Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri ve GK Daimi Üyeleriyle görüşecek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’taki ikili temasları bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği belirleyici görüşme ile devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Antonio Guterres arasındaki görüşme Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 3.30’da yapılacak. Cumhurbaşkanı, dün Genel Kurul’da konuşma yapmak için Birleşmiş Milletler binasına girerken, Antonio Guterres’e devam eden çabasına yönelik desteğini ifade ederek, sürecin devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Alınan bilgilere göre, Guterres, iyimser görünerek, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaya bağlı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin arzusunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasının mümkün kılınması için referans koşulları üzerinde anlaşmaya varılması olduğu belirtildi. Kurumumuza ulaşan bilgilere göre, dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Antonio Guterres arasında yapılan görüşmede, Guterres Birleşmiş Milletler’in müzakereler yeniden başladığında esaslı ve iyi hazırlanmış olduklarını güvence altına almayı arzu ettiğini vurguladı. Kiriakos Mitsotakis ve Tayip Erdoğan görüşmesinde de Kıbrıs sorunu ele alındı. Alınan bilgilere göre, Erdoğan, enerji konularıyla ilgili olarak, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin haklarından çaldığını iddia etti. Kiriakos Mitsotakis, Erdoğan’a yanıt vererek, iki taraf arasında bu konularda uzlaşmaya varıldığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türkler için özel fon oluşturulması önerisini yeniden gündeme getirdi. Yunanistan Başbakanı, Guterres ve Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’taki temasları çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği görüşme sonrasında, Amerika Başpiskopos’u Elpidoforos ile biraraya gelecek. Kıbrıs saatiyle akşam 7.30’da Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin temsilcileriyle akşam yemeğine katılacak. Cumhurbaşkanı, 29 Eylül’de Kıbrıs’a dönüyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand