basın özetleri 26.09.19

Haravgi gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazete haberini “Referans şartlarında görüntü hâlâ bulanık – Anastasiadis Çavuşoğlu’na cevap vermeye çağrılıyor” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
BMGS Kıbrıs sorunu özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs’ın iki toplum liderine gönderdiği mektupta gelişmeden söz ettiği halde referans şartları konusunda New York’ta belirsizlik devam ediyor. Genel Sekreterin ilgili taraflarla yapacağı görüşmelerle ilgili olarak Lut taraflarla telefon görüşmeleri yapıyor. Guteres bugün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, yarın Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Pazartesi günü de Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla görüşecek. Anastasiadis’in Pazar günü New York’tan ayrılması göz önünde bulundurularak şimdilik üçlü bir görüşme yapılması olası görülmüyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugün BM genel oturumunda yapacağı konuşmada Londra’da siyasi eşitliğe dair söylediklerinden farklı bir şey söyleyip söylemeyeceği ve Türkiye’ye, talep ettiği çözüm şekli konusundaki görüşleri hakkında cevap verip vermeyeceği konusu henüz aydınlığa kavuşmadı.
Diplomatik kaynaklara göre “her şey muğlak” ve kısa zamanda bir gelişme beklenmiyor. Tüm tarafların niyetleri hakkında nabız yoklaması yapıldıktan sonra BMGS, herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacağına dair ya da beşli konferansa veya referans şartlarının belirlenmesi konusunda karar verecek. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Yunanlı gazetecilerin referans şartlarına ilişkin sorularına cevap verirken “bunlar ayrıntıdır” dedi ve Kıbrıs sorununun çözümünü tüm tarafların arzuladığını dile getirdi. Bu arada Kıbrıs konusu dün yapılan Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile Türk Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmede de yer aldı.
Kıbrıs Rum toplumunda iç cephede üzerinde tartışılan konu hâlâ Kıbrıs ve Türk dışişleri bakanlarının tesadüfen ayaküstü yaptıkları konuşma ve bu kısa konuşmalarda neler söylendiği. AKEL, gerek Hristodulidis Çavuşoğlu karşılaştığında konuşulanlar gerekse de Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa ne tür bir çözüm arzuladığı konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili olarak son yıllarda çeşitli ağızlardan söylenenler hakkında çok şey söylenebileceğini ancak bunun şu anın meselesi olmadığını netleştirdi. AKEL dün yaptığı ilgili açıklamasında “öncelik herkesin günün kritik önemini hissetmesidir. Cumhurbaşkanı BM genel oturumundaki konuşmasında tek bir çözün biçimi olduğunu duyurmalıdır: O da BM kararlarında belirtildiği biçimiyle siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu federasyondur. İki devlet ya da konfederasyon çözüm değildir ve asla bir seçenek olmayacaktır. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bir an önce referans şartlarında sonuca varılması konusundaki kararlılığını netleştirmelidir. Ortak açıklama, yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesi içeriğiyle. Siyasi eşitliği şeytanlaştırma taktiklerine bir an önce son vermeli ve Kıbrıs Türk Lideriyle birlikte, etkin katılım konusundaki yakınlaşma noktasına geri dönmelidir. Açılmış olan yeni tartışmanın sona ermesi, Çavuşoğlu’na gereken cevabın verilmesi ve en önemlisi de Kıbrıs, Kıbrıs halkı, KTürkler ve KRumlar için büyük riskler içeren Kıbrıs sorunundaki çıkmazdan çıkılması için en etkili yol budur” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- Varoşa ve iki bölgeli iki toplumlu federasyona destek
ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo Kıbrıslı meslektaşı Nikos Hristodulidis’e ABD’nin Türkiye’ye ve tüm taraflara BM’in 550 ve 789 sayılı kararlarına saygılı olmaları gerektiği mesajını göndereceği teminatını verdi. KYPE’nin iyi haber alan kaynaklara dayandırdığı habere göre Amerikalı Dışişleri Bakanı, Nikos Hristodulidis’in 13 Eylül tarihli mektubuna cevaben, Amerika Birleşik Devletlerinin, Varoşa’da olası tek taraflı girişimler ve kentin eski sahiplerinin dışındaki kişilere yerleşime açılmasına yönelik kaygılarını paylaştığını belirtti. Mayk Pompeo “böylesi bir gelişmenin müzakerelerin başlamasına katkı yapmayacağını ve 550 ile 789 sayılı BM kararlarına ters düşeceğini” dile getirdi. Son olarak Pompeo, ABD’nin iki bölgeli iki toplumlu federasyonun barış ve refah içinde bir gelecek için en iyi çözümü sunduğuna inandığını belirtti.

Filelefteros gazetesi ana haberini “izlenim yaratma oyunları kuruyorlar – Türkler New York’ta zemin değişikliği hedefiyle ön anlaşma lafı ediyor” başlıkları altında veriyor.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Türkiye izlenim yaratma oyunlarına başvurarak müzakerelerin başlayamamasının sebebini Kıbrıs Rum tarafına yüklemeye ve müzakere zeminini değiştirmeye çalışıyor. Başta Çavuşoğlu olmak üzere Türk tarafı New York’taki görüşmeleri vasıtasıyla siyasi eşitlik ve etkin katılım meseleleri konusunda bir ön anlaşma zemini hazırlamaya çalışıyor.
Ankara bu görüşün Kıbrıs Rum tarafından destek bulamayacağının farkında ve bunu Kıbrıs sorunuyla ilgili çabaların devam edebilmesi doğrultusunda zemin değişikliği sağlamak maksadıyla bir gereklilik olarak kullanmayı hedefliyor.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün BM genel oturumunda konuşacak yarın ise BMGS Antonio Guteres ile görüşecek. Anastasiadis’in konuşmasında Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerine başlanması çabalarına özel atıfta bulunacağı bildirdi.
BMGS Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla Pazartesi günü günü görüşecek.
Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun Nikos Hristodulidis’e gönderdiği mektubun ayrı bir önem taşıdığı kabul ediliyor. Pompeo’nun, Hristodulidis’in mektubuna bu sıralarda cevap vermesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Mağusa konusunda Türkiye’yi Güvenlik Konseyine şikayet etmesi hazırlıkları bağlamında ABD’den ciddi bir destek olarak değerlendiriliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs Türk partileri arasında, Kıbrıs sorununun çözüm zemini konusunda siyasi iç savaş başladı. Ersin Tatar’ın “Kıbrıs iki devlet olarak kalmaya devam edecek” açıklaması üzerine, Tufan Erhürman “bu formül realist değildir” cevabını verdi.
- Şehir Planlama Dairesinin sağladığı kolaylıklar nedeniyle gökdelenler hızla çoğalıyor
2011 yılında onaylanan Şehir Planlaması planlarının uygulanmaya devam etmesi ve onları izleyen 2013 yılında sağlanan ek kolaylıklar gökdelen inşaatlarının hızla artmasını getirdi. Mevcut teşvikler yapı katsayısını ikiye çıkardı.

Bugünkü Alithia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
“Mitsotakis ile Erdoğan “iyi ortam”da neler konuştular –
Türk – Yunan ilişkileri çalkantılı bir dönemden geçerken gerçekleştirilen enteresan bir görüşme”
Alitia haberinde şöyle yazıyor:
Türk – Yunan ilişkilerinin çalkantılı bir dönemden geçtiği bu aşamada Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta 45 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Her iki taraf da görüşmeden sonra, görüşmenin iyi bir ortam içinde geçtiğini ve iki ülkenin ilişkilerini iyileştirmek konusunda anlaştığını açıkladı. Görüşmede göçmenler ve Kıbrıs konusu dâhil bütün önemli konular ele alındı. Yunanistan Başbakanı Türkiye Cumhurbaşkanı’na, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan başlamasına, tek çözüm şeklinin iki bölgeli iki toplumlu federasyon olduğuna, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki faaliyetlerinin sona ermesi gerektiğine ve Mağusa’nın tek taraflı iskâna açılması yolunda Türkiye’nin adım atmaması gerektiğine dair görüşlerini aktardı. Kiriakos Mitsotakis Recep Tayyip Erdoğan’a Kıbrıs Cumhuriyetini Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ve Anastasiadis’in Kıbrıs’ın doğal gaz zenginliklerinden sağlanacak gelirin iki toplum arasında adilane bir şekilde paylaşılmasına ilişkin önerisini de desteklediğini ifade etti.
CNN Greece’in verdiği bilgilere göre görüşmede Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı ve Türkiye ile Yunanistan Dışişleri Bakanlarına bu konuda gerekli hazırlıkları başlatmaları üzere yükümlülük verildi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’de ikinci adıma doğru -
Sağlık Sigortası Kurumu ile özel doktor ve hastaneler arasındaki diyalog iyi yolda ilerliyor
Hükümet özel doktor ve hastanelerle temaslarının anlaşmaya varmasına ilişkin olarak iyimserlik ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in girişimi sonucunda başlayan ve iyi bir ortamda gelişen diyalog çerçevesinde doktor ve hastanelerin talepleri çoğunlukla tatmin edildi. Sağlık Sigortası Kurumu ile hastaneler arasında hemen hemen her gün basına yansıtılmayan temaslar gerçekleştiriliyor. Ancak her iki tarafta da pozitif bir sonuca varılacağına ilişkin iyimserlik göze çarpıyor.
- İlkokul öğrenci velileri çocuk kaçırma olaylarına karşı önlem alınmasını talep etti
Bazı Eğlence semti ilkokullarının avlusunun önünde yabancı bir kişinin çocuklara yaklaşmasına dair şikâyetler üzerine öğrenci velileri ayaklandı. Veliler ve öğretmenler bu konuda önlem alınması için Eğitim Bakanlığına başvurdu. Okullardaki güvenlik görevlilerinin sayısının artırılmasını istedi.

Politis gazetesi de ana haberinde Mitsotakis Erdoğan görüşmesini veriyor. Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:
“Kıbrıs sorunu göçmenler sorununun gölgesinde kaldı – Mitsotakis – Erdoğan görüşmesi iyi bir ortamda geçti – ABD’den Maraş ve iki toplumlu iki bölgeli federasyona destek – Ceyn Hol Lut’tan referans şartlarına yönelik perde arkası görüşmeler”
Gazete haberinde “Göçmenler konusuna ve iki ülke arasındaki ilişkilere odaklanan iki lider Kıbrıs sorunu konusunda mevcut sabit fikirlerini tekrarlamakla yetindi” diye yazıyor. Politis’e göre Erdoğan, Mitsotakis’e, “Kıbrıs Rum tarafının dönem dönem yaptığı değişken görüşleri” konusunda rahatsızlığını dile getirdi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanının en fazla iki, milletvekillerinin ise en fazla 3 kez göreve gelmesine ilişkin yasa tasarısı Ekim ayının sonuna kadar, onaylanmak üzere, Temsilciler Meclisine sunulacak. Söz konusu yasa tasarısı günümüz Cumhurbaşkanını ve görevde olan milletvekillerinin dörtte birini etkiliyor. Bu arada yasa tasarısı milletvekili adaylığı için başvuru yaşının 25’ten 21’e indirilmesi konusunu da içeriyor.
- Thomas Cook Havayolları Şirketinin Almanya’daki yan kuruluşunun batması, en büyük seyahat acentasının iflasının dünya turizminde yol açtığı krizin idaresini zorlaştırıyor. Otelciler rahatlama önlemleri üzerinde çalışıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand