Hristodulidis'den Çavuşoğlu'na: İki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modelinde çözüm istiyoruz

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Kıbrıs Rum tarafının iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modelinde çözüm istediğini yineledi.
Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Dendia ile görüşmesinden kısa bir süre önce, Mevlüt Çavuşoğlu ile tesadüfen karşılaştı.
Kurumumuzun New York muhabiri Stella Mihail’in verdiği bilgilere göre, Hristodulidis’in Çavuşoğlun’a Kıbrıs'taki iki tarafın ve garantör güçlerin, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereleri sürdürmek ve son müzakere sürecinde elde edilenleri kullanmak için referans şartları üzerinde anlaşmaya varması gerektiğini söyledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı ise, tarafların önce hemfikir olması, sonra müzakerelerin devam etmesi gerektiğini ve Türkiye’nin Yunanistan’la önce gayrı resmi toplantılar düzenleme ve sonrasında referans şartlarını belirleme çalışmaları yapmayı kararlaştırdığını ifade etti.
Nikos Hristodulidis, ele alınacak çözüm modelinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olduğunun iyi bilindiğini söyledi.
Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kendisine bir konfederasyon hakkında konuştuğu iddiasını yineledi, ve elinde tutanaklar olduğunu söyledi. Hristodulidis ise Kıbrıs Rum tarafının elinde de tutanaklar olduğunu söyleyerek bu iddiaları reddetti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği sohbet sonrası, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda farklı çözüm modellerini masaya getirmeye çalıştığını dile getirdi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Hristodulidis, diğer taraflardan onay alınmadığı sürece, Türkiye’nin böyle bir şey yapamayacağını belirtti.
Hedefin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona dayanan bir çözüm olduğunu söyleyen Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekrterine ilk bu mesajı vereceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı’nın ayrıca, müzakereleri Krans Montana’da bıraktıkları noktadan devam etmesi gerektiği mesajını da ileteceğini dile getirdi.
Çavuşoğlu’nun verdiği cevap sonrası görüşmelerin zora mı girdiği sorusunu yanıtlayan Hristodulidis, Türkiye Dışişleri Bakanına, hedefin, Birleşmiş Milletler kararlarında belirtildiği gibi iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonun çözümü olduğunu söylediğini belirtti. Bunun ötesinde, eğer Türkiye farklı bir görüşe sahipse, bunu Genel Sekretere anlatması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapıcı duruşuna rağmen, Türkiye’yi müzakerelere yeniden başlamaya yardımcı olmamakla suçladı.
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in Tayyip Erdoğan, ve kendisinin Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştireceği görüşmelerde, Yunan tarafının, Türkiye'ye müzakerelerin yeniden başlatılması bağlamında işbirliğine olan ihtiyacı açıkça ortaya koyacağını ifade etti.
Dendias, Ankara’nın bunun anlaşmazlıkların çözümüne yönelik Avrupa çerçevesi olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand