basın özetleri 30.0919

Alithia gazetesinin ana haberi New York görüşmeleri:
Gazetenin başlıkları şöyle:
-Guteres dinleyecek ve karar verecek
-Genel Sekreter Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarını bugün Kıbrıs Türk Lideriyle yapacağı görüşmeyle noktalayacak
-Mustafa Akıncı yapıcı bir niyetle görüşmeye gideceği ve Kıbrıs sorununun daha fazla çözümsüz kalmaması gerektiği açıklaması yaptı
-Bununla Birlikte siyasi eşitlik konusundaki görüşlerinde ısrarlı olan Akıncı Guteres’i bu görüşlerin doğruluğu konusunda ikna etmeye çalışacak
Haberde Antonio Guteres’in konuyla ilgili niyetleri hakkında şöyle yazıyor:
Son günlerde Kıbrıs sorunuyla ilgili çabalara aktif bir şekilde katılım gösterme konusundaki kararlığını açıklayan Antonio Guteres bugün Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ile görüşecek. Bu görüşme tatmin edici geçtiği takdirde Guteres Ekim ayı içinde iki toplum liderini üçlü görüşmeye davet edecek. Bu görüşmenin tek amaç ve hedefiyse referans koşullarında anlaşmaya varmak olacak. BMGS referans koşullarında anlaşmaya varmakta geç kalındığı ve konunun daha fazla uzamaması gerektiği düşüncesinde. Referans şartlarıyla ilgili olarak her şeyin olağan gelişmesi durumunda Guteres bir sonraki aşama olan beşli görüşmeyi başlatacak. Ankara’nın Kıbrıs sorununa çözüm şeklinin belirlenmesi amacıyla beşli konferansı istediği göz önünde bulundurulduğunda referans şartlarında engel teşkil etmeyeceği zira bu sağlanmadığı takdirde GS’in resmi olmayan beşli konferansa yanaşmayacağı düşünülüyor. Buna rağmen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu son günlere kadar, önce çözüm şekline karar verilmesi için beşli konferansın yapılması ve onun ardından referans şartlarının belirlenmesi konusunda ısrar ediyordu. Bu durum Mustafa Akıncı’nın bugün Guteres’le yapacağı görüşmede nasıl bir tavır takınacağı konusunda soru işaretlerine neden oluyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kundaklama retoriğine devam ediyor. Recep Tayyip Erdoğan ülkesinin askeri donanım imalatında kendi kendine yeten bir konuma geldiği konusunda atıp tuttu ve «dev uyandı. Devi uyandırdılar mı bunun sonuçlarına da katlanacaklar” dedi.
- Cumartesi gecesi Cumhurbaşkanı Anatasiadis ve kafilesini Lefkoşa’ya getirmekte olan özel uçak, Atlantik okyanusunun üzerinde uçarken, uçağın ön camında oluşan bir çatlak, New York’a geri dönmesine neden oldu. Pazar akşamı yeniden hareket eden Cumhurbaşkanı ve kafilesi Pazartesi sabahının erken saatlerinde Kıbrıs’a ulaştı.
Bu arada AKEL milletvekili İrini Haralambidu özel uçağın kimin parasıyla kiralandığına dair sorular gündeme getirdi. Hükümet kaynakları uçağın ihale sonucunda kiralandığını ve masrafların normal bir uçuşta bilet fiyatı olarak ödenecek miktarın civarında olduğunu açıkladı.

Haravgi gazetesi ana haberini Konut Planı Estia’ya ayırmış.
Gazete haberini “ESTİA planına sıfır başvuru – 10 başvurudan sekizi eksik veriler nedeniyle geri çevrildi – 2018’de yeniden düzenlenen konut değerleri nedeniyle yeni zorluklar – Belgelerin toplanmasının maliyeti büyük” başlıkları altında veriyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Akıncı: “ΒΜGS ile görüşmeye yapıcı bir ruh haliyle gidiyorum»
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk Lideri BMGS’ni hidrokarbon yatakları meselesinin yarattığı gerginliğe bir son verilmesi ve GS’e 13 Temmuz önerisini hatırlatmak amacıyla yapıcı bir ruh haliyle göreceğini açıkladı.
Akıncı “Kıbrıs Türk tarafı gerginlik için değil barış ve istikrarın sağlanması için New York’ta bulunuyor” dedi. Akıncı Referans şartları konusunda üç verinin bulunduğunu söyledi ve bunları 11 Şubat 2014 ortak açıklaması, daha önce üzerinde yakınlaşmaya varılmış konular ve 30 Temmuz Guteres belgesi olarak sıraladı. Kıbrıs Tük Lideri, sonuca odaklı ve stratejik bir anlaşmayı hedef alan, ucu açık olmayan iyi hazırlanmış bir süreç arzuladığını söyledi ve üçlü görüşmeye ve resmi olmayan bir beşli konferansa iyi hazırlanılmış olduğu takdirde olumlu baktığını söyledi. Akıncı aynı zamanda son iki yıl içinde altını çizdiği ve artık BM parametreleri dâhilinde olan konularda BMGS’yle görüşmesinde bir sonuca varmaya çalışacağını duyurdu.
Bu arada Akıncı, Nikos Anastasiadis’e de bir mesaj vererek şöyle dedi: Siyasi eşitliği kabul ettiğini ancak etkin katılımı ve dönüşümlü başkanlığı reddettiğini söylemek siyasi eşitliği BM kararlarında ve bundan önceki yakınlaşmalarda olduğu gibi kabul etmemek demektir” dedi.
- Avrupa İstatistik Dairesine son eklenen verilere göre Kıbrıs, Avrupa’nın savunma alanında en yüksek ancak sağlık, sosyal koruma ve çevre alanında en düşük giderlere sahip ülkesi.
Kıbrıs, bütçesinin %5,5’ini savunma alanına harcarken Avrupa ülkelerinde bunun ortalaması sadece %2,9. Kıbrıs’ın bu konuda ilk sırada yer aldığı listede Yunanistan %5,3’le ikinci sırada, son iki sırada ise %1,1 ile Lüksemburg ve %1’le İrlanda bulunuyor.
Kıbrıs sağlık alanı harcamaları listesinde son sırada yer alıyor. Bütçesinin sadece %6,9’unu sağlık alanına harcıyor. Listede birinci sırada %19,6 ile İrlanda ve %19,2’yle Çekya var. Kıbrıs’ın hemen üstünde ise %9,3’le Letonya ve yüzde 10,2’le Macaristan bulunuyor.
Eğitim alanında ise Kıbrıs bütçenin %15,3’ünü ayırıyor. Avrupa ülkelerinde bunun ortalaması yüzde 10,2. Kıbrıs Avrupa’nın eğitim alanına en fazla para harcayan ülkesi.
- “Yunanistan’ın Midilli adasında can alan yangınlar”
Midilli’nin Moria bölgesinde çıkan yangınlar sonucunda göçmen karşılama merkezinde kaotik durumlar yaşandı. İki kişinin öldüğü yangında alevlerden kaçmaya çalışan aileler polis barajı tarafından engellendi.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Dikkatler New York’ta – Müzakereler tablosu netleşirken Mağusa konusunda BMGK’ne başvurulacak – Guteres-Akıncı görüşmesi bugün” başlıkları altında veriliyor.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs sorununda beklenen önemli gelişmeler ve Mağusa konusu dolayısıyla dikkatler New York’a çevrildi.
Bugün Mustafa Akıncı ile yapacağı görüşmeyle Kıbrıs sorunundaki taraflarla temaslarını tamamlayan BMGS, tarafların görüşleri konusunda net bir görüntü elde etmiş olacak. Antonio Guteres’in, toplum liderlerini üçlü bir görüşmeye çağırmak niyetinde olduğu bildirildi. Görüşme Avrupa toprağında olacak.
Üçlü görüşmede olumsuz faktör olan ve beşli resmi olmayan görüşme talep eden Türkiye’nin Mustafa Akıncı’yı bu bağlamda ne denli etkilemiş olduğu konusu bugün açıklık kazanacak. Akıncı son açıklamalarında üçlü ya da beşli görüşmeye iyi hazırlanılmış gerektiği konusunda açıklamalar yapmıştı.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Guteres ile yaptığı görüşmede, Mustafa Akıncı ile 9 Ağustos’ta anlaştıkları gibi referans şartlarında anlaşmaya varmaya hazır olduğunu ortaya koymuştu. Referans şartlarının kaderi Guteres’in bugün Kıbrıs Türk Lideri ile yapacağı görüşmede belli olacak.
Bu arada önümüzdeki günlerde Andreas Mavroyannis’in Mağusa konusundaki mektubunu BM Güvenlik Konseyine göndermesi bekleniyor. Bu mektupla Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Mağusa’daki faaliyetlerini Güvenlik Konseyi’ne şikâyet edecek.
Lefkoşa olumsuz gelişmelerden kaçınılması amacıyla Mağusa konusunun kapalı toplantıda ele alınmasını sağlamak için çalışıyor. Güvenlik Konseyinde yeni kararlar açık toplantıyla alınır. Ancak Lefkoşa, Mağusa’ya ilişkin mevcut BM kararlarının yeterince güçlü ve net olması nedeniyle Güvenlik Konseyinin Mağusa konusunda yeni bir karar vermesini beklemiyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Koçatis çöplüğü elden geçiriliyor”
Çevre Dairesi Koçatis çöplüğününün yeniden düzenlenmesi konusunda yeşil ışık yaktı. Çalışmaların hedefi mikrop ve virüs yayılması riskinin yok edilmesi, mekânın kullanılmasının mümkün kılınması, biyogazın elektrik üretiminde kullanılması. Bu çalışma gerçekleştirildiği takdirde Avrupa Birliği Mahkemesinin 18 Temmuz 2013 tarihli kararıyla Kıbrıs’ın ödemek zorunda bırakıldığı tazminatlardan da kaçınılacak.
- 45 yaşındaki bir kişi toplam 10 gramlık 16 kokain torbasıyla ele geçirildi. Soruşturmanın kolaylaştırılması hedefiyle söz konusu şahsın tutuklu kalmasına karar verildi.

Politis gazetesi “Cumhurbaşkanının uçuşu konusunda siyasi uçak dalaşı – Cumhurbaşkanının özel uçakla New York uçuşu 60 bin avroya mal oldu – Hükümet AKEL’in imalarına, yasal işlemlerle hareket edildi, yanıtı verdi” başlığı altında veriyor ana haberini.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları da kısaca şöyle:
- “Akıncı olumlu, Türkiye öfkeli”
Haberde şöyle yazıyor:
Mustafa Akıncı bugün BMGS’yle yapacağı görüşmeye doğal gaz konusunun yol açtığı gerginliğin yatışması konusunda yapıcı niyetle gittiğini açıklarken Türkiye Dışişleri Bakanlığı ciddi biçimde rahatsızlığını belirtti ve Kıbrıs, Yunanistan, Mısır ortak bildirisi konusunda uyarıda bulundu.
- Aktif yurttaşlar Lefkoşa’nın merkezinde özel karaktere sahip bölge ilan edilen bir alanda inşa edilecek 10 katlı binaya karşı oldukları konusunda sosyal medyada imza kampanyası başlattı. Binaya inşaat izni konusunda karar almak üzere Lefkoşa Belediye Meclisi bu hafta Perşembe günü toplanıyor. Politis’e ulaşan bilgilere göre kararın evet ya da hayır olması AKELli meclis üyelerinin iki dudağının arasında. Kararın olumsuz olması ihtimali yüksek.
- “Foni – Ses” Konseyi 24-25 Eylül’de, 15-18 yaşları arasında 50 gencin katıldığı iki günlük bir panel gerçekleştirdi. Gençlerin konuşmalarının konseyin faaliyetlerinde belirleyici rol oynayacağı söylendi. Politis gençlerin sesine kulak verdi. Yansıtılan görüşler şöyle özetlenebilir. Gençler “Herkes bizi şımarık çocuklar olarak görüyor. Gençlerin kötü yanlarına odaklanılıyor.” “Bugün birileri bizden bir şeyler öğrenmek istedi.” “Biz konuşmazsak ne eğitim konularında bir değişim sağlanabilir ne buling olayı değişebilir ne de cinsel istismar son bulabilir”.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand