‘Konut’ planının uygulaması bugünden itibaren başlıyor.

Kredisi olan kişilerin özel bir kısmına hitap eden ‘Konut’ planının uygulaması bugünden itibaren başlıyor.

Plana katılmak isteyen ilgililerin bankalarına başvuru yapması için çağrı yapıldı. Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, plana katılmak için başvuru yapılmasının önemine yeniden değindi. Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, kredisi olan, evini ipotekleyen ve kredisini ödemekte zorlanan herkesin başvuru yapmasını söyledi. bu planla birlikte, ihtiyacı olan vatandaşlara daha somut yardımlar verileceğini sözlerine ekledi.

DİSİ ‘Konut’ planını ilk konutun korunması ve donuk kredilerle mücadelede bir aracı olarak niteledi. DİSİ Şeffaflık ve Kurumlar Komitesi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyesi Markos Kliridis, planın kredi sahibi olan, evini ipotek etmiş ve kredisini ödemekte zorlanan herkesi kapsadığını vurguladı. ‘Konut’ planı sayesinde binlerce kredi sahibinin yarar sağlayabileceğini ifade etti. Kliridis, devletin, planın uygulanmasından doğacak olası boşlukların kapanması için uygun düzenlemeler yoluyla ihtiyacı olan kredi sahiplerine yardım etmesi gerektiğini belirtti. Son olarak, kredi sahiplerine başvuru yapmaları ve ‘konut’ planına dahil olmaları için çağrı yaptı.


AKEL, ‘Konut’ planını eksik ve haksız olarak nitelendirdi. AKEL Mali Çalışmalar Ofisi Başkanı Haris Polikarpu, söz konusu planın önceliğinin nüfusun hassas kesimlerini desteklemek olması gerektiğini belirti. Bunun yerine Anastasiadis-DİSİ hükümetinin düşük gelirli aileleri kapsamayan, stratejik olarak borcuna sadık olmayan kişilere finansman sağlayacak ve düzenli borcunu ödeyen ancak düşük gelirli olan aileleri dışarda bırakan bir plan benimsemeyi seçtiğini söyledi. Polikarpu, ‘konut’ planının yanlış yönlendirmelerine ve plandaki eksikliklere rağmen AKEL’in kredi sahibi kişilerin başvuruda bulunması için çağrı yaptığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:34

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand