basın özetleri 23.09.19

Alithia gazetesi ana haber olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri veriyor. “New York bulanıklaştı – Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten referans şartlarında anlaşmaya varılamamasının arkasındaki kulis hakkıda ifşaatlar” başlığı altında şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis önümüzdeki günlerde referans şartları konusunda anlaşmaya varılması için BMGS’nin ilgili taraflarla ayrı ayrı yapacağı görüşmeler için New York’ta bulunuyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Londra’da yaptığı açıklamalardan sonra Antonio Guteres’in çabalarının perspektifleri pek de hayırlı sinyaller vermiyor. Cumhurbaşkanı “Sayın Lut’un referans şartlarının netleştirilmesi konusunda bir bakıma başarısızlıkla sonuçlandı” derken de bunu kast ediyordu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis iki tarafın referans şartları metninde anlaştığı halde, Ankara’nın, iki liderin müzakerelerde konuşulması üzere anlaştığı konuları içeren metni, farklı düzenlemeler ve ekleme talepleriyle yakmış olduğunu söyledi. Nikos Anastasiadis Türkiye’nin New York’ta da aynı tavrı sürdürmesi halinde Antonio Guteres’in bu çabasının perspektifinin pek de hayırlı sonuç vermeyeceğini ima etti. Anastasiadis kendi niyetlerine ilişkin konuşurken Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetleri ve Mağusa’yı iskâna açmakla tehdit etmekle uluslararası hukuku çiğnemeye devam ettiği takdirde kendisinin asla bir diyaloğa girmeyeceğini söyledi.
Alithia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- New York öncesinde Tatar – Akıncı cepheleşmesi – Akıncı Kırıs Türk toplumunun büyük çoğunluğunun iki bölgeli iki toplumlu federasyon taraftarı olduğunu açıkladı.
- Bizans devrine ait Ay Filonas Kilisesi ve eşsiz Aya Triada mozaikleri yıllar süren terk edilmişlikten sonra restore edilerek Kültür Mirası Teknik Komitesi’ne teslim edildi.
- Eski ADİSOK Başkanı Mihalis Papapetru Alithia gazetesine verdiği özel röportajda Cumhurbaşkanının Kıbrıs’ın birleşmesi için mücadele etmekle yükümlü olduğunu söyledi. Papapetru yeni lisanlar verme konusunda açıklamalar yapmak ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan konularda geri adım atmak yerine yapılması gereken şey, durumu yeni müzakerelere götürmek ve müzakerelerin bir an önce sonuç vermesi için çalışmaktır. Türk saldırganlığıyla baş etmenin tek yolu budur, dedi.
“Kıbrıs sorununda yeni bir zorlu yola girildi – Önümüzdeki günlerde Ankara’nın niyetleri netliğe kavuşacak”.

Filelefteros gazetesi "Kıbrıs sorununda yeni bir zorlu yola girildi" başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
New York’ta bugünden itibaren başlayan hafta içinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerle ilgili ortam netleşecek. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis arasında ve Ceyn Hol Lut’un üç garantör ülkeyle yapacağı görüşmeler sonucunda Ankara’nın Kıbrıs sorunundaki gerçek niyetleri açıklığa kavuşacak. Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki faaliyetleri ve Mağusa’nın tek taraflı iskâna açılması konusundaki tehditleri Türk tarafının talepleri hakkında bilgi veriyor. Gerek Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun yasadışı Kıbrıs ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar gerekse de Türk Hükümeti yetkililerinin her gün yaptıkları açıklamalar Türkiye’nin müzakerelerin başlamasına yönelik çalışmak niyetinde olmadığını ortaya koyuyor. Tam tersine Türkiye gerginlik politikası izleyerek yeni oldubittiler ve veriler yaratmaya çalışıyor. Çözüm modelinin netleştirilmesi için resmi olmayan beşli konferans talebindeki ısrarı da bunu gösteriyor.
Bu durum Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Londra’da yaptığı açıklamalarla, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetleriyle ve Mağusa’yı iskâna açmakla tehdit etmekle uluslararası hukuku çiğnemeye devam ettiği takdirde kendisinin asla bir diyaloğa girmeyeceğini söylemek ve durumu BM Genel Toplantısında yapacağı konuşmada dile getirmek niyetinde olduğunu açıklamak zorunda bıraktı. Nikos Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitlik ve tüm konularda pozitif oy hakkı talebine yönelik açıklamaları da çok netti. Siyasi eşitliğin kabul edilebilir olduğunu ancak siyasi eşitsizliğin kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirten Anastasiadis, “bu denli aşırı avantajlar söz konusuyken bir devlet nasıl ayakta kalabilir ve yaşayabilir?” dedi.
Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı sosyal medyadan Anastasiadis’e verdiği cevapta “siyasi eşitlik ve sonuç verici katılım konularının artık BM kararlarının parametrelerini oluşturduğunu ve geçmişte bu konularda anlaşmaya varılmış olduğunu yazdı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yüksek Mahkeme İdari Mahkemenin kararını onayladığı takdirde kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına yapılan maaş kesintilerinin Anayasaya aykırı olduğu şeklindeki kararını onaylaması halinde bu karardan en çok etkilenecek olanlar devlet çalışanı maaşları piramidinde tepede bulunan ve dolayısıyla da en fazla vergi ödeyen 120 daire yetkilisi ve müdürü olacak. Somut olarak kesintilerin ortalaması ayda 800 avroyu bulduğu bildirildi.
- Sahil kenti belediyeleri şaşırtıcı bir hızla hareket ederek Yerel Yönetim Reformu çerçevesinde halka denize girmesi için sahillerin sadece yüzde 40’ını bırakacak girişimlerde bulundu.

Haravgi gazetesinin ana haberi de New York’taki beklenen Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayrılmış.
Gazete “Siyasi eşitlik dikeniyle New York’a gidiliyor –Sorumluluk yükleme oyunu Londra’da başladı – Akıncı’dan Cumhurbaşkanına anında cevap – New York’ta tüm taraflar sınavdan geçecek” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı, New York ve Genel Toplantıya gidiş yolunun yarısında bulunduğu bir noktada, Lut’un referans şartlarında başarılı olamamasının nedenleri konusunda bilgi vermek ve Türk tarafıyla Kıbrıs Türk Lideri Akıncı’ya sorumluluk yüklemek için Londra’yı seçti. Cumhurbaşkanı siyasi eşitlik konusunun diken oluşturmaya devam ettiği konusundaki görüşlerini tekrarladı ve bu konudaki tavrını sürdürerek Kıbrıs Rum tarafı için can alıcı konular olan garantiler ve güvenlik meselelerini öne çıkarmaya devam edeceğini ima etti. Anastasiadis Kran Montana’da da aynı tutumu sergilemişti.
Cumartesi gecesi İngiltere Kıbrıs Camiası Ulusal Federasyonunun düzenlediği etkinlikte konuşurken, siyasi eşitliği kabul ettiğini, kabul edilemez olanın siyasi eşitsizlik olduğunu söyleyen Anastasiadis “Zira Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler vasıtasıyla talep ettiği şey tüm konularda pozitif oydur. Bu da veto hakkından başka bir şey değildir” dedi.
BM GS’nin Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs ziyareti sırasındaki temaslarına da değinen Nikos Anastasiadis “Sayın Lut’un Kıbrıs’a gelmesi iki toplum liderinin üç ana referans şartında anlaşması sonucunda olmuştu. Bunlar Şubat 2014 açıklaması, Kran Montana’ya kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalar ve 30 Haziran’da verilen Guteres çerçevesiydi” dedi. Cumhurbaşkanı oluşan metnin, kendisi tarafından tamamıyla kabul edildiğini, ancak Mustafa Akıncı’nın hemfikir olduğunu belirttiği halde bilinen sebeplerden dolayı beklemek zorunda kaldığını söyledi. “Onay alması gerekiyordu. Ancak onay gelmedi. Buna karşılık bazı gözlemler ve metne girmesi istenen Türk tarafının talepleri geldi. Bunlardan bir tanesi dönüşümlü başkanlık kastedilerek sonuç verici katılım ve tüm konularda pozitif oy idi. İkincisi ise Kıbrıs sorununun nihai sonucundan bağımsız yeni fikirlerin masaya konması talebiydi” dedi. Cumhurbaşkanı diyaloğa gitmek için işgal ordusunun ayrılmasını, garantilerin sona ermesini, Mağusa’nın iadesini ve saire talep edebilirdim. Ama diyaloğun yeniden başlaması uğruna mevcut görüş ayrılıkları masada konuşulsun dedik, dedi. Cumhurbaşkanı diyaloğa girmeye ne kadar hazırsa, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgemizde uluslararası hukuku çiğnemeyi ve Mağusa’yı tek taraflı iskâna açma tehdidini devam ettirdiği sürece asla bir diyaloğa girmemekte bir o kadar kararlı olduğunu söyledi.
Bu arada AKEL Politbüro üyesi Hristos Hristofidis yaptığı yazılı bir açıklamayla “Kıbrıs sorununda olumsuz gelişmelerden kaçınmanın tek yolunun Kıbrıs sorununun bütünsel çözümünü hedefiyle müzakerelere yeniden oturmak olduğunu” söyledi. Hristofidis “önümüzdeki günler gelişmeler için kritik olacak” dedi ve tarafımız talepkâr ve hedefe odaklı bir şekilde müzakerelerin yeniden başlamasını talep etmelidir” dedi.

Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle: “Lefkoşa’da dev belediye – Coğrafi sınırları Eğlence’den Engomi’ye kadar uzanan 180 bin nüfuslu bir bölge oluşturulacak – Coğrafi olarak birleşmeyen bölgeler aynı yönetim altına alınıyor – Nüfusun üçte biri büyük Lefkoşa belediyesinde olacak. Onu az bir farkla Limasol izliyor”
Diğer bazı haber başlıkları:
- Kavga uzaktan da devam ediyor – Anastasiadis New York görüşmelerinin temellerine Londra’dan bomba koydu
- Yeni kürtaj yasası önerisi yapıldı
- Eğitim alanında bir saatlik iş durdurma eylemiyle sendikal önlemler bugün başlıyor
- Kiliseye yapılan bağışlar denetim dışı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand