basın özetleri 05.09.19

Filelefteros Kıbrıs sorununa ayırmış olduğu ana haberini “Ankara’dan mesaj geldi – Türkiye’nin çelmesi Referans Şartları metnini zorlaştırdı – Lut’un misyonu için bugün önemli bir gün” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Türk tarafı Ceyn Hol Lut’un bir referans şartları metni oluşturma çabasına çelme taktı. Bir yandan Ankara diğer yandan Akıncı, metne, başında girmeyeceği konusunda üzerinde anlaşma sağlanmış noktalar sokmaya çalıştı.
Kıbrıs Türk Lideri referans şartları metninde siyasi eşitlik ve etkin katılım konularına net olarak atıfta bulunulmasını istedi.
Mustafa Akıncı BM kararlarının arkasına saklanmaya çalışıyor. Söz konusu gelişme Mustafa Akıncı’nın referans şartlarında anlaşma sağlanmak üzere olduğunu söylemek için Ankara’yı aradıktan sonra meydana geldi.
Bu temastan sonra Ankara Akıncı’ya telkinde bulunmuş olmalı. Zira veriler değişti ve iki tarafın üzerinde anlaştığı görünen referans şartları nihai metninin imzası atılamadı.
Bir Hükümet kaynağı karakteristik olarak konu hakkında “şeytan ayrıntıda gizlidir” ifadesini kullanarak metne verileri değiştirecek ifadelere yer verilmeye çalışıldığını ima etti.
Referans şartları metnini oluşturmak için adaya gelen Lut’un bunda başarılı olup olmayacağı bugünkü gelişmelere bağlı olacak.
Nikos Anastasiadis Ceyn Hol Lut’la bugün saat 11:30’da görüşecek. Gün içinde görüşmelerin devam edip etmeyeceği netleşecek. Ceyn Hol Lut’un bugünden sonra da görüşmelere devam etmesi olasılık dahilinde.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Tespit edilen uyuşturucu miktarları baş döndürüyor- Bu yıl 300 kiloluk kenevir ve kokain ele geçirildi
Tespit edilen uyuşturucu miktarları Kıbrıs’ta uyuşturucu talebinin yükseldiğini gösteriyor. 2019 yılının ilk 8 ayında Uyuşturucuyla Mücadele Birimi İKAN 240 kilo hint keneviri ve kenevir rezini ve 46 kilo kokaine el koydu. Kıbrıs’ta ilk kez bu rakamlara ulaşılıyor zira bundan birkaç yıl öncesinde ele geçirilen uyuşturucu miktarları yüz kilonun altındaydı. İKAN bu yıl Ağustos ayına kadar 675 olayı araştırdı.
- DİSİ ve AKELli eski milletvekillerinin ilk saflarında yer aldığı “Barış Kararı” adlı insiyatif grubu dün kamuoyuna tanıtıldı. “Barış Kararı”nın hedefi Kıbrıs sorununun çözümüne destek sağlamak ve kamuoyunu iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm hakkında bilgilendirmek.
- Çocuk tacizinden hüküm giyip hapis cezasını infaz etmiş olan hükümlüler karantinaya alınıyor – İlgili yasa tasarısı daha geniş bir denetim getirecek
Bundan böyle çocuk tacizcileri gözetim altında olacak. Çocuklara ve kurbanlarına en az 500 metre yaklaşabilecek, geceleri ev hapsinde tutulabilecek hatta otostop yapma izinleri dahi olmayacak.
- Tarım alanında haşarat ilaçları kullanımına cezalar getiriliyor
Kısa sürede meclise sunulacak bir yasa değişikliği önerisiyle tarım ürünlerinde ruhsatsız ilaç kullanımına verilen cezalar artıyor. Yasadışı davranan ziraatçıların ödemek zorunda kalacağı para cezası miktarı 2.000’den 10.000’e yükseltilirken mahkemenin verdiği ceza da 20.000’den 40.000’e çıkıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi “yolsuzluk ipoteklerine sıfır ceza – OLAF’ın şikayetlerine red cevaplarına devam – Karar yok ret var – OCCRP şikayetleri konusu da kapanmadı, meclise gidecek” başlıkları altında veriliyor. Gazete konu hakkında özetle şöyle yazıyor: Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Dairesi OLAF’ın getirdiği üç şikayet hakkında Kıbrıs Makamlarından henüz karar çıkmadı. Bu arada iki dava hakkında karar alındı 2 tanesi de reddedildi. Sonuç toplamda sıfır mahkûmiyet. Uluslararası Gözlemevi OCCRP’nin şikâyetlerine gelince, Cumhurbaşkanı dün de cevap vermeyince konu Meclise sevk edildi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Referans şartları anlaşmasında tıkanıklık – BM Genel sekreterinin Kıbrıs özel danışmanının ziyareti gene uzatıldı
Referans şartlarında anlaşmaya varılması üzere Kıbrıs Türk tarafıyla dün yapılan görüşmelerin tıkanmasına yol açan noktanın ne olduğu konusunda Kıbrıs Rum tarafının bugün Ceyn Hol Lut’tan bilgi alması bekleniyor. Cumhurbaşkanı dün “tıkanma” ifadesini kullandı ancak ondan sonra konu hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Dün gece geç saatlerde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugün saat 11:30’da BM GS’nin Kıbrıs özel danışmanı ile görüşeceği açıklaması yapıldı. Dün öğleden sonra Kıbrıs Türk Liderinin Basın Sözcüsü Barış Burcu Mustafa Akıncı’nın Lut’la görüşmelerinin devam edeceğini ve bir sonraki görüşmenin ne zaman olacağı hakkında açıklama yapılacağını duyurdu. Ceyn Hol Lut’la Mustafa Akıncı’nın dünkü ziyaretinin yapıcı geçtiğini açıklayan Barış Burcu Sayın “Lut’la görüşmeler biraz daha devam edecek” dedi.
Tıkanmanın Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğin referans şartlarında net bir şekilde belirtilmesi talebinden kaynaklandığına ilişkin bilgiler Hükümet kaynakları tarafından, “bu talep ilk referans şartları metninde de yer alıyordu” denerek yalanlandı. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu daha erken saatlerde “istişareler devam ediyor, bir gelişme olduğu takdirde açıklanacaktır” açıklaması yapmıştı.
- AKEL Genel Sekreteri ve Yurttaşlar ittifakı Hareketi Başkanı dün bir araya geldikten sonra “çıkmazın uzaması risk taşıyor ancak Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarındaki herhangi bir çıkmaz da risktir” açıklaması yaptı. İki politikacının görüşmesinden sonra AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu müzakerelerin yeniden başlaması dileğinde bulundu ve “yol güllerle donatılmış olmayacak, son derece zorlu olacak. Ola ki müzakereler başlarsa, bunlara son derece hazırlıklı gitmemiz büyük önem arz ediyor. Kafamızda ne istediğimiz çok net olmalıdır” görüşünü tekrarladı. Andros Kiprianu müzakere masasında tartışılacak tüm konular hakkında yol göstericimiz Güvenlik Konseyi kararları olmalıdır” dedi ve BM GS Antonio Guteres’in tezlerine gönderme yaptı. Kiprianu “başarısız olma lüksümüz yoktur, başarmalıyız. Bunun ise öncelikle Cumhurbaşkanı tarafından bilinmesi gerekiyor” dedi.
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas “bugün bulunduğumuz noktada yanlış yapma lüksümüz yoktur. Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik doğru hareketler yapmak zorundayız, BMGS’nin de beklediği gibi yeni bir müzakere sürecine yönelik gerekli hazırlığın yapılması konusunda ısrarcı olmalıyız” açıklamasını yaptı. Yorgos Lilikas “ardarda üçüncü bir gelişmede üçüncü bir çıkmazın oluşması, çok korkarım ki, Kıbrıs sorununda geriye dönüşü olmayan gelişmelere yol açabilir” dedi.
- “Her şeyden önce İsrail” sloganı taşıyan tabelalar Kıbrıs’ta her yerde göze çarpıyor. Başbakan adayı Beni Ganz’ın seçim tartışmasını hele de böylesi milliyetçi renkte bir sloganla üçüncü bir ülkeye taşıması İsrail’de de tepkilere neden oldu. İsrail Meclisi Knesset’te Ganz karşıtları üçüncü bir ülkeye seçim kampanyasını taşımanın yanlış mesajlar verdiğini söyledi ve bu hareketi uygunsuz olarak nitelendirdi.

Alitia gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazete “Felsefe Farkı Mı? – Guteres iki taraftan yeni bir müzakere turuna değil yeni bir Konferans’a götüren referans şartlarında anlaşmaya varılmasını istiyor – BM nihai metinde belirsizlikler ve “pencereler” istemiyor. Son saatlerde ortaya çıkan tıkanıklığın muhtemelen kaynağı bu. Anastasiadis – Lut görüşmesi bugün saat 11.30’da. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yapıcı bir diyaloğun başlamasına yönelik şartlar için çalışıyoruz, dedi” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Ceyn Hol Lut’un çabası başlıkları saptama değil taraflarla özlü diyalog karakteri edindi. Son saatlerde ortaya çıkan ve Lut’un liderlerle ek görüşmeler yapmak için ziyaretini bir gün daha uzatmasına yol açan zorlukların nedeni bundan kaynaklanıyor. Alınan bilgilere göre Ceyn Hol Lut adaya gelirken, çabalarının yeni bir müzakereye değil Kran Montana tipi bir konferansa gerekli zemini hazırlamak hedefli olması için Antonio Guteres’ten net talimatlar almıştı. Bu durumda Antonio Guteres iki liderin anlaşmaya varacağı metinde, daha önce tartışılmış olup anlaşmazlık olduğu kaydedilen konuların değil Kran Montana’ya kadar ele alınmış olup sürüncemede kalan tüm konuları kapatan noktaların yer alacağı bir metnin hazırlanmasını istedi, Ceyn Hol Lut şu anda bunu başarmaya çalışıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs sorununun iki toplumlu iki bölgeli çözüm perspektifini desteklemek maksadıyla kurulan “Barış Kararı” insiyatif grubu dün resmen çalışmalarına başladı. İnsiyatif grubunun ön saflarında Alekos Markidis, Yannis Kasulidis, Andreas Hristu ve Kikis Kazamias yer alıyor.
- Ortaokul, lise ve teknik liselerde ciddi sorunlara yol açan öğrencilerin cep telefonu kullanmasının tamamen yasaklanması konusundaki farklı görüşler konunun yeni bir yasa tasarısıyla çözülmeye çalışılmasına izin vermedi. Dün Meclisin Eğitim Komitesinin toplantısının ardından komitenin başkanı Kiryakos Haciyannis, öğrencilerin teneffüslerde mobile telefon kullanmasına izin veren düzenlemenin bu yıl da yürürlükte olacağını belirtti. Cep telefonları sınıflarda ciddi sorunlara yol açıyor ve dersi zorlaştırıyor.
- Omorfo Metropoliti Neofitos dosyası Başsavcının elinde. Başsavcı Kostas Kliridis ilgili polis dosyasının geçen hafta Hukuk Dairesine gönderildiğini açıkladı. Kostas Kliridis dosyanın Hukuk Dairesi yetkililerince incelendiğini ve bundan sonraki gelişmelerin onun kararına bağlı olduğunu söyledi. Polisin araştırması Omorfo Metropolitinin eşcinseller hakkında yaptığı açıklamalar üzerine başlamıştı. Başsavcı “Mesele Metropolitin açıklamalarının ne denli haklı, doğru, şık ya da bilimsel olup olmadığı değil. Bunlarda 2011 şiddet ve nefret uyandırma girişimlerine karşı mücadele yasasına aykırı unsurlar olup olmadığı konusu araştırılıyor” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi “tıraşlanmış mevduat sahiplerine kahve sadakası – Laik Bankasındaki mevduat hesaplarından kaybettikleri her avro karşılığında 5-6 sent alacaklar – Merkez Bankası likidasyon işlemlerini yürütecek kişi için ihale açtı» başlıkları altında. Haberde şöyle yazıyor:
Eski Laiki Bankasının/ mevduatları tıraşlanmış müşterilerinin, bir zamanlar alanın güçlüsü olan bankanın mal varlığının satılmasından sonra alacakları tazminatlar tamamen sembolik olacak. Dün Kurumlar Komisyonuna sunular verilere göre Laiki bankasının Yunanistan’daki üç yan şirketinin satılması sonucunda ele geçen para 224 milyon avroya ulaştı. Yapılan hesaplara göre tıraşlanmış mevduat sahiplerine her yüz avro karşılığında 5-6 avro tazminat verilecek. Laiki Bankasının kapanması sonucunda 4.2 milyar avro havaya uçmuştu. Sürecin idaresinin maliyeti 31,2 milyon olup bunun 18,4 milyonu avukat masraflarına verilmişti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Lut referans şartlarında berraklık olmasında ısrar ediyor – Formülü kelimelerde arıyorlar – metin üzerinde anlaşmaya varmak konusunda zorluklar
- Bakanlar Konseyi Ölülerin yakılması yasasını yürürlüğe sokma kararı aldı – Britanyalıların yasanın uygulanmaması nedeniyle baskıları sonuç verdi – İçişleri Bakanlığı bu şekilde Britanyalıların gerçekten yakım merkezi yapmak niyetinde olup olmadıklarını görecek
- Partiler üstü bir “Barış Kararı İnsiyatifi”…
-

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand