basın özetleri 25.09.19

Alitia gazetesi “Çavuşoğlu ile Hristodulidis tutanaklar mevcut derken ne kastediyordu? – Tutanak mı casusluk mu? – Bu tür resmi olmayan görüşmelerde tutanak tutulması imkânsız olmakla birlikte siyasi casusluk ve gizli kayıt yolları yaygın bir biçimde kullanılıyor” başlığı altında veriyor ana haberini.
Haberde şöyle yazıyor:
Mevlut Çavuşoğlu ile Nikos Hristodulidis’ in evvelsi gün tesadüfen karşılaştıklarında ayaküstü konuştukları ve her ikisinin de Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ellerinde tutanak olduğuna ilişkin söyledikleri çok sayıda soru işaretine yol açtı. İki Dışişleri Bakanının bugüne kadar resmi ya da resmi olmayan görüşmeleri olmamıştı. Dolayısıyla bakanların hangi tutanaklardan bahsettikleri sorusu akılları meşgul ediyor.
İki bakan karşılaştığında Nikos Hristodulidis Çavuşoğlu’ndan iki toplumlu iki bölgeli federasyon konusunda anlaşıp onu el sıkışmaya davet etti. Buna karşılık Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanınız son görüşmede, sen de ordaydın, konfederasyondan söz etmişti… Elimde tutanaklar var, dedi. Hristodulidis ise bizim de tutanaklarımız var cevabını verdi. Anastasiadis ile Çavuşoğlu resmi ya da resmi olmayan hiçbir diyaloğa oturmadığı için bu tutanakların nerden bulunduğu ve kim tarafından tutulduğu merak konusu. Alithia siyasi yetkililer, polis ve gizli istihbarat yetkilileriyle bu esrarengiz konuyu çözmek maksadıyla irtibata geçti. Aldığımız bilgiler sonucunda politikacıların resmi olmayan görüşmelerinde modern teknoloji yöntemleri yani gizli kayıt araçlarıyla konuşulanların taraflardan kaydedildiğini öğrendik. Minik alıcılarla diyaloglar, telefonlar kaydedilebiliyor hatta sms’ler dahi okunabiliyor. Ancak hiçbir politikacı, uluslararası alanda rezil olma riskinden dolayı bu kayıtları argüman olarak kullanamıyor. Sonuç olarak Anastasiadis ile Çavuşoğlu Kran Montana’da yalnız kaldıkları bir anda konuştuklarını karşılıklı olarak kaydettiler. Tutanak dediklerinden kastettikleri bu olsa gerek.
Bu arada konuyla ilgili olarak eski İçişleri bakanı Sokratis Hasikos attığı bir twitter ile Nikos Hristodulidis’i elindeki tutanakları açıklamaya ve Çavuşoğlu’nu yalanlamaya çağırdı. AKEL milletvekili İrini Haralambidu ise Alfa televizyonunun iki bakanın ayaküstü konuşmalarını sesli olarak yayınlarken, RİK’i sadece görüntü vermek ve görüşmenin içeriğine kısaca değinmekle örtbas etmeye çalışmakla suçladı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Erdoğan garantilerin kalkmasını isteyenler kötü niyetlidir, dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM genel toplantısında konuşurken Kıbrıs sorunu konusundaki bilinen görüşlerini tekrarladı. Erdoğan Kıbrıs sorununun çözülememesinin sorumlusunun Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığı olduğunu söyledi ve “Kıbrıs sorununu sıfır garanti ve güvenlik önkoşuluyla çözmeye çalışanların niyeti kötüdür” dedi.
- Thomas Cook havayolları şirketinin batmasının Kıbrıs ekonomisine maliyeti ilk tahminlerine yarısı kadar olacak. Şirket en azından şimdilik İskandinavya ve Almanya’daki yan kuruluşlarını kapatmadığını açıkladı.

Haravgi ana haberini “Referans şartlarında ısrar – Durum daha fazla deney kaldırmıyor – Erdoğan-Guteres görüşmesi ve Erdoğan bugün Mitsotakis ile görüşecek” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
- AKEL Merkez Komitesi ve Kıbrıs sorunu bürosu üyesi Stavri Kalopsidiotu yaptığı bir açıklamayla “Sayın Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kendisine konfederasyondan söz ettiğine -hatta elinde tutanaklar olduğunu da söyleyerek- konfederasyon teklif ettiğine dair iddiasına verilecek en iyi ve en sonuç verici cevap BMGS’nin de istediği gibi en hızlı biçimde referans şartlarında anlaşmak olduğunu açıklamaktır, dedi. Stavri Kalopsidiotu Referans şartları ise ortak açıklama, yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesidir” şeklinde ekledi. Anastasiadis tarafından referans şartlarını bu şekilde kabul ettiğini açıklaması konfederasyon parafilolojisine son verecek zira Çerçeve iki bölgeli iki toplumlu federasyon öngürüyor” diyen Kalopsidiotu “Guteres çerçevesinin siyasi eşitlik ve etkin katılım konularına da açıklık getirdiğini” vurguladı.
Stavri Kalopsidiotu uluslararası toplum iki liderin müzakereleri dahi başlatamayacağı sonucuna vardığı takdirde Kıbrıs sorununun çözülmez uluslararası çatışmalara dahil edileceğini, ki bunun da taksimin kalıcılaşmasının gerçek olacağı anlamına geleceği riskinin altını çizdi.
Haravgi gazetesi Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Türk Dışişleri Bakanıyla ayaküstü görüşmesini “Hristodulidis’in iletişimsel başarısızlığı” şeklinde nitelendiriyor ve Çavuşoğlu’nun Hristodulidis’e “ülkem bugüne kadar Annan Planı ve Kran Montana dâhil tüm çözüm çabalarını destekledi. Tarafınızdan çeşitli fikirler geliyor. İki devlet, konfederasyon federasyon… Müzakere edeceğimizden emin olmak istiyoruz” dediğini yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu Haravgi’ye yaptığı açıklamada Mağusalıların talebinin BM’in 550 ve 789 sayılı kararlarının uygulanması olduğunu söyledi. Mağusalılar bu taleple yarın Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM genel toplantısından biraz sonra havaalanı barikatında bir miting gerçekleştirecek.
Simos İoannu Mağusa konusundaki bu talepleri konusunda bilgi vermek üzere Güvenlik Konseyi daimi üye ülkelerin büyükelçileriyle görüşmeler yapacağını söyledi. İoanu bu çerçevede Rusya Büyükelçisiyle ardından ise Britanya Yüksek Komiseriyle görüşüyor.
-Thomas Cook Havayolları şierketinin kapanması sonucunda uçuş biletlerine yüzde 75 oranında büyük zamlar geldi. Kıbrıs-Londra uçuş biletleri 197 avrodan 345 avroya ulaştı. Atina bileti 119’dan 191’e, Selanik uçuşu 123’ten 223’e yükseldi.

Politis gazetesinin ana haberi de Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayrılmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Şu tutanakları artık bir görsek – Hristodulidis – Çavuşoğlu arasında kamu önünde müzakere – Ankara referans şartlarından önce resmi olmayan beşli konferansta ısrar ediyor – Lefkoşa tek çözüm zemininin iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğu mesajını verdi».
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Hristodulidis ile Çavuşoğlu’nun New York’taki BM binasının koridorunda gazetecilerin önünde yaptıkları resmi olmayan konuşma, gün ışığına yeni veriler getirdi. Türk Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Hristodulidis’in de yer aldığı bir konuşmaya ait tutanaklar olduğunu söyledi. Çavuşoğlu o konuşmada Anastasiadis’in, kendisine iki toplumlu iki bölgeli federal çözümün dışında başka çözümler teklif ettiği iddiasında bulundu. Nikos Hristodulidis Kıbrıs Rum tarafının da elinde tutanaklar olduğunu ancak bunların Mevlut Çavuşoğlu’nun iddialarını kesinlikle doğrulamadığını söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Türk meslektaşına tek çözüm zemininin iki bölgeli iki toplumlu federasyon olduğunu, ancak bununla birlikte konunun üzerine bir gölge düştüğünü ve bunun yalnızca iki tarafın tutanak dedikleri notların karşılaştırılmasıyla netleşebileceğini vurguladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Britanyalı Koleksiyoncu’dan Cikko Müzesine bağış – Paha biçilmez eski eserler
Britanyalı Koleksiyoncu David Johnson Pazartesi günü Kıbrıs eski eserlerinden oluşan büyük koleksiyonu Cikko Manastırına bağışı belgesini imzalarken “Bugün çok özel bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Diliyorum ki bu hareketim başka koleksiyonculara da bu örneği izlemesi için ilham olsun” dedi. 150’den fazla parçadan oluşan koleksiyon geçici olarak Cikko müzesinde sergilenecek. Ardından bağışçının adı verilecek olan özel bir salona alınacak.
- Sağlık bakanı Konstandinos İoannu YESİ’nin hayata geçiş süreci hakkında AKEL’i bilgilendirecek. Dün DİSİ, DİKO ve Ekologlarla görüşen Sağlık bakanı kendilerinden mevcut planlara sadık kaldıkları vaadini aldı. Bu arada sağlık hizmetleri sunan kurumların işini zorlaştıran yazılım sistemine de yeni düzenlemelerin yapılması konusu gündemde.

Filelefteros gazetesi Thomas Cook şirketinin kapanmasının etkileriyle ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
İlgili başlıklar “Rusya’dan baş ağrısı – Thomas Cook’tan Biblio yan kuruluşunun satın alınması anlaşması ciddi kaygılara yol açıyor – Verilen teminatlara rağmen Kıbrıs’taki etkileri hâlâ sis altında” şeklinde. Gazete Thomas Cook şirketinin kapanmasının açıklandığı ilk günün telaşından sonra şirketin İskandinav ülkelerindeki ve Almanya’daki yan kuruluşlarının çalışmaya devam edeceği yönündeki açıklamalar belli bir rahatlama sağladı. Bunun gerçekleşmesi halinde şirketin iflasının Kıbrıs’a maliyeti ilk tahminlerin yarısı kadar olacak.
Bununla birlikte Kıbrıs’a büyük sayıda turist taşıyan Rus Biblio Globus’un henüz netleşmeyen durumuna ilişkin soru işaretleri devam ediyor. Şirketin Kıbrıs’a taşıdığı yolcu sayısı Ağustos ayında 535 bin oldu.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yabancı çalışanlar için kefalet ödeme zorunluluğu kaldırılıyor. Dışişleri Bakanının insiyatifiyle yabancı işçi çalıştıran işverenlerin sırtından büyük bir yük kalkacak. Binlerce işveren yabancı çalışan için ödediği 850 avroluk teminatı geri alabilecek.
- Erdoğan’dan BM genel toplantısında şov. Erdoğan haritalar ve tehditlerle konuştu. Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlük çıkmazını Kıbrıs Rum tarafının sırtına yükledi ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin aleyhindeki taleplerini bir kez daha tekrarladı.
- AKEL’li Avrupa parlamenteri Niyazi Kızılyürek Avrupa Komisyonunu Türk dilinin Avrupa Birliğinin resmi dili olması için gerekli işlemleri başlatmaya çağırdı.A

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand