basın özetleri 20.09.19

Politis gazetesi ana haberini “Eğitim alanı karmakarışık – veliler ve öğretmenler arasında sürtüşme – Cumhurbaşkanı öğretmenlere diş gösterdi: Ülkeyi sendikacılar yönetmiyor – Üç öğretmen sendikası birden bir saatlik iş durdurma eylemine gidiyor – Öğrenci velileri Hükümetin yanında - öğretmen ve öğrenciler yan yana” başlıkları altında veriyor ve haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis gün akşam üzeri öğretmen sendikalarına sert bir mesaj gönderdi. “Ülkeyi sendikacılar yönetmiyor” diyen Cumhurbaşkanı öğretmenlerin şart koştukları taleplere tahammül göstermeyeceğini vurguladı. Eğitim alanι patlamaya hazır bir yanardağı andırıyor. Bir yandan öğretmen ve öğrenciler başta karşı oldukları dört ayda bir sınav sistemi olmak üzere tüm çözülmemiş sorunları öne çıkararak Eğitim Bakanını hedef alıyor. Öte yandan veli – öğretmen ilişkileri kötüden kötüye gidiyor. Dünse öğrenciler sınav sistemine karşı çıkarak derslere girmeyip okul avlusunda protesto yaptılar ve bunları daha güçlü önlemlerin izleyeceği tehdidinde bulundular. Pazartesi gününden itibaren öğretmenler de meydana çıkacak. Öğretmen sendikaları bir saatlik iş durdurma eylemi yapacak ve önlemlerini tırmandıracak.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Türk tarafı New York’a hazır – Kıbrıslı Türk analizciler Doğu Akdeniz’de ortamın kızışacağı öngörüsü yapıyor – Türkiye Dışişleri Bakanlığı New York kokan bir strateji ortaya koyarak Kıbrıs Rum tarafının TotalENİ ile yaptığı anlaşma, enerji konularındaki sorumsuz tavrını devam ettirdiğinin göstergesidir, açıklaması yaptı.
Bu arada BMGS’nin yaptığı açıklama Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşıları çerçevesinde müzakerelere geri dönülmesi için referans şartlarının belirlenmesi konusundaki çabaları terk etmek niyetinde olmadığını gösterdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guteres Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs sorununda gelişme kaydedildiğini görmek konusunda sabırsızlandığını söyledi ve iki tarafı Kıbrıs sorununun çözümüne ulaşmak yolunda müzakerelerin başlaması için hızla referans şartlarında anlaşmaya çağırdı. Bilgi kaynakları Antonio Guteres’in açıklamasının, Kıbrıs sorunu alanında gerek gelecek hafta içindeki gerekse de önümüzdeki dönemde olması beklenenlerden bağımsız olmadığını bildiriyor.
- Meclisin 56. sandalyesi yine boşta…
DİSİ meclis grubu Papadopulos, Sizopulos ve Yorgallas’ın 56. Sandalyenin durumunun düzenlenmesi ve meclis sandalyelerinin sahibinin partiye mi milletvekiline mi ait olduğunun belirlenmesiyle ilgili önerilerine karşı oy kullanmaya karar verdi. DİSİ karşı öneri olarak “ara seçim yapılması» teklifini getirdi. Bununla birlikte tüm senaryolar açık.
- Kırmızı krediler olarak adlandırılan ödenemeyen krediler konusu 10,1 milyar avroda takıldı kaldı…
Kırmızı kredili taşınmazların finansmanlarının ödenmesine ilişkin son toplu veriler 2019’un ilk dört ayında durgunluk gösterdi. Ekonomi bakanlığı yeni mülk satışlarının açıklanacağını bildirdi.

Alithia gazetesi “Ülkeyi sendikacılar yönetmiyor – Cumhurbaşkanı Anastasiadis öğretmen ve öğrencilere, eğitim alanında yeni bir çalkantıya izin vermemek niyetinde olduğunu söyledi” başlığı altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Öğrenci ve öğretmenlere net mesaj verdi. Cumhurbaşkanı “benzeri davranış ve eylemlere tahammül gösterilmeyecek. Ülkeyi yöneten sendikacılar değil” dedi ve öğretmenlere “şartlarını dayatmaya çalışmak yerine çocuklarımızın yararına odaklanmaya” çağırdı. Cumhurbaşkanı öğretmenlerle öğrencilerin grev eylemleri karşısındaki baskılara boyun eğmek niyetinde olmadığını söyledi ve Hükümetin çizdiği politika ile eğitim reformundan herhangi bir sapmaya izin vermeme konusundaki kararlılığını ifade etti. Cumhurbaşkanının dün sabah Cumhurbaşkanlığı Sarayında Örgütlü öğrenci velileriyle yaptığı toplantıda iki taraf arasında tam bir görüş birliği olduğu saptandı.
Alithia gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- “Türkiye Dışişleri Bakanlığından Kıbrıs Cumhuriyeti ile TotalENİ şirketleri arasındaki anlaşmaya yönelik iki tarafa da tehditler: 7 numaralı parsel bizimdir, sondaj yapmayacaksınız” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti ile TotalENİ şirketlerinin 7 numaralı parsel konusunda imzaladıkları anlaşma Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nı rahatsız etti ve Ankara’nın tepkisine yol açtı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı öfkeli bir açıklamayla söz konusu parselin Türkiye’nin kıta sahanlığı içerisinde olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyetini kastederek “Kıbrıs Rum Yönetimine/ ve aldıkları yasadışı lisanslarla TotalENİ ortaklığına Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde arama yapmalarına izin verilmeyeceğini” belirtti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının “Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından tek taraflı belirlendiğini ve 7 numaralı parsel olarak adlandırılan bölgenin bir kısmının BM’de kayıtlı olduğu gibi Türkiye kıta sahanlığı dâhilinde olduğunu açıkladı. Sözcü Kıbrıs Cumhuriyetini açıkça tehdit etti ve “Türkiye hiçbir yabancı ülkenin, şirket ya da geminin yasal olarak sınırları çizilen deniz bölgelerinde yasa dışı araştırma, ve doğal gaz sondajı yapmasına asla izin vermeyecektir. Ülkemiz hak ve çıkarlarını savunmak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecektir” dedi.

Haravgi gazetesi Türkiye Dışişleri Bakanlığının açıklamasını ve bu açıklamaya tepkileri ve Kıbrıs sorunu etrafındaki gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Haberin başlıkları şöyle: Türkiye’den 7 numaralı parselde sondaj konusunda tehditler – Türk Dışişleri Bakanlığı 7 numaralı parselden hak talep ediyor – AKEL Adada güvenlik riski görünüyor – Guteres mesajına Lefkoşa’dan tek taraflı okuma…
Haberde Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un dünkü açıklamalarına yer verdikten sonra Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ilişkin olarak şöyle yazıyor:
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu BM Genel Sekreteri Antonio Guteres’in dün yaptığı açıklamayla Türk tarafının taktiğine ilişkin bir mesaj gönderdiği değerlendirmesi yaptı. Prodromos Prodromu “GS’in bu açıklamasıyla, geciktirici fikirlerle süreci ve müzakereleri farklı yöne çevirmeye hatta referans şartlarını engellemeye çalışan Türk tarafının taktiğine bir mesaj verdiğini” söyledi. Bir başka okumaya göre ise Genel sekreterin mesajını, GS’in Kıbrıs özel danışmanı Lut’un buradaki görüşmelerinin hedefi olan ve başarısızlıkla sonuçlanan çabaları nedeniyle referans şartlarında anlaşmaya varılması için iki tarafa mesaj verdiği şeklinde değerlendiriliyor. Astra muhabirinin verdiği bilgilere göre Antonio Guteres olumlu sonuca varmak için gerekli koşullar olmadıkça, şahsen, yeni bir sürece girmemek niyetinde ve referans şartları için yapılacak tartışmanın içeriğinin belirli olmasını ve başlayacak yeni müzakere sürecinin süresinin belirlenmesini istiyor.
Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu konuyla ilgili açıklamasında “BMGS’nin, açıklamasıyla, iki toplum liderinden hızla referans şartlarında anlaşmaya varmasını ve özlü müzakerelere başlanmasını istediğini teyit ettiğini söyledi. Stefanos Stefanu “Hükümeti, siyasi güçleri ve tüm Kıbrıslıları Genel Sekreterin sözlerinin arkasındaki gerçek mesajları ve Güvenlik Konseyinin bu konudaki sabırsızlığını görmeye çağırdı. “Bunlar güçlü mesajlardır. Kalıcı taksim kâbusu ve adada ve bölgemizde güvenlikle ilgili tehlikeler görünürden de ötedir” diyen Akel basın sözcüsü bugün mevcut olan tehlikeli gidişatın tersine çevrilmesi ihtiyacına vurgu yaptı.
Bu arada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 27 Eylül’de New York’ta BMGS Antonio Guteres ile görüşeceği açıklandı. Antonio Guteres’in gündemi Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’yla ayrı ayrı görüşmeler içeriyor. Guteres aynı zamanda Yunanistan ve Britanya başbakanları ile de görüşecek.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis 26 Eylül’de BM Genel Toplantısında konuşacak. Cumhurbaşkanının New York’ta yapacağı görüşmeler programında Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri temsilcileri, Rusya ile Çin dışişleri bakanları ve Hindistan ile Kuzey Makedonya başbakanları ile görüşmeler de yer alıyor.

Filelefteros gazetesi Eğitim alanındaki gelişmelerle ilgili ana haberini “Herkes savaşa dâhil oldu –Eğitim Alanı Cephelerinde çatışmalar - Cumhurbaşkanlığından öğretmenlere, öğrencilere ve velilere kadar herkes herkese karşı – Öğrencilerin dün derslere girmeme eyleminden sonra öğretmen sendikaları OELMEK, OLTEK ve POED iş durdurma eylemi yapacak”.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine işgal altındaki bölgedeki tazminat komitesi hakkında bir muhtıra gönderdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin söz konusu metni tazminat komitesinin sistemik sorunları konusunda açıklamalar içeriyor.
- Kıbrıs Özel Hastaneler Birliği ve Özel Doktorlar Birliği bugün YESİ’ye girme şartlarını konuşmak üzere Kıbrıs Sağlık Sigortası Kurumuyla görüşecek. Söz konusu kurum ve örgütlerin ilk teması olacak olan bu görüşme, diyalog şartlarının belirlenecek olması nedeniyle son derece önemli görülüyor. Bu arada YESİ’deki uzman özel doktorların sayısı 400’ü, toplam özel doktorların sayısı ise 800’ü aştı.
- Meclis toplantısında bankalara ilişkin konuların tartışılması banka memurlarını kaygılandırdı. Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis Avrupalı gözlemcilerin banka şubelerinin ve banka çalışanlarının sayısının azaltılması konusunda baskı yaptığını açıkladı. Bankasız kalan köyler hakkında yapılan tartışmada gergin bir hava esti ve ağır nitelendirmelerin yapıldığı gözlendi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand