basın özetleri 24.09.19

Kıbrıs Rum gazetelerinin tümü ana haberlerini Britanya’nın büyük hava yolları şirketi Thomas Cook’un batması ve bu olayın Kıbrıs ekonomisine etkilerine ayırmış.
Haravgi gazetesi haberi “Thomas Cook’un iflas etmesi kaynaklı yaralarımızı sayıyoruz. - Kıbrıs 250 bin turist ve 50 milyon avro zarar ediyor – 15 bin turist Kıbrıs’ta mahsur kaldı – Uçak bileti fiyatlarına yakıcı zamlar” başlıkları altında veriyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Britanya Şirketi Thomas Cook’un iflası çeşitli ülkelerde zincirleme zararlar verdi. Kıbrıs çok zor durumda. Bir yandan turist kaybı öte yandan otelciler kayıplarını sayıyor. İşin maliyeti Kıbrıs’a yaklaşık 50 milyon avroya mal olacak. Turizm alt bakanı Perdios zararın giderilmesinin kolay olmadığını açıkladı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- BMGS tarafları pozitif gelişmelere odaklanmaya çağırdı – Kıbrıs Türk Lideri siyasi eşitlik olmazsa olmazdır, dedi. Akıncı Anastasiadis’i görüşlerini netleştirmeye çağırdı başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı New York’a gitmek üzere adadan ayrılmadan önce yaptığı açıklamalarda Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis’e çağrıda bulunarak onu siyasi eşitlik talebinin uluslararası toplumda yaratmaya çalıştığı izlenim gibi Türkiye’nin değil Kıbrıs Türk toplumunun talebi olduğunu anlamaya çağırdı. Mustafa Akıncı, Nikos Anastasiadis’in, artık BM kararlarının parametreleri olan siyasi eşitlik ve etkin katılım konularında görüşlerini halen netleştirmediğini savundu.
Kıbrıs Türk Lideri, referans şartlarında anlaşmaya varmak için başından beri ortaya koyduğu 11 Şubat 2014 açıklaması, Kran Montana’ya kadar sağlanmış olan yakınlaşmalar ve Guteres çerçevesinde ısrarlı olduğunu söyledi. Mustafa Akıncı Kıbrıs Rum tarafının, iki liderin 9 Ağustos resmi olmayan görüşmesinde güya her konuda anlaşmaya varıldığı ama ardından Lut’un adaya gelmesi sırasında bir şey olduğu ve Akıncı’nın geri adım attığı şeklindeki iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Akıncı “biz GS bizi üçlü bir konferansa çağırdığı takdirde kabul edeceğimizi açıkladık ve bu konuda çalışmaya kararalı olduğumuzu ortaya koyduk” dedi. Mustafa Akıncı Nikos Anastasiadis’in Londra’daki açıklamaları hakkında konuşurken “bir tane Guteres çerçevesi vardır. Çok Guteres çerçevesi yok. O da GS’in 30 Haziran’da sunduğu çerçevedir. Anastasiadis bunu bozmaya çalıştı. Yok 4 Temmuz’da sunduğudur, yok 6 Temmuz tutanaklarıdır, dedi. Ama Guteres çerçevesi artık BM Güvenlik Konseyi kararlarında kayıtlıdır. Guteres çerçevesi 30 Haziran belgesidir. Biz bu netleştirmenin yapılmasını istiyoruz. Ve bir kez daha siyasi eşitlik ve etkin katılımın olmazsa olmaz meseleler olduğunu vurgulamak isterim” dedi.
- AKEL “siyasi eşitliğin şeytan gibi gösterilmesi anlaşmaya varmakta engeldir” açıklaması yaptı
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı bir açıklamayla siyasi eşitlik ve etkin katılımın şeytan gibi gösterilmeye çalışılmasına devam etmek şu anki çabalara engel oluşturmaktadır ve olası bir başarısızlığı Kıbrıs Rum tarafına yükleme riskine gebedir” dedi. Stefanu iki liderin ne söyledikleri ve nasıl bir ortam yarattıkları konusunda iki kez dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Güvenlik Konseyinin son kararında 1960’tan bu yana mevcut olan siyasi eşitlik kavramının içeriğini netleştirmek durumunda kaldığını söyledi. İki toplumun federal hükümetin kurum ve kararlarında etkin katılımının olması bu kavramın ana boyutudur ve onlarca yıl boyunca tartışılmıştır diyen Stefanu Zürih anlaşmasının katı vetolarının Bakanlar Kurulu kararlarında birer pozitif oyla değiştirilmesi şeklindeki yakınlaşma sağlandığını söyledi. “Cumhurbaşkanı Anastasiadis, anlaşılmayan sebeplerden dolayı, önce vetoyu geri getirdi ardından da bir pozitif oyun dahi daraltılmasını talep etti. Böyle bir şeyin ne Kıbrıs Türk toplumu tarafından kabul edilmesi ne de uluslararası toplumda destek bulması mümkündür. Ancak Kıbrıs Türk Lideri de görüşünün resmi olmayan bir yakınlaşma noktasıyla çatıştığını bildiği halde tüm alt politika kurumlarında pozitif oy konusunda ısrar ediyor. Guteres çerçevesinde dahi Bakanlar Kurulunun tüm kararlarında, alt politika kurumlarında ise sadece yaşamsal konularda bir pozitif oy öngörmektedir” şeklinde konuştu.

Politis gazetesinin ana haberi Thomas Cook şirketinin batması olayına ayrılmış. Gazete haberini Thoman “Bum” başımızı belaya soktu – İflas 15.000 turisti Kıbrıs’ta mahsur bıraktı – Turizmcilik alanında ortaya çıkan önemli zararların karşılanması doğrultusunda kağıt üzerinde planlar yapılıyor – Şirketin iflasının bir yan etkisi de Kıbrıs’ta gerçekleşmesi planlanan onlarca yabancı yurttaşların düğün töreni kayıpları” başlıkları altında veriyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in New York görüşmelerinin odağında Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik Türk tehditleri ve Mağusa kapalı bölgesine dair Türk planlamaları var. Pek çok açık cepheyle Türkiye’de BM’de. Bu arada Kıbrıs Türk toplumunda iki cephe biçimleniyor. Kıbrıs sorununun çözüm zemini konusunda karşıt fikirlere sahip Akıncı ile Özersay New York’ta görüşmeler gerçekleştirirken Türkiye’de “Kıbrıs’ta son söz” kongresinde iki devlet çözümü öne çıkarıldı.
- Devlet hastanelerinden doktor istifaları devam ederken Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ve devlet doktorları sendikası devlet sağlık merkezlerinde çalışan aile doktorlarına verilen ekonomik teşvikleri yeniden tartışma kararı aldırlar. Bu arada YESİ aile doktorları alanında devlet ve özel doktorlar arasında adil bir dengenin sağlanması için devlette çalışan doktorların maaşlarının ikiye katlanması gerektiğine dair de sesler yükseliyor.
- Orta Öğretim Öğretmenleri Sendikası OELMEK’in yönetim kurulu Eğitim Bakanının dört ayda bir sınav sistemi konusu odaklı bir diyalog çağrısına evet dedi ancak bu arada Aralık ayı için üzerinde düşünülen grev önlemleri de devre dışı değil. Öğretmenler tarafı, olası bir anlaşmaya varılması için Bakanlığın bazı parametreleri benimsemesini önkoşul olarak öne sürüyor.

Filelefteros gazetesi Thomas Cook havayolları şirketinin iflas ve bunun Kıbrıs ekonomisine yansımalarını şu başlıklar altında veriyor:
“İflas Kıbrıs’ta domino oyunu etkisi yaptı – Dolaysız zararın boyutu 50 milyon, dolaylı zararsa henüz tahmin edilemiyor – Özgür Mağusa bölgesi başta olmak üzere otelcilik sektörü milyonlarca avroluk zarara uğradı”
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Hristodulidis ile Çavuşoğlu ayaküstü konuştular
Tesadüfen karşılaşan Kıbrıs ve Türkiye Dışişleri Bakanları Nikos Hristodulidis ile Mevlut Çavuşoğlu ayaküstü sohbet etti. İki bölgeli iki toplumlu federasyon modeline bağlılık konusundan dahi söz ettiler ama Çavuşoğlu reddetti.
- Filelefteros Kıbrıs Türk Liderinin dünkü açıklamalarını “Akıncı baskıya maruz kaldıkça Anastasiadis’i suçluyor” başlığı altında verdiği haberde “Ankara’nın çizgisini izleyen Tatar ile Kudret Özersay’ın her gün yaptıkları açıklamalar karşısında kendisini baskı altında hisseden Mustafa Akıncı tepki olarak Nikos Anastasiadis’e saldırmayı seçti” diye yazıyor.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Mecliste kürtaj ve cinsel konularda eğitim tartışmalarında görüş ayrılıkları
- Çocuk pornografisi yapmakla suçlanan 33 yaşındaki Limasollu bir kişi 4,5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.
- Baflı müzisyen Marios İoannu ilias 289 icracıya özgün enstrümanıyla eşlik etti ve Gines rekorlar kitabına girdi

Alitiha gazetesinin de ana haberi Thomas Cook Hava Yolları şirketinin iflasının Kıbrıs’a etkileri.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Kıbrıs Turizminde Tsunami – Britanya’nın büyük Thomas Cook Şirketi’nin batması pek çok ülkenin turizminde çalkalanmalara sebep oldu – Kıbrıs yılda 188 milyon avroluk gelir getiren 250 bin turist kaybediyor, otelciler ise Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 50 milyonluk gelirden yoksun kalacak”.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- 1680 öğretmen tayin edildikleri bölgelere gitmemek için hastalık mazereti öne sürdü – Eğitim Hizmetleri Komisyonu Başkanı Panayotis Andoniu öğretmen sendikalarının Komisyonun okullara öğretmen göndermekteki acizliği iddialarına karşı dün patladı. Andoniu bu konuda küçük bir gecikme yaşandığını kabul etmekle birlikte bunun boyutlarının iddiaların çok altında olduğunu açıkladı ve toplam 13 bin öğretmenden 1680’ini evlerinde uzak bir okula gitmemek için hastalık mazereti öne sürmekle suçladı. İlgili gecikmenin ana sebebinin bu olduğunu söyledi.
- Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’ten papaz maaşlarına devlet yardımı konusunda açıklama. Ekonomi Bakanı söz konusu yardımın bir ticari anlaşma değil siyasi bir finansman olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand