Hristodulidis'den Çavuşoğlu'na: İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modelinde çözüm istiyoruz

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Kıbrıs Rum tarafının iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modelinde çözüm istediğini yineledi.
Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Dendia ile görüşmesinden kısa bir süre önce, Mevlüt Çavuşoğlu ile tesadüfen karşılaştı.
Kurumumuzun New York muhabiri Stella Mihail’in verdiği bilgilere göre, Hristodulidis’in Çavuşoğlun’a Kıbrıs'taki iki tarafın ve garantör güçlerin, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereleri sürdürmek ve son müzakere sürecinde elde edilenleri kullanmak için referans şartları üzerinde anlaşmaya varması gerektiğini söyledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı ise, tarafların önce hemfikir olması, sonra müzakerelerin devam etmesi gerektiğini ve Türkiye’nin Yunanistan’la önce gayrı resmi toplantılar düzenleme ve sonrasında referans şartlarını belirleme çalışmaları yapmayı kararlaştırdığını ifade etti.
Nikos Hristodulidis, ele alınacak çözüm modelinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olduğunun iyi bilindiğini söyledi.
Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kendisine bir konfederasyon hakkında konuştuğu iddiasını yineledi, ve elinde tutanaklar olduğunu söyledi. Hristodulidis ise Kıbrıs Rum tarafının elinde de tutanaklar olduğunu söyleyerek bu iddiaları reddetti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği sohbet sonrası, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda farklı çözüm modellerini masaya getirmeye çalıştığını dile getirdi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Hristodulidis, diğer taraflardan onay alınmadığı sürece, Türkiye’nin böyle bir şey yapamayacağını belirtti.
Hedefin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona dayanan bir çözüm olduğunu söyleyen Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekrterine ilk bu mesajı vereceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı’nın ayrıca, müzakereleri Krans Montana’da bıraktıkları noktadan devam etmesi gerektiği mesajını da ileteceğini dile getirdi.
Çavuşoğlu’nun verdiği cevap sonrası görüşmelerin zora mı girdiği sorusunu yanıtlayan Hristodulidis, Türkiye Dışişleri Bakanına, hedefin, Birleşmiş Milletler kararlarında belirtildiği gibi iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonun çözümü olduğunu söylediğini belirtti. Bunun ötesinde, eğer Türkiye farklı bir görüşe sahipse, bunu Genel Sekretere anlatması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapıcı duruşuna rağmen, Türkiye’yi müzakerelere yeniden başlamaya yardımcı olmamakla suçladı.
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in Tayyip Erdoğan, ve kendisinin Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştireceği görüşmelerde, Yunan tarafının, Türkiye'ye müzakerelerin yeniden başlatılması bağlamında işbirliğine olan ihtiyacı açıkça ortaya koyacağını ifade etti.
Dendias, Ankara’nın bunun anlaşmazlıkların çözümüne yönelik Avrupa çerçevesi olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand