Anastasiadis: Ekim ayında üçlü bir toplantı olabilir

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sektreteri’nin referans koşullarını sonuçlandırmak için Ekim ayında üçlü bir toplantı yapmasını beklediğini dile getirdi.
New York’daki temasları sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Antonio Guteres’in müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarına büyük ölçüde katılmaya kararlı gözüktüğünü ve Mustafa Akıncı ile Pazartesi gerçekleştireceği görüşme sonrası bir sonraki adımlara karar vereceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e göre, gayri resmi beşli bir konferans da olasılıklar arasında bulunuyor. Anastasiadis, BM genel sektreterinin konferansın diyalogu daha iyi hazırlamaya yardımcı olacağına inanıyor.
Gayri resmi beşli bir konferansta, prosedür sorunları ve metodoloji gibi ele alınması gereken önemli konular olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin benzer bir kararlılık göstermesi halinde, işe yarayabilecek diyalog umutlarının yaratılabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözüm modeli konusunda müzakere edilmesini reddetti ve Kıbrıs sorununun çözümünün temelinin, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası kişiliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon olduğunu dile getirdi.
Anastasiadis, Türkiye’nin masaya tartışılmakta olandan başka bir şey getirmek istiyorsa, bunun ele bile alınmayacağını belirtti.
Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği toplantıya da değinen Cumhurbaşkanı, Antonio Guterres’e devletin işleyişini ve dolayısıyla sürdürülebilirliğin, sağlayacak bir çözüm aradığını açıkça belirttiğini söyledi. Ayrıca, Ağustos ayında Mustafa Akıncı ile yapılan karşılıkla anlaşma temelinde, referans şartlarına dayalı diyaloga girme konusundaki kararlılığını da aktardığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisinin konfederasyon’dan bahsettiği iddialarına da yanıt verdi. Cumhurbaşkanı, kendisinin hiç bir zaman, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinden ayrılmadığını belirtti.
Yaşanan çıkmazları engellemek için kendisinin, ademi merkeziyetçilik, parlamento sistemi ve Belçika modelini önerdiğini ifade etti. Bunların, çıkmazı önlemek için alternatif fikirler olduğunu söyledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı’nın iddialarına yanıt veren Cumhurbaşkanı, Çavuşoğlu bu önerinin bana ait olduğunu son günlerde hatırladı, ancak “Politis” gazetesine verdiği röpörtajda sorulan soruya rağmen, böyle birşeyi dile getirmedi” şeklinde konuştu.
Zaman zaman Kıbrıs Rum toplumunda çatışma yaratmak için bazı açıklamalarda bulunulduğunun gayet iyi bilindiğini söyledi. Önemli olanın, Birleşmiş Milletler'deki toplantılarda halka açık bir şekilde dile getirilen olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı, ertesi gün çökecek bir çözüme yol açacağını bildiği bir şeyi kabul etmeye hiç bir zaman istekli olmayacağını dile getirdi. Devleti işlevsel ve uygulanabilir kılan bazı önkoşullar olduğuna dikkat çekti.
İnsanların önüne kabul edilemeyecek bir çözüm getirmenin de mantıksız olduğunu belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand