2020 yılında ABD ve Yunanistan arasında savunma anlaşması.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, 2020 yılı içinde Yunanistan ve Birleşik Devletler arasında yeni savunma anlaşmasının imzalanacağını açıkladı.

Panayotopulos, anlaşmanın temel maddelerinin, Girit’in Suda bölgesinde, Aleksandrupoli’de ve Yunanistan’ın merkezinde Amerikan askeri bölgesinin yer alması ve ileri teknoloji savunma sistemleri alanında işbirliğini öngördüğünü belirtti. Yunanistan Savunma Bakanı, ‘Kathimerini ton Athinon’ gazetesine verdiği röportajda, Birleşik Devletler’in silahlı kuvvetlerin altyapılarına yatırım yaptığını ve böylece Yunanistan’ın çıkarlarını tehdit edenlerin aynı zamanda Amerikan çıkarlarını da etkilediği anlamına geldiğini ifade etti. Panayotopulos, Türkiye’ye değinerek, Yunanistan’ın, kriz döneminde bile, iki devlet arasında her zaman açık iletişim kanalı bulunması tezini savunduğunu kaydetti. Bu sebepten dolayı güven arttırıcı önlemler aracılığıyla müzakerelerin devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, 2020 yılı içinde Yunanistan ve Birleşik Devletler arasında yeni savunma anlaşmasının imzalanacağını açıkladı. Panayotopulos, anlaşmanın temel maddelerinin, Girit’in Suda bölgesinde, Aleksandrupoli’de ve Yunanistan’ın merkezinde Amerikan askeri bölgesinin yer alması ve ileri teknoloji savunma sistemleri alanında işbirliğini öngördüğünü belirtti. Yunanistan Savunma Bakanı, ‘Kathimerini ton Athinon’ gazetesine verdiği röportajda, Birleşik Devletler’in silahlı kuvvetlerin altyapılarına yatırım yaptığını ve böylece Yunanistan’ın çıkarlarını tehdit edenlerin aynı zamanda Amerikan çıkarlarını da etkilediği anlamına geldiğini ifade etti. Panayotopulos, Türkiye’ye değinerek, Yunanistan’ın, kriz döneminde bile, iki devlet arasında her zaman açık iletişim kanalı bulunması tezini savunduğunu kaydetti. Bu sebepten dolayı güven arttırıcı önlemler aracılığıyla müzakerelerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:31

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand