Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri ve GK Daimi Üyeleriyle görüşecek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in New York’taki ikili temasları bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği belirleyici görüşme ile devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Antonio Guterres arasındaki görüşme Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 3.30’da yapılacak. Cumhurbaşkanı, dün Genel Kurul’da konuşma yapmak için Birleşmiş Milletler binasına girerken, Antonio Guterres’e devam eden çabasına yönelik desteğini ifade ederek, sürecin devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Alınan bilgilere göre, Guterres, iyimser görünerek, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabaya bağlı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin arzusunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasının mümkün kılınması için referans koşulları üzerinde anlaşmaya varılması olduğu belirtildi. Kurumumuza ulaşan bilgilere göre, dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Antonio Guterres arasında yapılan görüşmede, Guterres Birleşmiş Milletler’in müzakereler yeniden başladığında esaslı ve iyi hazırlanmış olduklarını güvence altına almayı arzu ettiğini vurguladı. Kiriakos Mitsotakis ve Tayip Erdoğan görüşmesinde de Kıbrıs sorunu ele alındı. Alınan bilgilere göre, Erdoğan, enerji konularıyla ilgili olarak, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin haklarından çaldığını iddia etti. Kiriakos Mitsotakis, Erdoğan’a yanıt vererek, iki taraf arasında bu konularda uzlaşmaya varıldığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türkler için özel fon oluşturulması önerisini yeniden gündeme getirdi. Yunanistan Başbakanı, Guterres ve Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’taki temasları çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştireceği görüşme sonrasında, Amerika Başpiskopos’u Elpidoforos ile biraraya gelecek. Kıbrıs saatiyle akşam 7.30’da Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin temsilcileriyle akşam yemeğine katılacak. Cumhurbaşkanı, 29 Eylül’de Kıbrıs’a dönüyor.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand