Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri ve GK Daimi Üyeleriyle görüşecek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’taki ikili temasları bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği belirleyici görüşme ile devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Antonio Guterres arasındaki görüşme Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 3.30’da yapılacak. Cumhurbaşkanı, dün Genel Kurul’da konuşma yapmak için Birleşmiş Milletler binasına girerken, Antonio Guterres’e devam eden çabasına yönelik desteğini ifade ederek, sürecin devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Alınan bilgilere göre, Guterres, iyimser görünerek, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaya bağlı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin arzusunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasının mümkün kılınması için referans koşulları üzerinde anlaşmaya varılması olduğu belirtildi. Kurumumuza ulaşan bilgilere göre, dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Antonio Guterres arasında yapılan görüşmede, Guterres Birleşmiş Milletler’in müzakereler yeniden başladığında esaslı ve iyi hazırlanmış olduklarını güvence altına almayı arzu ettiğini vurguladı. Kiriakos Mitsotakis ve Tayip Erdoğan görüşmesinde de Kıbrıs sorunu ele alındı. Alınan bilgilere göre, Erdoğan, enerji konularıyla ilgili olarak, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin haklarından çaldığını iddia etti. Kiriakos Mitsotakis, Erdoğan’a yanıt vererek, iki taraf arasında bu konularda uzlaşmaya varıldığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türkler için özel fon oluşturulması önerisini yeniden gündeme getirdi. Yunanistan Başbakanı, Guterres ve Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’taki temasları çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği görüşme sonrasında, Amerika Başpiskopos’u Elpidoforos ile biraraya gelecek. Kıbrıs saatiyle akşam 7.30’da Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin temsilcileriyle akşam yemeğine katılacak. Cumhurbaşkanı, 29 Eylül’de Kıbrıs’a dönüyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand