basın özetleri 27.09.19

Filelefteros gazetesi “El yakan top Guteres’te – Kıbrıs sorunuyla ilgili adımlar konusundaki kararı BMGS verecek – Cumhurbaşkanı Anastasiadis Erdoğan’a ve tenkitçilerine cevap verdi” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Kızgın topa dönüşen Kıbrıs sorunu, bundan sonraki adımlara karar verecek olan BMGS Antonio Guteres’in elinde. Antonio Guteres, dün Mitsotakis ile yaptığı görüşmede soruna etkin müdahale konusunda hazır ve müzakerelerin yeniden başlatılmasına ilişkin çabalara ivme kazandırmaya kararlı göründü.
New York’tan ulaşan bilgilere göre Genel Sekreter Referans Şartlarının oluşturulmasını istediğini söyledi, iyi hazırlanmış olmanın önemini vurguladı ve Kran Montana tipi bir başarısızlık yaşanmaması gerektiğini açıklığa kavuşturdu.
Bugün Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anastasidis ile görüşecek olan GS’in bu görüşmede ortamı daha da netleştirmesi bekleniyor.
Türkiye’nin durumu çıkmaza yönlendirme çabaları göz önünde bulundurulduğunda, GS’in Kıbrıs sorununda irade göstermesi olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu arada Nikos Anastasiadis dün Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’ten Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde konuşulanlar hakkında bilgi aldı.
Alınan bilgilere göre Türkiye Cumhurbaşkanı, Mitsotakis’e, tüm seçeneklerin masaya konması ve nasıl bir çözüm istendiğinin tartışılması gerektiğini söyledi. Enerji konularına ilişkin olarak ise Erdoğan Mitsotakis’e Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin haklarını çalmaya çalıştıklarından söz etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Atina’nın ve Kıbrıs Rum tarafının sadece iki bölgeli iki toplumlu federasyon zeminini tartıştığını söyleyen Yunanlı Başbakan enerji konularında ise yakınlaşmalara ve Anastasiadis önerisine gönderme yaptı.
Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün BM genel Oturumundaki konuşmasında gerek Türk Cumhurbaşkanına gerek Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’ya gerekse de yurtta kendisini tenkit edenlere cevap verdi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun çözüm zemininin iki toplumlu iki bölgeli Federasyon olacağını söyledi, müzakerelerin başlatılması yolundaki çabalara Türkiye tarafından yapılan müdahaleleri anlattı ve BM üyesi olan başka hangi ülkede üçüncü bir ülkenin garantisinin söz konusu olduğu sorusunu sordu.
Cumhurbaşkanı dün ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile de görüşerek kendisinden Güvenlik Konseyinde Mağusa konusunda Rusya’nın desteğini istedi.
Filelefteros gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- İntihar eden 14 yaşındaki Stilyanos’un ölüm koşullarıyla ilgili dosya gelecek hafta tamamlanıyor. Tamamlandıktan sonra Başsavcılığa sevk edilecek olan rapor çocuğun hangi koşullar altında ölü bulunduğunu kapsayacak ancak ilgili devlet dairelerinin olayın tarihçesiyle ilgili olası sorumluluklarına yer vermeyecek. Yerel polis karakolu Filelefteros’un ilgili sorularına cevap verirken bu konuya raporda yer verilmemesinin nedenini meseleyi Çocuk Hakları Komiserinin ofisinin üstlenmesi olduğu şeklinde açıkladı.
Bu arada Mahkeme dün Stilyanos’un kardeşlerinin Sosyal Refah Hizmetlerinin devlet esirgeme yurdunda kalmaya devam etmesi talebini kabul etti.

Politis gazetesi New York’taki gelişmelere ilişkin haberini “Antonio Guteres adım atacak mı? – Bugün Anastasiadis ile yapacağı görüşme, durumu netleştirecek – Kıbrıs Rum tarafından Kıbrıs sorununa çözüm bulma sürecinin devamına ilişkin yükümlülük – Alınan bilgiler Antonio Guteres’in konuya etkin katılımı yönünde adım atmaya istekli olduğunu ortaya koyuyor” başlıkları altında veriyor.
Politis haberinde şöyle yazıyor: Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin devamını ve özlü müzakerelerin başlamasına yönelik umutlarını Antonio Guteres’e bağladı.
BMGS ilerleme sağlanması amacıyla gelişme halindeki istişarelere etkin müdahaleye hazır görünüyor. Antonio Guteres referans şartlarında ve çok iyi hazırlık yapılması konusunda ısrarlı. Bugün öğleden sonra yapılacak olan Guteres-Anastasiadis görüşmesinde Türk tarafının görüş ve talepleri ve bundan sonra atılacak adımın ne olacağı çerçevesinde ortamın netleşmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dünkü BM genel oturumunda konuşurken tehdit altında müzakere edemeyeceğini söyledi ve iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümü istediğini net bir şekilde ortaya koydu.
Bu arada Rusya da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’un ağzından müzakerelerin başlamasına destek verdiğini açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Devletin papaz maaşlarını ödemesi konusu tartışması bitmiyor – başka ülkelerde maaşlar kilise tarafından ödeniyor
Haberde Temsilciler Meclisinin AB üyesi 15 ülkenin Meclislerinden aldığı yanıtlar, İtalya, Hollanda İsviçre gibi 10 ülkede, devletin, rahip maaşlarının ödenmesiyle herhangi bir alâkası olmadığını ortaya koydu. Rahip maaşlarını ödeyen devletler sadece Yunanistan ile Belçika. Gelen veriler Ekonomi Bakanı haris Yeoryiadis’in Mecliste konuyla ilgili savunduklarını yalanlıyor.
- Uluslararası Para Fonu IMF’nin Kıbrıs’a gönderdiği heyetin yaptığı açıklamalar Kıbrıs ekonomisinin önünde bulunan tüm risk ve tehlikeleri orta koydu. İMF’nin Kıbrıs Cumhuriyetine talimatları Kıbrıs’ın memorandum sonrası 7. Değerlendirmesinde yer alan Avrupa ilkeleri talimatlarından farklı değil.
Aradaki tek fark elverişsiz dış ortamın yatırımların etkisinin düşmesiyle birlikte uzun vadeli kalkınma hızı potansiyelinin yüzde 2,5 oranına düşmesi noktası. Açıklamada “Ülke güçlü bir kalkınma hızını muhafaza etmek istiyorsa devlet kalkınma perspektiflerine bomba koyan cepheleri kapatmak zorundadır” dendi.
İMF üç sorunlu bölge tespiti yaptı:
1. Zorunlu satışlar yasal çerçevesi vasıtasıyla bankacılık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor.
2. Ekonominin finanse edilmesi amacıyla özel borçların düşürülmesi şart.
3. Kalkınma dinamiğine kolaylıklar sağlanabilmesi için bankacılık sektörünün güçlendirilmesi gerekiyor.

Alithia gazetesinin ana haberi New York’taki gelişmeler.
Gazetenin başlığı şöyle:
“Anastasiadis’ten Uluslararası Toplum Karşısında Durum Netleştirmesi – Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu, siyasi eşitliği olan bir federasyon zemini temelinde, müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı yerden yeniden başlamasına ilişkin BMGS Guteres’in çabalarına tam bağlılığını vurguladı – Guteres–Anastasiadis-Akıncı üçlü görüşmesinin yolu açılıyor”
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, uluslararası topluma, hedefinin Kıbrıs sorununun çözümü olduğu noktasını netleştirdi. Cumhurbaşkanı “hedefim Kıbrıs Cumhuriyetinin, BM kararlarında ve yüksek düzey anlaşmalarında belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliğe sahip, tek bir egemenliği, tek bir uluslararası kimliği ve tek yurttaşlığı olan iki toplumlu iki bölgeli bir federasyona dönüşmesidir” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BMGS’nin Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin Kran Montana’da kalındığı yerden yeniden başlaması çabalarına tam bağlılığını ve iradesini ortaya koydu. Aynı zamanda Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki ve Mağusa’daki yasadışı tutumunu ortaya koyan Cumhurbaşkanı karakteristik olarak “savaş gemisi diplomasisini kabul etmeyeceğim” dedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL yerel yönetim reformu konusunda net değil
AKEL dolaylı olarak ama kesin bir şekilde belediyelerin birleştirilmesine karşı çıktı. AKEL bu konuda yerel toplumların referandum sonucunda karar vermesini talep etti.
- Baf’ın Argaka köyünde bir polis iki gence ateş etti
Dört tekerlekli motosiklete binmiş olan iki genç polisin ateş etmesi sonucunda hafif biçimde yaralandı. Hastanede tedavileri yapıldıktan sonra çeşitli suçlar işlemiş oldukları gerekçesiyle tutuklandılar.
Polisin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Polis soygun ve hırsızlık ihbarları üzerine Argaka bölgesinde devriyedeyken kuşku çekici bir şekilde hareket eden dört tekerlekli bir motosiklet tespit etti. Bunun üzerine motosikletin sürücüsüne durması için işaret ettikten sonra motosiklet hızla polisin üzerine doğru hareket etti. Bir polis mensubu motosiklete ateş açtı bunun üzerine motosiklet hızla olay yerinden uzaklaştı, dendi.
- Sağlık Sigortası Kurumunun 2020’ye kadar gelirinin bir milyar olacağı hesaplandı. Kurumun giderleri 922 milyon olacak.
- DİSİ’den Temsilciler Meclisine ödenemeyen kredilerin yeniden düzenlenmesine ilişkin teşvik paketi sunulmasına dair öneri getirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand