Anastasiadis: Ekim ayında üçlü bir toplantı olabilir

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sektreteri’nin referans koşullarını sonuçlandırmak için Ekim ayında üçlü bir toplantı yapmasını beklediğini dile getirdi.
New York’daki temasları sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Antonio Guteres’in müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarına büyük ölçüde katılmaya kararlı gözüktüğünü ve Mustafa Akıncı ile Pazartesi gerçekleştireceği görüşme sonrası bir sonraki adımlara karar vereceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e göre, gayri resmi beşli bir konferans da olasılıklar arasında bulunuyor. Anastasiadis, BM genel sektreterinin konferansın diyalogu daha iyi hazırlamaya yardımcı olacağına inanıyor.
Gayri resmi beşli bir konferansta, prosedür sorunları ve metodoloji gibi ele alınması gereken önemli konular olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin benzer bir kararlılık göstermesi halinde, işe yarayabilecek diyalog umutlarının yaratılabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözüm modeli konusunda müzakere edilmesini reddetti ve Kıbrıs sorununun çözümünün temelinin, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası kişiliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon olduğunu dile getirdi.
Anastasiadis, Türkiye’nin masaya tartışılmakta olandan başka bir şey getirmek istiyorsa, bunun ele bile alınmayacağını belirtti.
Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği toplantıya da değinen Cumhurbaşkanı, Antonio Guterres’e devletin işleyişini ve dolayısıyla sürdürülebilirliğin, sağlayacak bir çözüm aradığını açıkça belirttiğini söyledi. Ayrıca, Ağustos ayında Mustafa Akıncı ile yapılan karşılıkla anlaşma temelinde, referans şartlarına dayalı diyaloga girme konusundaki kararlılığını da aktardığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisinin konfederasyon’dan bahsettiği iddialarına da yanıt verdi. Cumhurbaşkanı, kendisinin hiç bir zaman, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinden ayrılmadığını belirtti.
Yaşanan çıkmazları engellemek için kendisinin, ademi merkeziyetçilik, parlamento sistemi ve Belçika modelini önerdiğini ifade etti. Bunların, çıkmazı önlemek için alternatif fikirler olduğunu söyledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı’nın iddialarına yanıt veren Cumhurbaşkanı, Çavuşoğlu bu önerinin bana ait olduğunu son günlerde hatırladı, ancak “Politis” gazetesine verdiği röpörtajda sorulan soruya rağmen, böyle birşeyi dile getirmedi” şeklinde konuştu.
Zaman zaman Kıbrıs Rum toplumunda çatışma yaratmak için bazı açıklamalarda bulunulduğunun gayet iyi bilindiğini söyledi. Önemli olanın, Birleşmiş Milletler'deki toplantılarda halka açık bir şekilde dile getirilen olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı, ertesi gün çökecek bir çözüme yol açacağını bildiği bir şeyi kabul etmeye hiç bir zaman istekli olmayacağını dile getirdi. Devleti işlevsel ve uygulanabilir kılan bazı önkoşullar olduğuna dikkat çekti.
İnsanların önüne kabul edilemeyecek bir çözüm getirmenin de mantıksız olduğunu belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand