basın özetleri 03.09.19

Alithia’nın ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Referans şartlarında ilerleme var ama müzakereler gecikecek – Anastasiadis’ten mesajlar: Top tüfek tehdidi altında müzakere yapmayız – Lut bugün de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve seçim kampanyası döneminde özlü müzakereler yapılmasını istemeyen Kıbrıs Türk Lideri Akıncı ile görüşüyor – Kıbrıs Türk tarafında gelişmeler seçimlerden sonra – Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye garantör güçtür. Bu nedenle doğu Akdeniz’de varlık gösterme hakkına sahip.
Haberde şöyle yazıyor: BMGS’nin Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un çabalarının sonuçları beklenirken ve referans şartlarında sonuç alınacağına ilişkin göstergeler mevcut olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün özel bir TV kanalına verdiği demeçte Kıbrıs denizlerinde Türk tahrikkârlığı devam ettiği ve Mağusa’ya ilişkin tehditler sürdüğü takdirde müzakerelere dönmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Lut’un iki toplum lideriyle dün yaptığı ve bugün üçüncü bir turla devam edecek olan görüşmelerden sonra gerek Cumhurbaşkanı Anastasiadis gerekse de Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu referans şartlarında anlaşma sağlanabileceği konusunda iyimserlik belirttiler.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Alithia gazetesi ana haberinin hemen altında verdiği bir haberde “Evet, yabancılar Mağusa’da Kıbrıs Rum malı satın almak maksadıyla bize yaklaştı – Türk ve Kıbrıs Türk şirketleriyle işbirliği yaptığı düşünülen Rus ve Çin şirketlerinden girişimler” başlığı altında şöyle yazıyor:
Mağusa Belediye Meclisi üyesi Nikos Karulas, Alithia gazetesine, yabancılar tarafından Mağusa’daki mülklerini satmaları için teklif alan Mağusalılarla temasta olduğunu söyledi. Karulas Mağusalı Rumlara teklif götüren yabancı şirketlerin bu malların değerlendirilmesi halinde bunu Türk veya Kıbrıs Türk şirketleriyle işbirliği içinde yapacakları tahmininde bulundu. Mağusa Belediye başkanı ise devleti göçmenlerin mallarını satmak zorunda kalmaması için yardıma çağırdı.
- Kıbrıs Rusya’ya olan borcunu ödedi. Hristofyas iktidarı döneminde alınan 1 milyar 580 milyonluk borç tamamıyla ödendi.

Haravgi gazetesi ana haberini “Özlü müzakerelere daha çok yol var – Lut’un temasları noktalanıyor. BM GS’ni bilgilendirecek – Liderler veya teknokratlar düzeyinde resmi olmayan beşli konferans – Erdoğan: Türkiye’nin doğu Akdeniz’de hakları var” başlıkları altında veriyor.
Haravgi haberinde şöyle yazıyor: BMGS’nin Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un iki toplum lideriyle görüşmelerinin bu kez sonuç verdiği anlaşılıyor. İki liderin asgari ortak payda olarak anlaşmaya vardığı noktalar sağlandı. Bunlar 2014 Şubat ortak açıklaması, Guteres çerçevesi ve Kran Montana’ya kadar üzerinde anlaşmaya varılmış noktalardan oluşuyor. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Lut’un Cumhurbaşkanı Anastasdiadis ile görüşmesinden sonra “Göründüğü kadarıyla referans şartlarında anlaşmaya varmak için sağlam umutlar ve gerekli zemin artık mevcut” açıklamasını yaptı. Ceyn Hol Lut ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.
Ancak öyle görünüyor ki bu, referans şartlarında tüm müdahil taraflarla anlaşmaya varılması çabalarının sona ulaştığı anlamına gelmiyor. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis Alpha TV kanalına konuşurken “BM GS’nin New York’ta düzenleyeceği ortak toplantıyla çabalar devam edecek. New York’ta diyaloğun yeniden başlaması için bir çerçevenin oluşturulması maksadıyla gerek liderler gerekse de teknokratlar düzeyinde beşli bir konferans için gerekli zeminin mevcut olup olmadığı konusu netleştirilecek” dedi. Anastasiadis çabaların hedefinin referans koşulları konusunda tüm tarafların aynı fikirde olup olmadığının anlaşılması olduğunu söyledi ve Türkiye’nin itirazlarının olduğu takdirde muhtemelen resmi olmayan bir konferansa gidileceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Alpha’ya verdiği demecinde özlü bir diyaloğun başlaması için Türk tahrikkarlığının sona ermesi gerektiğini ifade etti. “Hiçbir ciddi lider ya da halk top tüfek tehditleri ve Mağusa’da yapılan ihlaller koşulları altında müzakereye oturmaz ve güçlü olanın şiddetle dayattıklarını kabul etmez” diyen Cumhurbaşkanı “resmi olmayan görüşme başka şey özlü diyaloğun başlaması başka şeydir” şeklinde ekledi.
Haravgi gazetesin diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias “Türkiye bölgenin kabadayısı… Yunanistan bu yokuş aşağı gidişatı izlemeyecektir” dedi. Nikos Dendias Alpha radyosuna konuşurken Kıbrıs’ın bağımsız bir AB ülkesi olduğu ve Türkiye’nin açıkça Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve egemenlik haklarını çiğnediği ve Türkiye’nin bu tavırlarına son vermesini umdukları açıklamasını yaptı.
- Erdoğan: Türkiye izleyici olarak kalmayacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki gelişmeleri tribünlerden izleme lüksü yoktur” dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı geçen Pazar akşamı yaptığı açıklamada “sahada varlık gösterilmeden masada olunamayacağını” söyledi.

Filelefteros gazetesi “Şimdi top Guteres’te – Liderler Referans şartları zemini konusunda anlaştı şimdi davet bekliyorlar” başlığı altında verdiği Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ilişkin haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs sorununda top Birleşmiş Billetlerde ve somut olarak da Antonios Guteres’te. Ceyn Hol Lut Lefkoşa’da Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’yla yaptığı görüşmelerden sonra New York’a elinde referans şartlarının dayandırılacağı zeminle dönüyor. Ceyn Hol Lut’un liderlerle yaptığı görüşmeler sırasında netleştirdiği zemin üç noktadan oluşuyor.
1. Mont Peleran, Cenevre ve Kran Montana müzakerelerinin yolunu açan 2014 ortak açıklaması
2. 2014 öncesi ve sonrasındaki müzakereler sırasında üzerinde yakınlaşma sağlanan noktalar
3. BMGS’nin parametreleri
BMGS bu gelişmeler ışığında bundan sonraki adımlarını belirleyecek. Yani iki toplum liderini toplantıya çağırıp çağırmayacağına karar verecek ve toplantı tarihini belirleyecek.
Dünkü görüşmelerin iki lideri Guteres’in masasına biraz daha yaklaştırdığı değerlendirmesiyle birlikte, Kıbrıs Türk tarafının pozitif ortamı bozacak tavırlara başvurmasının mümkün olması nedeniyle bir temkinlilik de göze çarpıyor.
Öte yandan sürecin bundan sonraki adımları tamamıyla Antonio Guteres’in kararına bağlı. Zira tarafları önümüzdeki dönemde resmi bir beşli toplantıya çağırma olasılığı da mevcut. Ceyn Hol Lut’un önümüzdeki dönemde Türkiye ile de temasa geçmesi halinde bu durum netleşecek.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün Kıbrıs Rum siyasi liderlerini Lut ile görüşmelerinin sonuçları ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki tehditleriyle Mağusa hakkında bilgilendirecek.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kırmızı Göl’deki arama çalışmaları 664.490 avroya mal oldu. Ksilyatu köyündeki Kırmızı Göl’de yaptığı arama çalışmalarının karşılığında Brasal Marine Servises şirketine ödenecek paranın toplanması için Polis ve Adalet Bakanlığı bütçelerinden fonların transfer edilmesi gerektiği açıklandı.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin Mağusa’daki tahrikkar faaliyetlerine Birleşmiş Milletlere başvurarak cevap verecek. İlgili konu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in emriyle Dışişleri Bakanı tarafından uluslararası ilişkiler uzmanları ve hukukçularla birlikte ele alınıyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün Mağusa Belediyesi temsilci heyetiyle de bir görüşme yaptı.
- Lefkoşa’nın özel karakterli bölge ilan edilmiş olan Ayios Andreas semtinde Belediye Bahçesinin yanında on katlı bina inşaatı izni için Belediyeye başvuru yapıldı. Semt sakinleri ve belediye meclisi üyeleri tepki gösterdi. Konu büyük boyutlar edindi.
- Elektrikli skutırlarla ilgili çekmecede beklemekte olan yasa tasarısı geçen Cumartesi skutır kullanan 48 yaşındaki Polonyalı bir kadının kaza sonucu ölmesinin ardından yeniden gündeme geldi.

Politis gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Haberin başlıkları şöyle:
Referans şartlarında üçüncü devre – Ceyn Hol Lut Anastasiadis ve Akıncı’yla bugün de görüşecek – Üçlü görüşmeye ama aynı zamanda Maraş konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine başvuru için hazırız – Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri konusunda baskı
Politis haberinde Rum tarafı Ceyn Hol Lut’un toplum liderleriyle dünkü görüşmelerinden sonra Anastasiadis – Akıncı – Guteres arasında üçlü bir toplantı için gerekli referans koşulları zemininin oluştuğu görüşünü ifade ederken, Kıbrıs Türk tarafı hâlâ ayrıntılar konusunda bazı sorunlar öne sürüyor diye yazıyor. Bu ise Ceyn Hol Lut’un adadaki ziyaretini bir gün daha uzatmasına neden oldu. Günün sonunda referans koşullarında anlaşma sağlandığı takdirde dahi bunların Antonio Guteres’in kararından önce açıklanması beklenmiyor. Mevcut durum, anlaşmazlıklara rağmen, sürecin devamı ihtiyacının, tarafları anlaşmaya ittiğini gösteriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Otelcilik alanı çalışanlarının asgari ücreti Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek. Haftada beş gün toplam 38 saat çalışma zorunluluğu karşılığında asgari ücret meslek kategorisine göre 870 ile 1070 avro arasında değişecek. Öneri 2020 yılının sonuna kadar yılda yüzde 5,5 zam öngörüyor.
- Devlet hastanesi eczanelerinin çalışmasının dün askıya alınmasından sonra ilaç stoklarının ne olacağına ilişkin durumun 15 Eylül’e kadar netleşmesi beklendiği açıklandı. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ dün stok sayımı çalışmalarına başladı. OKİPİ basın sözcüsü Haralambos Harilau önümüzdeki 15 gün içinde özel eczanelere nakledilecek ilaç miktarlarının belli olacağını açıkladı.
Bu arada dünden itibaren yürürlüğe giren devlet hastanelerine uzman doktor muayenesi için kişisel doktordan sevk kağıdı bulundurma uygulaması hastanelerde karışıklığa neden oldu. Sevk kağıdı getirme zorunluluğundan haberdar olmayan hastalar ya 25 avro muayene ücreti ödemek ya da muayene olmadan dönmek zorunda kaldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand