Dışişleri Bakanı: Diyaloğun yeniden başlamamasının sorumlusu Türkiye

Hükümet, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlamamasının sorumlusunun Türkiye olduğunuve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun son açıklamalarının bu gerçeğin başka bir kanıttı olduğunu iddia etti.
Kurumumuza açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarının, müzakerelerin devam etmemesinden kimin sorumlu olduğunu gösterdiğini ifade etti.
Hristoduldis, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs Rum tarafı içerisinde bölünmelere neden olmaya çalıştığını ve aynı zamanda işgal altındaki bölgelerdeki siyasi gelişmeleri etkilemeye çalıştığını belirtti.
Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için müzakerelerin başlamasını istemediğinin gayet açık olduğunu söyledi. Ankara’nın amacının süreci çıkmaza sokmak, ve sorumluluğu Kıbrıs Rum tarafına atmak olduğunu dile getirdi.
Hristodulidis, hükümetin Türkiye’nin ülkenin geleceğini belirlemesine izin vermeyeceğini, ve Kıbrıs’ı Çavuşoğlu gibilerine bağışlamayacağını ifade etti.
Dışişleri Bakanı, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin devam etmesini mümkün kılmak için yapabileceği her şeyi yapacağını dile getirdi.
Dışişleri Bakanı, Çavuşoğlu’nun tutumunun Kıbrıs Rum tarafının, Türkiye'nin çözümü uygulamada hiçbir rolü olmaması gerektiği yönündeki tutumunun doğruluğunu gösterdiğini dile getirdi.
Ankara’nın işgal altındaki Mağusa’da konsolosluk açma niyetini de değerlendiren Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden somut bir yanıt almak için gerekli tüm adımları attığını söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:33

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand