basın özetleri 13.01.20

Haravgi gazetesi ana haberini Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili yapılan ancak henüz Avrupa Komisyonuna bildirilmeyen değişikliklerle ilgili bir konuya ayırmış.
Gazete “AB Yeşil Hat tüzüğü hakkında karanlıkta bırakıldı – Bir buçuk ay sonra Komisyon hâlâ bilgilendirilmedi” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Hükümetin Yeşil Hat Tüzüğünü ele alış biçimi ciddi soru işaretlerine yol açıyor. Hükümet geçen Kasım ayında Avrupa Komisyonuna ilgili bilgileri vermeden bazı değişiklikleri ilan ettikten sonra elimize ulaşan bilgilere göre yeni önlemler Hukuk Dairesine daha yeni gönderildi. Bu bazda bu son derece hassas siyasi mesele hakkında ilan edilen değişikliklerin halen Avrupa Komisyonuna gönderilmediği ortaya çıkıyor.
27 Kasım’da Bakanlar Kurulu Yeşil Hat Tüzüğü uygulamasını değiştiren bir dizi önlemi kabul etmişti. Önlemler arasında adaya Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin denetimi altında olmayan noktalardan giriş yapan üçüncü ülke yurttaşlarının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden adada geçici kalma izni elde eden yurttaşların geçiş noktalarından geçmesinin yasaklanması, barikatlarda daha sıkı kontrol önlemlerinin uygulanması yer alıyordu ve bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin onayı dışındaki noktalardan adaya giriş ve çıkış yapılmasına ceza verilmesine ilişkin yasa tasarıları da hazırlanıyordu.
O dönem İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis değişikliklerin, onaylanmadan önce, AB’ne bildirilmesi zorunluluğu olup olmadığına dair bir soruya “mesele istişare meselesi değildir. Zira değişiklik tüzüğün kendisinde değil uygulanış biçimindedir. Ulusal yetkileri ilgilendiren meseleler istişare konusu olmaz” cevabını vermişti.
Bununla birlikte Avrupa Komisyonu temsilcisi Haravgi’nin ilgili sorusunu cevaplandırırken Tüzüğün 10. Maddesine gönderme yapmıştı. 10. maddeye göre geçiş noktalarından kişi ve ürün dolaşımı konusunda yapılacak her türlü değişiklik sadece bunlar Avrupa Komisyonuna bildirildiği ve bir ay içinde Avrupa Komisyonundan itiraz gelmediği takdirde geçerli olabilir.
AKEL o dönemde hukuki açıdan sorunlu önerilerden söz etmiş ve bunların ulaşılmak istenen hedeflere dahi hizmet etmediği açıklaması yapmıştı. Hükümet ise önlemlerin yasadışı göçmenlerin geçmesinin engellenmesini amaçladığını söylemişti.
Kararlaştırılan önlemler arasında tüzüğün uygulanması yöntemlerinin güçlendirilmesiyle ilgili olan önlemler de yer alıyor. Bu çerçevede barikatların alt yapısının güçlendirilmesi ve donanımı ile ilgili olanları ilerliyor. Bayındırlık Hizmetleri Dairesinin Tüzüğün ve geçiş yasasının uygulanmasına yönelik olarak geçiş kontrolünün yapılmasında kolaylıklar sağlanması maksadıyla barikatların yeniden yapılandırılmasına ilişkin planlar hazırlanıyor. Tüzüğün uygulanması yöntemlerine ilişkin olan söz konusu kararlar AB tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin meselesi olarak görülüyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Enerji konularında taktik oyunları – Yeni yılın planlamaları Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri belirleyecek” başlığı altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Önümüzdeki aylarda yaşanacak siyasi gelişmelerin odağında Doğu Akdeniz’deki enerji zenginliği olacak. Bölgedeki ana oyuncular plan ve hareketleri belirleyecek. Önümüzdeki günlerde teknokratlar düzeyinde Kahire’de Doğu Akdeniz doğal gaz forumu imzalanacak. Forumda Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, İtalya, Ürdün, Filistin ve İsrail yer alıyor. Forumun hedefi bölgedeki doğal gazın değerlendirilmesi amacıyla işbirliği sağlamak.
2020 yılı içinde Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde sekiz kadar sondaj yapılması bekleniyor. İlk sondaj ENİ-TOTAL işbirliğinin olacak ancak sondaj gemisinin halen Mısır’ın münhasır ekonomik bölgesinde olması nedeniyle sondajın başlamasında küçük bir gecikme yaşanacak. Ardından Haziran ayında EXXON MOBİL 10. Parselde iki küçük doğrulayıcı sondaj gerçekleştirecek.
Söz konusu planlamaların hayata geçirilmesinde pek çok şeyin Türkiye’nin tepkilerine bağlı olarak gelişmesi bekleniyor. Türkiye büyük olasılıkla Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarına her durumda itiraz etmeye çalışacak. Bu çerçevede Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanlarının Atina ile Roma’da bugün yapacakları temaslar son derece önemli olarak görülüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşecek. Roma’da ise Kıbrıs ve İtalya Savunma Bakanları Savas Angelidis ile Lorenzi Guerini bir araya gelecek. İki savunma bakanının görüşmesinde İtalya’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki varlığını güçlendirmesi konusu ele alınacak.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Aya Napa’nın yeni Belediye Başkanı Hristos Zannetos
- Otelcilik ve inşaat sektöründe 100 binden fazla yabancı yurttaş çalışıyor.
- Baf’ta bir kuru temizleme dükkanı yandı – Yangının kötü niyetle çıkarıldığını gösteren bulgular yok.

Alithia gazetesi ana haberini “Adalet Bakanı görevinden ve aktif politikadan ayrılmasının üzerinden uzun aylar geçmiş olduğu halde AKEL hâlâ İonas Nikolau’nun hayaletini kovalamaya devam ediyor – Sol Parti İonas Nikolau ile ilgisi olduğunu düşündüğü her konuda ısrarla itiraz etmeye devam ediyor – ALEL ağır suçların ortaya çıkarılmasına kolaylıklar sağlayacak yasa tasarılarına dahi hayır diyor” başlıkları altında veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Hristos Zannetos’tan Aya Napa’da büyük zafer
Aya Napa halkı dün yapılan belediye seçimlerinde yüzde 78’lik bir katılım gösterdi. DİSİ, DİKO, DİPA ve Yurtseverlik Cephesi’nin adayı Hristos Zannetos AKEL, İttifak ve Dayanışma’nın adayı Emilia Ksidya’yı yüzde 59’la geride bırakarak Belediye Başkanı oldu.
- Bankalar mengenede
Bir yandan Avrupa Merkez Bankasının dayatmasıyla eksi faiz uygulamak zorunda bırakılan bankalar öte yandan kredi talebinin düşük olması nedeniyle elindeki parayı kredi olarak veremiyor.

Politis gazetesinin ana haberi “Danışman seçimi konusunda itirazlar – EDEK ile DİKO yerel yönetim reformu konusunda tavır değiştirdi – EDEK yeni belediyelerde seçim prosedürü konusunda tavır değişikliği açıkladı – Özlü değişiklikler yapıldığı takdirde Belediyeler Birliğinde çalkantılar bekleniyor” başlıkları altında veriliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Atina’da gerek Türkiye’nin tahrikleri gerekse de AB-Türkiye ilişkileri konusunda takınacakları tavrı belirlemek üzere görüşme gerçekleştirecek. Tüm mevcut konuların derinliğine değerlendirilmesi maksadıyla Atinalı teknokratlar da görüşmede hazır bulunacak.
- “Kuşku verici bir tutuklama” başlığı altındaki bir başka haberde bundan birkaç ay önce Larnaka otoparkında iki Kıbrıslı Rum kadının ırkçı saldırısına maruz kalan Svetlana Zaitseva’nın polis tarafından sekiz gün gözaltına alındığını yazıyor. Habere göre polis çeşitli sitelerde Zaitseva’nın bir hırsızlık ağıyla ilişkisi olduğu haberinin yayılmasını sağladıktan sonra Rus asıllı kadını tutukladı. Gazete polisin ırkçı saldırıyla ilgili davanın başlaması öncesinde Zaitseva’nın ifadesini değiştirmesini sağlamanın peşinde olduğuna dair kuşkular olduğunu yazıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand