basın özetleri 09.09.19

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi Mağusa’sa Konsolosluk – Türkiye’den yeni tehditkâr hareket – Kararı Çavuşoğlu açıkladı başlıkları altında. Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye’den Mağusa’nın iskâna açılmasına yönelik takrikkâr bir karar daha. Cumartesi akşamından itibaren işgal altındaki bölgeyi ziyaret etmekte olan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Türkiye’nin Mağusa’da Konsolosluk açma kararını açıkladı. Somut olarak Yalusa’da konuşan Çavuşoğlu bu kararın Karpaz’da yaşayan Türkiye vatandaşlarına hizmet amacını taşıdığını belirtti. Türk Dışişleri Bakanı hatta konsolos olarak görev alacak diplomatın adını da açıklayarak bu görevi Kasım Kamban’ın üstleneceğini söyledi. Çavuşoğlu attığı bir twitter ile ise “kimsenin artık Kıbrıslı Türklerin vatan ile bağlarını koparabilecek güçte olamayacağını ” bildirdi. BM’in kararlarını ihlal eden böylesi bir adım ilk kez atılıyor. Mevlut Çavuşoğlu bugün Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Türk partileri başkanlarıyla görüşecek. Bu görüşmelerde Türk Dışişleri Bakanının Ankara’nın Kıbrıs sorunundaki bundan sonra izleyeceği çizgi hakkında bilgilendirmesi ekleniyor.
Altihia gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- Apostolos Varnavas Lisesinin Müdürü Loizos Sepos’un Suriye göçmeni başı kapalı bir öğrenciyi okuldan kovması olayında yeni gelişmeler kaydedildi. Geçen Cumartesi günü Eğitim Bakanı Hambyauris okul müdürünü ve öğrencinin babasını ofisine çağırdı. Okul Müdürü öğrenciden özür diledikten sonra babasıyla el sıkıştı. Eğitim Bakanı okul müdürü Sepos’un bu hareketini överek okul Müdürünün kişiliğini takdir ettiğini söyledi ve Pazartesi günü öğrencinin okula döneceğini ve Müdürün ona destek vereceğini açıkladı. Okul Müdürü Sepos ise “öğrenciyi sevgiyle karşılayıp tüm diğer öğrencilerle bugüne kadar yaptığım gibi ona destek olup yönlendireceğim” dedi. Bununla birlikte Cumartesi günkü bu gelişmelerden sonra tepki ve baskıların devam etmesi karşısında, söz konusu Apostolos Varnavas Okulunda olağan işleyişin devmı için Eğitim Bakanı Loizos Sepos’u Devlet Eğitim Enstitülerine atadı.

Haravgi gazetesi de Alithia gazetesiyle aynı haberi ana haber olarak veriyor. Haravgi’nin ilgili başlıkları şöyle: Irkçı yaklaşımı örtbas etmeye çalışıyorlar – Okul Müdürünü cezalandırmak yerine kaçırıyorlar – Kurban yerine faili koruma – Eğitim Bakanı Hambyauris: Birileri ortama dinamit koyuyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Okul müdürünü cezalandırmak niyetinde olmadıkları yetmezmiş gibi, meseleyi aman aman örtbas ettikleri yetmezmiş gibi onu halkın gözünde koruyan bir atamayla da ödüllendirdiler. Eğitim Bakanı başında başı kapalı öğrencinin kovulması olayını “sorun çözüldü” olarak gösterdiği halde ertesi gün Müdürü başka eğitim kurumuna atadı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- AKEL “bizi özlü müzakerelerin başlamasına bir adım daha yaklaştıracak olan referans şartlarında anlaşmaya varılmamasını yeni bir başarısızlık olarak değerlendirdi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i BMGS’ni, müzakerelerin başlaması ve olumlu sonuca varmasına ilişkin önkoşulların yaratılması için gerekli iradeye sahip olduğu konusunda ikna etmeye çağırdı. AKEL Meclis grubu basın sözcüsü Yorgos Lukaidis konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada “bizi özlü müzakerelerin başlamasına bir adım daha yaklaştıracak olan referans şartlarında anlaşmaya varılmaması yeni bir başarısızlıktır. Umuyoruz ki bu başarısızlığın sorumluluğu BM Genel Sekreterliği tarafından bu sefer bizim tarafa da yüklenmez. Ama asıl dileğimiz Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BMGS’ni, müzakerelerin başlaması ve olumlu çözüme ulaşmak konusunda önkoşulların yaratılması için gerekli iradeye sahip olduğuna ilişkin ikna edecek biçimde hareket etmesidir” dedi.
- Türkiye işgal altındaki Mağusa’da konsolosluk açıyor. Türkiye’nin bu kararı Yalusa’da konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu tarafından açıklandı.
- Lisililer dün tarihi anlar yaşadı
Dün sadece Lisililer için değil tüm Kıbrıslılar için tarihi bir gündü. Aradan 45 yıl sonra Lisi Meryemana Kilisesi’nde ilk kez ayin gerçekleştirildi. Törende konuşan AKEL milletvekili Nikos Ketiros “törene katılan halkın tek sesle “mevcut duruma alışmadık, bu toprakları kimseye bağışlamayız. Yeni fikirleri ve taksimci görüşleri reddediyoruz, “onlar orda biz burda” sloganına karşıyız” dediğini söyledi. Nikos Ketiros halkımızı ve ülkeyi yeniden birleştirecek bir çözüm talep etti.

Politis gazetesinin ana haberi “Pasaport konusu ince elekten geçiyor – Eylül ayı içerisinde üç şirketin ihalesi kabul edilecek” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Pasaportu alma başvurularını incelemek üzere açılan ihaleye başvuran yurt dışından 8 büyük denetim şirketinin başvurularının değerlendirmesi sona erdi ve Eylül ayı içinde uygun görülen üç şirketin adının açıklanması bekleniyor. Hükümet Kıbrıs yurttaşlığının siyasi nüfuzlu ve yüksek risk taşıyan kişilere verilmeyeceğini garanti altına alacak denetimleri gerek yurt dışında gerekse de yurt içinde “Yatırım Programı”nın güvenirliği bakımından önemli bir önlem olarak görüyor. İlgili meselelerin eşit sayıda paylaşılacağı yabancı şirketler programa başvuran her kişi hakkında rapor hazırlayacak. Önlem hem programa başvuran yatırımcılar hem de aile üyeleri için geçerli olacak.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek istiyor
Yunanistan Başbakanı Uluslararası Selanik Fuarında konuşurken bu ay içinde Birleşmiş Milletler toplantısı sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek istediğini açıkladı. Yunan Başbakanı gerginlik yerine diyaloğu tercih edecğini vurguladı.
- Öğrenciler okul müdürü Sepos’u kovdu. Olayın araştırma sonucu bugün Eğitim Bakanı Hambyauris’e verilecek.
- Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yeni Belediyeler düzenlemesinin iki aşamada gerçekleşeceğini açıkladı. Başlangıç kaza kompleksleriyle yapılıyor.

Filelefteros Gazetesi YESİ liderliğinin bugün Cumhurbaşkanlığını ziyaretini ana haber olarak veriyor.
Haberin başlığı şöyle:
YESİ Cumhurbaşkanlığına gidiyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuya müdahil tüm taraflarla görüşmeler yapacak – Sağlık Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığında hazırlıklar tam hız sürüyor
Ve Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Çavuşoğlu: İşgal altındaki Mağusa’da konsolosluk
- Üç yağa, üç sirkeye, vergilere ve bütçe daraldı – Tatil sonrasında bütçeleri etkilenen aileleri vergi ödeme süresine uzatma verilmesini umuyor – Pek çok ailenin tatili dahi gidişattan etkilendi.
- Baf’ın yer altı yolları gün ışığına çıkarılacak –
- Lisi’de Meryemana Kilisesi çanları yeniden çaldı.
- Limasol Limanı’nn maliyeti 735 milyon avro değerinde
- Üç yaşındaki bir çocuk havuzda yüzerken boğuldu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand