Anastasiadis: Ekim ayında üçlü bir toplantı olabilir

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sektreteri’nin referans koşullarını sonuçlandırmak için Ekim ayında üçlü bir toplantı yapmasını beklediğini dile getirdi.
New York’daki temasları sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Antonio Guteres’in müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarına büyük ölçüde katılmaya kararlı gözüktüğünü ve Mustafa Akıncı ile Pazartesi gerçekleştireceği görüşme sonrası bir sonraki adımlara karar vereceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e göre, gayri resmi beşli bir konferans da olasılıklar arasında bulunuyor. Anastasiadis, BM genel sektreterinin konferansın diyalogu daha iyi hazırlamaya yardımcı olacağına inanıyor.
Gayri resmi beşli bir konferansta, prosedür sorunları ve metodoloji gibi ele alınması gereken önemli konular olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin benzer bir kararlılık göstermesi halinde, işe yarayabilecek diyalog umutlarının yaratılabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözüm modeli konusunda müzakere edilmesini reddetti ve Kıbrıs sorununun çözümünün temelinin, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası kişiliğe sahip iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon olduğunu dile getirdi.
Anastasiadis, Türkiye’nin masaya tartışılmakta olandan başka bir şey getirmek istiyorsa, bunun ele bile alınmayacağını belirtti.
Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği toplantıya da değinen Cumhurbaşkanı, Antonio Guterres’e devletin işleyişini ve dolayısıyla sürdürülebilirliğin, sağlayacak bir çözüm aradığını açıkça belirttiğini söyledi. Ayrıca, Ağustos ayında Mustafa Akıncı ile yapılan karşılıkla anlaşma temelinde, referans şartlarına dayalı diyaloga girme konusundaki kararlılığını da aktardığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisinin konfederasyon’dan bahsettiği iddialarına da yanıt verdi. Cumhurbaşkanı, kendisinin hiç bir zaman, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinden ayrılmadığını belirtti.
Yaşanan çıkmazları engellemek için kendisinin, ademi merkeziyetçilik, parlamento sistemi ve Belçika modelini önerdiğini ifade etti. Bunların, çıkmazı önlemek için alternatif fikirler olduğunu söyledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı’nın iddialarına yanıt veren Cumhurbaşkanı, Çavuşoğlu bu önerinin bana ait olduğunu son günlerde hatırladı, ancak “Politis” gazetesine verdiği röpörtajda sorulan soruya rağmen, böyle birşeyi dile getirmedi” şeklinde konuştu.
Zaman zaman Kıbrıs Rum toplumunda çatışma yaratmak için bazı açıklamalarda bulunulduğunun gayet iyi bilindiğini söyledi. Önemli olanın, Birleşmiş Milletler'deki toplantılarda halka açık bir şekilde dile getirilen olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı, ertesi gün çökecek bir çözüme yol açacağını bildiği bir şeyi kabul etmeye hiç bir zaman istekli olmayacağını dile getirdi. Devleti işlevsel ve uygulanabilir kılan bazı önkoşullar olduğuna dikkat çekti.
İnsanların önüne kabul edilemeyecek bir çözüm getirmenin de mantıksız olduğunu belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand