basın özetleri 04.09.19

Politis gazetesi ana haberini Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in doğal gazla ilgili önerisine ayırmış.
Gazete “Doğal gazdan kâr karşılığında Münhasır Ekonomik Bölgesinin belirlenmesi – Cumhurbaşkanının karşı önerisi: Doğalgaz fonundan Kıbrıslı Türklere çözümden önce para – Cumhurbaşkanı Türkiye’nin Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölgesini belirlemesi şartıyla K/Türklerin payına düşen gelirin verilmesini vaat ediyor – Cumhurbaşkanının Akıncı tarafından reddedilmeyen önerisi Çavuşoğlu’nda” başlıkları altında verdiği haberinde işöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında gazetecileri bilgilendirirken Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın doğalgaz önerisine karşı getirdiği önerinin içeriğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in önerisinin ana unsurunu, devlet bütçe planlamasına göre doğalgaz fonuna gelirlerin akmaya başlayacağı 2022 yılından hemen sonra Kıbrıslı Türklerin paylarına düşecek geliri çekebilecek olması oluşturuyor. Özel bir hesaba girecek olan Kıbrıslı Türklerin payına düşen gelir Kıbrıslı Türkler tarafından anında çekilebilecek. Buna paralel olarak Cumhurbaşkanı Kıbrıslı Türklere doğal gaz idaresi konusunda bilgi verecek bir mekanizma sisteminin oluşturulmasını önerdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bunlar karşılığında tek şart olarak Türkiye’nin Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölgesinin belirlenmesini ortaya koyuyor. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın önerisine başında hayır demişti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Lut’la görüşmelerin dördüncü günü – Referans şartları konusunda yolun sonuna geliniyor” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Referans şartlarını belirleyecek olan yalın metnin ana çerçevesi oluşturuldu. Ceyn Hol Lut bugün son fırça darbeleriyle metni tamamlayacak. Birleşmiş Milletler taraflardan sonuca ulaşma teminatı almadan herhangi bir yeni girişim başlatmamak niyetinde. Ulusal Konsey Cumhurbaşkanı tarafından dün bilgilendirildikten sonra ikiye bölündü.
- Üçüncü ülkelerden doktor alınacak – İlk Yardım servisleri yeni doktorlarla güçlendiriliyor. İlk Yardım ve Acil Servisinin sorunlarını inceleyen Ad Hoc komitesinin raporundaki önerilerden bazıları YESİ kişisel doktorlarının 3-6 ay boyunca İlk Yardım Servislerinde hizmet vermesi ve bunun yanısıra üçüncü ülkelerden doktor getirilmesi.
- Rusya’dan alınan kredinin geri kalanının zamanından önce ödenmesinin, mali-parasal kriterlere göre doğru bir karar olmakla birlikte, fark edilmeden geçmeyecek siyasi yankıları da olacak. Bitiş süresi 2028 Eylülü olan devlet tahvili dün yüzde 0.34’lere düştü.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Lut referans şartlarını kağıda döküyor – Lut iki liderden yükümlülük üstlendiğini yazılı olarak istiyor – Bugün üçlü bir görüşme de olasılık dışı değil - AKEL Genel Sekreteri: Herkes sorumluluklarını üstlensin – Özersay Kıbrıs sorununun çözüm zemininin değiştirilmesini istedi” başlıkları altında veriliyor.
Haravgi haberinde şöyle yazıyor: BMGS Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un referans şartlarının en azından başlıklarını içerecek bir yazılı belgeyle ayrılma niyeti dönüşünün bir gün daha uzatmasına neden oldu. Lut bugün de iki toplum lideriyle ayrı ayrı görüşmeler yapacak. Bu arada Lut’un iki lideri bir arada görmesi olasılığı da mevcut. Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre belgenin oluşturulmasında özel zorluklar söz konusu değil, çalışmalar metnin iyileştirilmesi yönünde sürüyor. Bazı başka kaynaklardan gelen bilgiler ise/ metnin tamamlanamamasının nedeninin belki de Türkiye’nin de onayının sağlanmak istenmesi yönünde.
Haravgi gazetesinin sağladığı bilgilere göre referans şartları metni iki tarafın iki bölgeli iki toplumlu çözüme bağlılığıyla başlıyor. Referans koşulları başlıkları ise şöyle: 1. 2014 Şubat ortak açıklaması. 2. Guteres çerçevesi. 3. Kran Montana’ya kadar üzerinde anlaşmaya varılmış noktalar.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün Ulusal Konsey toplantısının ardından Sayın Lut’un Genel Sekretere ileteceği, ortak anlayış çizgisiyle oluşturulacak bir referans koşulları metninin hazırlanmasına çok yaklaştık, dedi ve referans koşulları metninin müzakerelerde ele alınacak konuların başlıklarından oluşacağını netleştirdi.
Dün Cumhurbaşkanı siyasi liderleri bilgilendirdikten sonra, DİKO ve EDEK Guteres çerçevesi hakkındaki itirazlarını yeniden gündeme getirdi. Bununla birlikte tüm liderler Kıbrıs sorununun müzakerelerle çözülmesi gerektiği ve müzakerelerin başlaması konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu iki lidere yeniden seslenerek yaşadığımız anların kritik olduğunu söyledi ve onları müzakerelerin başlamasının aciliyetini anlamaya çağırdı. Andros Kiprianu zorlukların müzakereler başladıktan sonra ortaya çıkacağına vurgu yaptı. “Müzakere olmazsa adım adım taksime doğru gideceğiz” diyen AKEL GS “zorluklar başladığında ilkeleri, BM kararlarını savunmamız gerekecek. Bu çerçevede yani BM’in ilgili kararları, uluslararası hukuk ile Avrupa Hukuku ve yüksek düzey anlaşmaları zemininde çözüm talep etmeliyiz” şeklinde vurguladı. Gazetecilerin sorularına cevap verirken Andros Kiprianu “müzakereler yapılırken tehdit oluşturan faaliyetlerin sürmesi bir paradoks olur” dedi.
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu “referans koşullarında anlaşmaya varmak tek yönlü bir yoldur. Kıbrıs Rum tarafı için konu ulusal öncelik ve ulusal gerekliliktir. Cumhurbaşkanına, eğer bugün veya yarın hatta bir sonraki gün dahi anlaşmaya varıldığı takdirde, talimat şartları anlaşması vasıtasıyla diyaloğun başlaması yönündeki çabalarına destek veriyoruz” dedi.

Alithia gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor: Son rötüşler için son randevu bugün – Lut referans şartları için bugün liderleri dördüncü ve son kez görecek – Prodromu “Referans şartları konusunda ortak bir anlayış noktasına çok yaklaştık. Ancak referans şartları ne Kıbrıs sorununun çözümüdür ne de müzakerelerin sonucu” dedi.
Haberde özetle şöyle yazıyor: Ceyn Hol Lut’un hazırladığı referans şartları metninde son rötüşler yapılıyor. Her şey metnin, iki liderle yapılacak görüşmelerle nihai halini bugün alacağını gösteriyor. Dün metnin tamamlanmaması özlü zorlukların olduğunun göstergesi değil. Metnin bundan sonra yapılacak istişarelerde taşıyacağı önem itibarıyla farklı okumalara ve yorumlara izin vermeyecek bazı noktaların daha çok netleştirilmesi gerekliliği görüldü.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- İçişleri Bakanlığı tapu dairesi yetkililerine karşı araştırma başlatıyor –
İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis DİKO milletvekili Hristos Orfanidis’e işgal altındaki bölgedeki Rum mallarının değeri hakkında dışarıya bilgi sızdırdıklarına dair aldığı şikâyetler üzerine Mağusa Tapu Dairesi yetkilileri hakkında, araştırma başlattığını bildiren bir mektup gönderdi. EDEK’in meclise sunduğu Türk bölgesindeki mallarını satmamaları için göçmenlere destek verilmesiyle ilgili önerinin tartışıldığı sırada gerçekleşen bu olay üzerine Mağusa Belediyesi Mağusalılara seslenerek “amacı mal sahiplerini mallarından ve kentlerinden uzaklaştırmak olan teklif ve çağrılara, nerden geliyor olursa olsun, kulak vermemeye” çağırdı.
- Limasol’a deniz taksi ve otobüsleri geliyor.
Limasol’un son yıllarda artan trafik sorununa Kıbrıs için öncül bir fikir olan deniz taksisi ve otobüsleri yoluyla çözüm getirilecek. Limasol Belediye Meclisi’nin fikri olan plan hem sürdürülebilir kent trafiği bağlamında kent sakinlerine alternatif bir çözüm hem de kente çok yönlü faydalar sunacak. İlk görüşte kotarılabilecek bir çalışma olarak görünen deniz taksi ve otobüsleri planının yürürlüğe girmesi konusunda son söz Belediye Meclisine ait.
- Kıbrıs’ta yoksulluk ve eşitsizlikler oranı düşüyor. İstatistik Dairesinin araştırmasının verilerine göre Kıbrıs’ta yoksulluk sınırı ve toplumdan dışlanma riski karşısında olan kişilerin sayısında düşüş görüldü. 2018 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması nüfusun yüzde 23,9’unun yoksulluk sınırı ve toplumdan dışlanma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bir önceki yılın verilerine göre ise bu oran yüzde 25,2’ydi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Omorfo metropolitinin, aleyhine başlatılan araştırmanın sonucuna göre metropolitin suçsuz bulunması. Polisin araştırmasına göre Omorfo Metropoliti Neofitos’un eşcinsellere karşı yaptığı açıklamalarda suç teşkil edecek unsurlara rastlanmadı. Söz konusu gelişmeden sonra dosya incelenmesi üzere Başsavcıya teslim edilecek.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Lut’la yeni randevu – Sihirli formülü bulana dek Lut adada kalacak
- Dört kişiden biri yoksulluk riskiyle karşı karşıya – Hükümet “gidişat iyi” diyor
- Türk UAV’leri Baf uçuşlarını taciz ediyor – Güvenlik önlemleri nedeniyle iniş ve kalkışlarda değişiklikler yapıldı.
- Tatar – Özersay ikilisinin dostu işadamı Maraş’a el koyuyor.
- Askıda bekleyen davalar için 26 yeni yargıç istihdam edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand