Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri ve GK Daimi Üyeleriyle görüşecek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’taki ikili temasları bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği belirleyici görüşme ile devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Antonio Guterres arasındaki görüşme Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 3.30’da yapılacak. Cumhurbaşkanı, dün Genel Kurul’da konuşma yapmak için Birleşmiş Milletler binasına girerken, Antonio Guterres’e devam eden çabasına yönelik desteğini ifade ederek, sürecin devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Alınan bilgilere göre, Guterres, iyimser görünerek, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaya bağlı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin arzusunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasının mümkün kılınması için referans koşulları üzerinde anlaşmaya varılması olduğu belirtildi. Kurumumuza ulaşan bilgilere göre, dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Antonio Guterres arasında yapılan görüşmede, Guterres Birleşmiş Milletler’in müzakereler yeniden başladığında esaslı ve iyi hazırlanmış olduklarını güvence altına almayı arzu ettiğini vurguladı. Kiriakos Mitsotakis ve Tayip Erdoğan görüşmesinde de Kıbrıs sorunu ele alındı. Alınan bilgilere göre, Erdoğan, enerji konularıyla ilgili olarak, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin haklarından çaldığını iddia etti. Kiriakos Mitsotakis, Erdoğan’a yanıt vererek, iki taraf arasında bu konularda uzlaşmaya varıldığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türkler için özel fon oluşturulması önerisini yeniden gündeme getirdi. Yunanistan Başbakanı, Guterres ve Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’taki temasları çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği görüşme sonrasında, Amerika Başpiskopos’u Elpidoforos ile biraraya gelecek. Kıbrıs saatiyle akşam 7.30’da Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin temsilcileriyle akşam yemeğine katılacak. Cumhurbaşkanı, 29 Eylül’de Kıbrıs’a dönüyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand