basın özetleri 02.09.19

Filelefteros gazetesi ana haberini Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmelere ayırmış.
Gazete “Ortak idrak için zorluyor – Ceyn Hol Lut referans şartlarını kotarmak için görüşmelerine devam ediyor” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: Ceyn Hol Lut bugün iki liderle görüşmelerinin ikinci turuna başlıyor. İki taraf arasında referans şartları konusunda ortak idrak sağlamak için çabalarına devam ediyor. Bu gelişmenin çabaların devamı bağlamında belirleyici öneme sahip olduğu kabul ediliyor.
Diplomatik kaynaklara göre bugünkü gelişmeler turunda sağlanacak pozitif bir gelişmenin BMGS Antonio Guteres, Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında üçlü bir görüşmenin de yolunu açacak. Referans şartlarında ortak idrak olayının zeminini 2014 ortak açıklaması, Kran Montana’ya kadar ele alınmış olan konular ve iki lider arasında mutabık kalınan noktalar oluşturacak.
Bu sabah saat 11:00’de Ceyn Hol Lut Nikos Anastasiadis ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek. Ardından Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncıy’ı ziyaret edecek.
Gerek Rum gerekse de Türk tarafı Ceyn Hol Lut ile görüşmeleri yapıcı olarak nitelendirdi. Kıbrıs Hükümeti Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu “Hedef referans şartlarının hazırlanması ve müzakerelerin yeniden başlamasının sağlanmasıdır” dedi. Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması konusundaki tezlerini ve pozitif yaklaşımını ifade ettiğini söyledi Kıbrıs Türk tarafından ise Basın Sözcüsü Barış Burcu “Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk tarafının net tutumunu açıkladığını” belirtti.
Kıbrıs Rum partilerinden DİSİ, AKEL ve EDEK BMGS özel temsilcisi Ceyn Hol Lut’un çabalarının doğru yönde olması” umudunu ifade etti ve bununla birlikte Kıbrıs sorununun tek çözüm yolunun diyalogdan geçtiği noktasına vurgu yaptı.
Kıbrıs Türk tarafında ise Kudret Özersay’ın Mağusa şovuna tepkiler devam ediyor. Bu arada Mehmet Ali Talat da Özersay konusunda eleştirici konuştu.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Mali zorluklarla karşı karşıya olan yurttaşların kredilerini ödeyebilmekte kolaylıklar sağlayacak olan konut planı ESTİA bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Özünde devlet her yıl, plana dahil olacak kredi sahiplerinin taksitlerinin üçte birini sübvanse edecek. Devlet sübvansiyonu 2020 Mart’ında başlayacak. Devletin yardımından 10 bin kredi sahibi yararlanacak. Bu arada banka kurumları da ödenemeyen kredilerin ödenmeye başlamasıyla faydalanmış olacak ki bu da finans kurumlarının sermayesini pozitif etkileyecek anlamına geliyor.
- İnya ve başka köy sakinleri Akama’nın Lara sahilinde yüzenlerin güneş şemsiyesi kullanımının yasak olmasını protesto etti. Protestocular aynı zamanda deniz kaplumbağalarının korunmasını da desteklediklerini belirttiler.
- Limasol – Lefkoşa yolu yan hattında iğne atsan yere düşmüyor. Dakikada 50 taşıtın geçtiği Limasol-Lefkoşa yan hattının iki yönünden 59 bin taşıt geçiyor.
- Yunanistan dört yıl sonra bugün Kapital Kontrol sisteminden çıkıyor.

Alithia gazetesi “Anlaşma sağlamadan gitmeyecek – Ceyn Hol Lut son delikleri kapatmak için bugün iki lideri yeniden görecek – Lut’un ziyaretinin uzaması ve iki liderle ortak bir görüşme yapması olasılığı da açık – Kıbrıs Hükümeti Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu: Sayın Lut BMGS’nden aldığı talimatla müzakerelerin yeniden başlaması maksadıyla referans şartlarının oluşturulması için çalışıyor” başlığı altındaki ana haberinde Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
BMGS özel danışmanı Lut’un bugün iki liderle yapacağı görüşmelerde müzakerelerin başlaması için referans şartları konusunda anlaşma sağlanması konusunda gerekli ortak idrak olup olmadığı ortaya çıkacak. Dün yapılan görüşmelerde halen açıklığa kavuşturulması gereken konular olduğu saptanmıştı. Ceyn Hol Lut’un gerektiği takdirde adaya ziyaretinin uzaması söz konusu. Zira Ceyn Hol Lut’un hedefi adadan referans şartları anlaşmasıyla ayrılmak. Bu arada Lut’un iki liderle ortak bir görüşme olasılığı da açık. Lut dün yaptığı görüşmelerde bu konu hakkında zemin yoklaması yapmış ve o zorunlu gördüğü takdirde ortak bir görüşme yapılabileceği konusunda toplum liderlerinin olurunu almıştı.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs sorununu çözmek ya da Türk tarafının uzlaşmazlığını ortaya koymak sadece diyalog vasıtasıyla mümkündür dedi. Averof Neofitu iki taraf arasında diyaloğun başlamasının yüksek ulusal öncelik ve gereklilik olduğu noktasına da vurgu yaptı.
- Eski Kıbrıs Türk lideri Mehmet Ali Talat Mağusa ile ilgili konulara müdahale etti ve Mustafa Akıncı’yı konudan uzak durmakla eleştirdi. Özersay’ı Dışişileri Bakanı olarak dünyanın tanımadığını, Maraş konusunun sadece Kıbrıs Türk lideri tarafından ele alınabileceğini söyleyen Mehmet Ali Talat Maraş’ın 1910 ve 1920 yıllarındaki mal varlığı temelinde EVKAF’a verilmesine çalışılması halinde, bunun, uluslararası konjonktürde kabul edilemeyeceğini vurguladı.


Haravgi gazetesinin ana haberi de Kıbrıs sorunuyla ilgili.
Gazetenin ilgili başlıkları şöyle: “Referans şartları üç boyutlu olacak – AKEL: Diyaloğun başlaması elzemdir – Lut GS’e ve Güvenlik Konseyine rapor hazırlıyor – Münhasır Ekonomik Bölgesindeki ihlaller ve Maraş konusu gündeme getirildi”.
Haravgi’nin haberine göre dünkü Anastasiadis – Lut görüşmesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis Ceyn Hol Lut’a Mustafa Akıncı’yla aralarında referans şartları konusunda üç nokta üzerinde ortak idrak olduğunu söyledi. Bunlar 11 Şubat 2011 anlaşması, Guteres çerçevesi ve Kran Montana’ya kadar üzerinde yakınlaşma sağlanan noktalar. Gazeteye göre Ceyn Hol Lut’un temasları iki tarafın görüşlerinin kaydedilmesini ve bundan sonraki adımların belirlenmesi maksadıyla BMGS ile Güvenlik Konseyi üyelerinin bilgilendirilmesi için ilgili raporun hazırlanmasını hedefliyor.
Bu arada Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ceyn Hol Lut’la görüşmesinde Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi ve kara sularını ihlalleri ve Mağusa kapalı bölgesi konusundaki müdahaleler ve açıklamalarla yaratılan meseleyi de gündeme getirdiğini belirtti.
Ceyn Hol Lut’un Türk tehditleri konusunu önemseyip önemsemediğine ilişkin bir soruya cevap verirken, Prodromos Prodromu “Cumhurbaşkanı bu konuları gündeme getirdi ve elbette ki bunlar müzakerelerin yeniden başlaması çabalarında göz önüne alınıyor. Yarın görüşmeler devam edecek, dolayısıyla şimdi sadece bugün bildiklerimizle sınırlı kalmakta fayda var” dedi.
Gelişmeleri değerlendiren AKEL politbüro üyesi Aristos Damianu “AKEL’e göre ülkeyi özgürleştirecek ve halkın birliğini sağlayacak çözüm perspektifini açacak bir diyaloğun başlaması elzemdir” dedi Damianu Kran Montana enkazı sonrasında Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz bölgesi ve Münhasır Ekonomik Bölgesindeki kabul edilemez ve yasadışı faaliyetlerinin uluslararası toplum ve BM tarafından sonuç verici bir tavır görmediğini söyledi. Damianu “tam tersine uluslararası örgütün Genel Sekreterin raporunun açıklanmasından sonra eşit mesafe tutumu izlediğini, iki tarafa sorumluluklar yüklendiğini ve bu işten Türkiye’nin kazançlı çıktığını söyledi. Damianu “bu şartlarda Kıbrıs Rum tarafının çeşitli vesileler öne sürerek diyaloğu reddetmesi ve Türkiye’ye böyle bir hediye sunması intihar olur” dedi.
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ise Kıbrıs sorununun kırılma noktasında olduğunu belirtti ve “Kıbrıs sorununu çözmek ya da Türk tarafının uzlaşmazlığını ortaya koymak sadece diyalog vasıtasıyla mümkündür” dedi.
EDEK Genel Başkanı Marinos Sizopulos Lut’un Anastasiadis ve Akıncı’yla görüşmelerini değerlendirirken “küçük beklentiler ve büyük temkinliliklerden” söz etti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Talat’an Maraş konusunda tırnak içinde hükümete karşı eleştiriler. Talat Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler kararlarına gönderme yaparak “Maraş’ta otonom yönetim” önerisi yaptı.
- Pervolya’da aşırı sağ partisi ELAM’ın Meclis üyesi bir AKEL yetkilisini dövdü.
- 58 bin Kıbrıslı tam istihdam koşulları sağlayan bir işten yoksun. Eurostat verileri Kıbrıs’ı en kötü koşulların hüküm sürdüğü AB ülkeleri arasında beşinci sırada gösteriyor.


Politis gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayrılmış.
Gazetenin başlıkları şöyle: “New York görüşmesi Ceyn Hol Lut’un adadaki görüşmelerine bağlı – BMGS’nin özel danışmanı Ceyn Hol Lut Anastasiadis ve Akıncı’yla bugün de görüşecek – Ortak görüşme olmayacak - bugünkü program dünkü programın aynısı”.
Gazetenin haberinde Ceyn Hol Lut’un dün iki liderle ikişer saat süren görüşmelerinde referans şartları konusunda anlaşma sağlanması yolunda iki liderin tezlerine ilişkin değerlendirme kartlarını açmadığı bildiriliyor. Şu ana kadar yapılan görüşmelerin Lut’un adadan ayrılması programında herhangi bir değişikliğe neden olmadığı bildiriliyor. Bugünkü görüşmelerinde Lut tarafların görüşlerini yazılı olarak kaydedecek. Lut’un iki tarafın görüşleri hakkındaki değerlendirme raporu iki liderin Eylül ayında New York’ta BMGS Antonio Guteres ile görüşmesini de belirleyecek.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Rusya’dan hibrid tehdit – Cyprus Daily News haber sitesi ilgili yayınında Kuzey Kıbrıs Rus Ortodoks Kilisesinin perde arkası hakkında bilgi veren haberlere yer verdi. İşgal altındaki rejimin de hayır dualarıyla da işlev gören Kilise’nin Rus gizli servisinin faaliyetleriyle de ilişkili olduğu ve özgür bölgelerde yaşayan işadamları tarafından da ekonomik destek gördüğü ifade ediliyor.
- Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadu Politis gazetesine verdiği demecinde, dağlık bölgelere giden otoyol ağının tamamlanması olayının Bakanlığının stratejik planının olduğunu belirtti. Bakanın açıklamasına göre Limasol ile Saitas Köyü yolunun ilk aşaması olan 3.5 kilometre uzunluğundaki Polemitya – Palodia bölümünün yapımı 2019 yılı içinde başlayacak ve 2,5 yılda tamamlanacak. Çalışmanın maliyeti 26 milyon avro olarak hesaplandı. Ardından başlayacak olan yolun ikinci aşaması Monagri köyüne kadar gidecek ve 60 milyona mal olacak.
- Konut planı Estia’nın bugün yürürlüğe girmesi vesilesiyle bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı haris Yeoryiadis ödenemeyen konut kredisi sahiplerine çağrıda bulunarak incelenmesi üzere plana başvuru yapmaları çağrısında bulundu. Haris Yeoryiadis Avrupa Komisyonu tarafından da onay alan konut planı için gerekli bütçenin mevcut olduğunu bildirdi ve şimdi evini garanti altına almak isteyen yurttaşların plana başvurma vaktinin geldiğini söyledi.
Bu arada İlk Konut Koruma Derneği de yaptığı açıklamasında tüm üyelerini, başvurusunun reddedilme olasılığı olan kredi sahiplerini dahi başvuru yapmaya çağırdı. Zira bu kaç kişinin plana dâhil olup kaç kişinin plan dışı kalacağı konusunda bir gösterge olacağını söyledi. Dernek, 30 Eylül 2017’de yeniden yapılandırılmış kredilerin ve yaşayabilirliği olmayan kredi olarak nitelendirilen kredilerin plana dâhil olamayacağının ESTİA’nın ana zayıf noktası olarak nitelendirdi ve bu haksızlığın giderilmesi için uğraş vereceğini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand