husumet ile hareket etmiş bir kişiliktir» dedi.
Haravgi gazetesinin öne çıkan diğer bir haberleriyse şöyle:
- “Dışişleri Bakanı: AB’nin inanırlığı sınavdan geçecek – Nikos Hristodulidis Atina’da Dendias ve Pavlopulos’la görüştü” başlığı altındaki haberde Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün Atina’da yaptığı görüşmelerle ilgili gelişmeleri veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün Atina’da kendisine yöneltilen AB’nin tutumundan memnun olup olmadığına ilişkin bir soruya “AB’nden Türkiye’ye doğru mesajların gitmesi son derece önemlidir” diyerek doğrudan cevap vermekten kaçındı. Bununla birlikte Dışişleri Bakanı bölgedeki sorunlardan söz ederken “AB’nin inanırlığı sınavdan geçecek” ifadesini kullandı.
Nikos Hristodulidis dün Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü ve bölgeyle ilgili konuları ele aldı. Görüşmede Yunanistan ile Kıbrıs Dışişleri Bakanlıkları arasında Siyasi İstişareler ve Teknik İşbirliği konularında ortak anlayış memorandumu imzalandı.
Görüşmeden sonra yaptığı konuşmada Nikos Hristodulidis bölgenin sorunlarına karşı daha etkili mücadele ve koordinasyon gerekliliğinden söz etti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hedefinin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan hemen başlatılması olduğunu söyleyen Nikos Hristodulidis buna paralel olarak sorunun iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininde ve BM kararları doğrultusunda çözülebilmesi için Türkiye’nin bu çabaya olumlu cevap vermesi umudunu da ifade etti.
Hristodulidis AB’nin son derece kritik bir dört yol ağzında olduğunu ve kritik uluslararası ve bölgesel sorunlara karşı takınacağı tutumun, güvenirliğini ve geleceğini de belirleyeceğini söyledi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Atina’nın Lefkoşa ile ortak insiyatiflerinin ve bölgede başka ülkelerle olan işbirliklerinin hiçbir ülkeye karşı olmadığını söyledi ve uluslararası hukuka ve ülkelerin egemenliğine saygı duyan herkesin bunlara katılabileceğinin altını çizdi.
Yunan Dışişleri Bakanı kendisine sorulan, İran’ın Yunanistan’a, ABD’nin İran’a karşı operasyonlarında Atina’nın olası yardımlarının saldırgan bir davranış olarak görüleceğini bildiren notasına ilişkin bir soruya cevap verirken “İranlı meslektaşım Cevat Zarif ile bugün bu konuda bir telefon görüşmemiz olacak” demekle yetindi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “diplomatik karşı saldırı – Lefkoşa ve Atina Türk planlamalarını engellemek amacıyla koordinasyon sağladı” başlıkları altında. Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Bundan sonraki adımların belirlenmesi konusunda koordinasyon sağlandı. Atina ile Lefkoşa ellerindeki tüm diplomatik silahları değerlendirerek Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki planları karşısında ortak bir cephe oluşturmak istiyor. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dünkü Atina ziyaretinin ana hedefi iki ülkenin AB içinde ve uluslararası alanda koordinasyonunun belirlenmesiydi. Yunanistan ile Kıbrıs AB ülkelerinin egemenlik haklarına karşı olan Türk politikasına karşı işbirlikleri vasıtasıyla bir baskı unsuru yaratmak niyetinde.
Dışişleri Bakanı Yunanlı muadiliyle Siyasi İstişare ve Teknik işbirliği Ortak Anlayış memorandumu imzaladı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- İhtiyat Sandığı yasa tasarısı tepkilere yol açtı. Konu Mecliste. Averof Neofitu Çalışma Bakanlığı görevlilerinin oyunlar çevirdiğinden söz ediyor.
- Başsavcı dün küçük Stilyanos’un intiharıyla ilgili konuda iki araştırma görevlisi tayin etti. Cezai soruşturmanın iki ay içinde tamamlanması gerekiyor.
- Hemşire sendikaları PASİKİ ve PASİNO sağlık alanında toplu sözleşme imzalanması talebini yeniden gündeme getirdi. PASİKİ aynı zamanda özel hastane çalışanlarına ihtiyat sandığı hakkı verilmesini talep ediyor.
- Filoksenia oteline avukatlardan itiraz. Güvenlikle ilgili güvenceler tam temin edilmediği takdirde binaya gitmek niyetinde olmadıklarını açıkladılar. Binanın tamiratına ilişkin bir önerinin maliyeti 300 bin avro bir diğeri ise 3 milyon.

Politis Gazetesinin ana haberi “Stilyanu’nun intiharı konusu araştırmadan araştırmaya gidiyor – Polis Komutanı yardımcısı bugün Polis Komutanını hangi polis memurlarının olaydan sorumlu olduğu ve her birinin sorumluluk payı hakkında bilgilendirecek. Çalışma Baknaının Sosyal Hizmetler Dairesi memurlarının sorumluluklarının tespit edilmesi konusunda atadığı araştırma görevlisinin önünde iki aylık bir zaman var” başlıkları altında veriliyor.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Ulaştırma Bakanı Yannis Karuzos Başpiskopos’un niyetleriyle hemfikir değil: Karuzos “Müzeye cüppe giydirilmemeli – Kamu çıkarları Başpiskoposun planlarından daha önemlidir açıklaması yaptı.
- Yüksek Mahkeme bundan sekiz yıl önce kaçak çalışarak öğrenimini sürdüren yabancı bir öğrenciyi ülkeden kovan Muhaceret Dairesi Müdiresinin kararını haksız buldu. Yüksek Mahkeme orantılılık ilkesinin çiğnendiğine ve öğrenciye sadece bir para cezası verilerek yetinilebileceğine karar verdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand