2020 yılında ABD ve Yunanistan arasında savunma anlaşması.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, 2020 yılı içinde Yunanistan ve Birleşik Devletler arasında yeni savunma anlaşmasının imzalanacağını açıkladı.

Panayotopulos, anlaşmanın temel maddelerinin, Girit’in Suda bölgesinde, Aleksandrupoli’de ve Yunanistan’ın merkezinde Amerikan askeri bölgesinin yer alması ve ileri teknoloji savunma sistemleri alanında işbirliğini öngördüğünü belirtti. Yunanistan Savunma Bakanı, ‘Kathimerini ton Athinon’ gazetesine verdiği röportajda, Birleşik Devletler’in silahlı kuvvetlerin altyapılarına yatırım yaptığını ve böylece Yunanistan’ın çıkarlarını tehdit edenlerin aynı zamanda Amerikan çıkarlarını da etkilediği anlamına geldiğini ifade etti. Panayotopulos, Türkiye’ye değinerek, Yunanistan’ın, kriz döneminde bile, iki devlet arasında her zaman açık iletişim kanalı bulunması tezini savunduğunu kaydetti. Bu sebepten dolayı güven arttırıcı önlemler aracılığıyla müzakerelerin devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, 2020 yılı içinde Yunanistan ve Birleşik Devletler arasında yeni savunma anlaşmasının imzalanacağını açıkladı. Panayotopulos, anlaşmanın temel maddelerinin, Girit’in Suda bölgesinde, Aleksandrupoli’de ve Yunanistan’ın merkezinde Amerikan askeri bölgesinin yer alması ve ileri teknoloji savunma sistemleri alanında işbirliğini öngördüğünü belirtti. Yunanistan Savunma Bakanı, ‘Kathimerini ton Athinon’ gazetesine verdiği röportajda, Birleşik Devletler’in silahlı kuvvetlerin altyapılarına yatırım yaptığını ve böylece Yunanistan’ın çıkarlarını tehdit edenlerin aynı zamanda Amerikan çıkarlarını da etkilediği anlamına geldiğini ifade etti. Panayotopulos, Türkiye’ye değinerek, Yunanistan’ın, kriz döneminde bile, iki devlet arasında her zaman açık iletişim kanalı bulunması tezini savunduğunu kaydetti. Bu sebepten dolayı güven arttırıcı önlemler aracılığıyla müzakerelerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand