Ulusal Konsey toplantısından sonra partilerin açıklamaları

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, referans koşullarının belirlenmesini tek yol ve milli öncelik olarak nitelendirdi.

Neofitu, Cumhurbaşkanı tarafından Jane Holl Lute ile yapılan görüşmeler ve ayrıca 9 Ağustos’ta Mustafa Akıncı ile gerçekleştirilen görüşme hakkında bilgilendirme yapıldığını söyledi. referans koşulları için ortak temel bulunduğunu vurgulayarak, Şubat 2014’deki Ortak Açıklamaya, daha öncesinde ve Cran Montana’da varılan uzlaşılara ve Guterres çerçevesinin 6 noktasına değindi. Uzlaşma bulunması durumunda, nihai metnin New York’taki 3lü görüşmeden sonra açıklanacağına dikkat çekti. DİSİ’nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabasını desteklemeye devam edeceğini dile getirdi. Türkiye’nin tahrikkar eylemleri ve bu eylemlerin müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabayı zorlaştırıp zorlaştırmadığına dair soruya yanıt vererek, ‘Geçmişte olduğu gibi müzakereler yapılırken atmosferi zehirleyen eylemlerin yapılmıyordu’ dedi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, iki lidere kritik anları farketmeleri ve müzakerelere yeniden başlamaları için çağrı yaptı. Kiprianu, müzakereler olmadan aşamalı olarak taksime gidildiğini ifade ederek, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması hedefiyle müzakerelerin başlaması durumunda, AKEL’in olumlu ve yapıcı olacağını belirtti. Referans koşullarıyla ilgili olarak, anlaşmazlık bulunmadığını söyledi. Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tehditkar eylemleri hakkında sorulan soruya ise, müzakereler yapılırken bu eylemler devam ederse bunun çelişkili olacağını ifade etti. müzakerlerin başlaması için koşulların oluşturulması durumunda, Türkiye’nin nasıl davranacağını iki kez hatta üç kez düşüneceğini dile kaydetti. Son olarak Jane Holl Lute ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında yarın yapılacak 4üncü görüşme için sabırlı olunmasını önerdi. Kiprianu, ‘Ne önereceğini yarın göreceğiz’ dedi ve bazı meselelerin çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, partisinin müzakerlerin başlamasında yana olduğunu yeniden ifade etti ancak Guterres çerçevesinin Kıbrıs sorununun çözüm temeli olamayacağını sözlerine ekledi. Papadopulos, DİKO’nun referans koşullarını görmeyi beklediğini ve daha sonra açıklama yapacağını söyledi. bununla birlikte, müzakerlerin yeniden başlaması için temel oluşturacak çerçeveye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Eylül 2017’deki raporunun da dahil edilme olasılığı konusunda endişe ifade etti. Söz konusu raporun, Kıbrıs Rum tarafı için tamamen olumsuz olduğunu çünkü Türkiye’nin vermesi gerekenleri değil sadece Kıbrıslı Rumların tavizlerini kapsadığını ileri sürdü.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:34

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand