basın özetleri 17.09.19

Politis gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
“Haris bugün devletin kiliseye ekonomik katkısı konusunda açıklamalar yapacak – Ekonomi Bakanı Pederlerin maaşları hakkında bilgi vermek için Meclise çağrıldı – Devlet bugüne kadar Kiliseye 140 milyon avrodan fazla para ödedi, Kiliseden karşılık olarak alacağı arazinin değeri ise sadece 34,5 milyon – 1971 anlaşmasının güncelleştirilmesi kararı Meclise ait”
Haberde şöyle yazıyor:
Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis belli bir Kilise arazisinin taşra pederlerinin maaşlarına devlet katkısı karşılığında devlete devredilmesine ilişkin 1971 anlaşmasının güncelleştirilmesini savunmak amacıyla Meclise bilgi verecek. Meclis Ekonomi Komisyonu milletvekilleri devlet-Kilise anlaşmasının yenilenmesini artık gerekli görmüyor. Milletvekillerinin konu hakkında talep ettikleri verilerin gıdım gıdım verilmesi ve ikna edici cevaplar alamaması mevcut soru işaretlerinin daha da çoğalmasına neden oldu. Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis “Kilise tarafından devlete devredilmesi gereken devlet arazisinin özgür bölgelerdeki kısmının bugüne kadar Kiliseye verilen 140 milyonu ve 2029’a kadar ayrıca verilecek olan 80 milyonu karşılamadığını söyledi. Devlet ile Kilise arasındaki bu anlaşmanın bugüne kadar veri olarak kabul edilmiş olduğunu belirten AKEL Milletvekili Aristos Damianu ise Meclisin Ekonomi Komisyonunun rol ve gayesinin devlet parasının çarçur edilmemesi olduğuna vurgu yaptı. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu da yasa tasarısının ardında ne saklandığını merak ettiğini ifade etti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları
- Öğretmenler dinamik önlemler almaya karar verdi – İlkokul öğretmenlerinin 25 Eylül günü bir saatlik iş durdurma eylemi kararına orta öğretim öğretmenleri de katıldı. Öğretmenler çekmecelerde bekleyen bir dizi eğitim meselesini ama özellikle de dört ayda bir sınav sistemini protesto ediyor. Aralık ayında yapılacak olan ilk sömestr sınav sistemine karşı öğretmen eylemlerinin dozunun yükseltilmesi olasılığı da mevcut. Öğretmenlerin ilk önceliklerinden bir diğeri ise emeklilik sistemine ilişkin.
- Geçen Pazar günü Omorfo’da işgal makamları tarafından tutuklanan Kıbrıslı Rum ana – kız dün askeri mahkemeye çıkarıldı. İki kadına suç duyurusu yapıldıktan sonrana - kız serbest bırakıldı. İki kadın Türkiyeli bir subay tarafından kullanılmakta olan evlerinin fotoğrafını çekiyordu. Fotoğrafların yok edilmesi maksadıyla kadınların telefonlarına el kondu.

Haravgi gazetesi devlet - kilise arasındaki anlaşmaya ilişkin gelişmeleri “Başpiskopos ile Anastasiadis arasındaki anlaşma altın değerinde – Kilise 224 bin avroluk maaş katkısına karşılık 34 bin avro değerinde tarlalar alıyor – Cumhurbaşkanı ve Kilise arasında yükümlülükler ve değiş tokuş – Milletvekilleri konuya ilişkin sorular ortaya koydu – Anlaşmanın yeniden değerlendirilmesini talep ediyorlar” başlıkları altında veriyor.
Haravgi gazetesi haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Hükümet ile Kilise arasındaki anlaşma göz göre göre devletin aleyhine işliyor. Dün Devlet Muhasebe Bürosu ve Tapu Dairesi tarafından Meclise sunulan veriler 71 yılında yapılmış olan söz konusu anlaşmanın devlete maliyetinin büyük olduğunu ortaya koyuyor.
Haravgi gazetesinin Kıbrıs sorunu hakkındaki bir diğer haberi de şöyle:
- Güvenlik Konseyi’ne gidilecek ya da Güvenlik Konseyinden konuya dair görüş belirtmesi istenecek başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Mağusa konusu hakkında GK’ne başvuru mu yapılacağı yoksa sadece konunun konuşulmasıyla Güvenlik Konseyinden karar değil de bir bildirimde bulunması mı isteneceği konusunda Hükümet tarafından henüz bir açıklama yapılmadı ancak dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu başkanlığındaki Mağusa Belediye Meclisini Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in de katıldığı bir toplantıda konu hakkında bilgilendirdi. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu yaptığı açıklamada “Dışişleri Bakanlığının, Türkiye’nin Mağusa’daki yasadışı faaliyetleri konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM GK’ne başvurmasına ilişkin çalışması Cumhurbaşkanının elinde bulunuyor. Kısa zamanda konu hakkında açıklamalar yapılacaktır” dedi.
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin Kıbrıs büyükelçilerini Kıbrıs sorunu, Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Varoşa hakkında bilgilendirmek maksatlı görüşmeleri çerçevesinde Rus Federasyonu Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osaçi ile bir araya geldi.
Averof Neofitu DİSİ için Kıbrıs sorununun çözüm modelinin net olduğunu ve uluslararası faktörün Güvenlik Konseyi kararlarına saygı gösterdiğini söylemekle birlikte “stratejik dostlar yoktur stratejik çıkarlar vardır. Bu nedenle de yanılsamalara yer yoktur” dedi. “Büyükelçileri bilgilendirmeye ve Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin belirlenmesi için zirve toplantılarına ve beşli görüşmelere gerek olmadığı konusundaki net görüşlerimizi ifade etmeye devam edeceğiz” dedi.
Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununda, BM kararları çerçevesinde iki bölgeli iki toplumlu çözüme bağlılığının devam ettiğini belirten DİSİ Genel Başkanı gazetecilerin sorularına cevap verirken “Retorik bir soru soracağım. Türkiye her zaman iki devletten yanaydı. Türklerin hedefi her zaman taksim olmuştur. Soruyorum: Herhangi bir Kıbrıslı Rum yetkiliden böyle bir öneri aldıysa Türkiye neden o zaman el sıkışmadı?” dedi.

Alithia gazetesi ana haberini “Demir tavında dövülür – Şip şak anayasa değişikliği – Meclisin Hukuk Komisyonu önümüzdeki Cuma günü Meclis koltuğunun milletvekillerine değil partilere ait olması için gerekli anayasa değişiklikleri konusunu ele alacak – Yapılacak değişikliklerin Meclisin bir sonraki genel oturumunda oylanması hedefleniyor” başlıkları altında veriyor.
Alithia gazetesinin diğer haberleri:
- 16 yaşındaki Kıbrıslı Rum genci tarafından geçen Pazar günü Lisi köyündeki Fazıl Küçük İlkokulundan alınan Türk bayrağı ve Rauf denktaş’ın fotoğrafı, gencin ve ailesinin özür mektubuyla birlikte dün Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’ya iade edildi. Ersin Tatar ve eğitim bakanı o sırada Fazıl Küçük İlkokuluna yeni bir bayrak asıyordu.
- BMGS’nin temsilcisi Stefan Duzurik yaptığı bir açıklamada BM’in, Güvenlik Konseyi kararları yönünde hareket etmeye devam edeceğini söyledi. Stefan Duzurik aynı zamanda, Mağusa kapalı bölgesinin açılmasına yönelik, BM’e herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını ifade etti.
- Mağusa’da ilk hedef yabancı mülklerin satın alınması. Rum mallarına sahip olma hedefi terk edilmemekle birlikte ilk aşamada bu girişimin daha kolay olduğuna karar verildi. İkinci aşama Kıbrıs Rum mallarının satın alınması olacak. Kıbrıslı Rum mal sahiplerine Rus ve Çinli işadamlarından teklifler geliyor. Mağusalılar ise kentlerinin iskâna açılmasını engellemek maksadıyla mücadele başlattı.
- İnsan Hakları ve Eşit Fırsatlar Komisyonu dün yaptığı toplantısında çocuk hakları ve çocukların korunması prosedüründe ciddi problemler olduğu tespitini yaptı. Ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda olan 15 yaşındaki Stilyanos’un hayatına son vermesi olayı üzerine AKEL milletvekillerinin BM’in çocuk hakları anlaşmasının uygulanmasına ve çocuk çıkarlarının gözetilmesi prosedürünün yasalarla garanti altına alınması ihtiyacına yönelik önerisinden Komisyon sonra konuyu ele almaya karar vermişti. Eski Çocuk Hakları Komiseri Lida Kurşumba BM Çocuk hakları anlaşmasının Kıbrıs’ta uygulanmasında karşılaşılan zorlukları dile getirirken ilgili makamların anlaşmanın içeriğini kavramadığını söyledi ve ne şekilde uygulandığına dair bilgiler verdi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi eğitim alanındaki gelişmelere ayrılmış.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
“Okullarda grevler başlıyor – İlkokul ve orta eğitim öğretmenlerinin kararları okullarda yeniden yangınlara yol açıyor – Önce bir saatlik iş durdurma eylemi, ardındansa önlemler tırmandırılacak”.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 84 politikacıdan vergi tutarsızlığı – Bir kısmı ilgili yasaları da/ vergilerin taksitle ödenmesini de onaylamıştı başlığı altındaki haberde 84 siyasiden bazılarının vergi bildiriminde dahi bulunmadığını ya da süre dışı vergi bildirimi yaptığını yazıyor. Hatta iki milletvekiline tırnak içinde kazaran bunun için ceza bile kesildiğini belirtiyor.
- Meclisin İnsan Hakları Komisyonu kin retoriği yasasında ama aynı zamanda da eğitim alanında LGBT kişilere dair konularda boşluklar bulunduğunu tespit etti. Kıbrıs Gönüllülük Dernekleri Birliği yapılacak yeni düzenlemelerin “dolaylı olarak nefreti kışkırtma” konusunu da kapsamasını talep ediyor.
- Kıbrıslı öğretmen Popi Nikolau dünya öğretmenlerinin zirvesine çıktı. Pazar günü Yeni Delhi’de yapılan törende, yılın öğretmeni seçilen Popi Nikolau’ya 2019 Dünya Öğretmenler Ödülü verildi.
Her yıl Yeni Delhi’de yapılan ve yaklaşık 70 ülkenin yer aldığı yarışmada, Kıbrıslı öğretmen, işine olan sevgisi, özgün fikirleri ve öğrencilerine aktarmayı başardığı vizyonuyla birinci gelmeyi başardı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

29 Eylül
Küçükbaş hayvan üreticileri Ekim ayı içerisinde eylem yapacak
15:56
İçişleri Bakanlığı: Limasol'daki ev inşaatı duyurulduğu gibi devam edecek
15:55
MED-9: Cumhurbaşkanı mevkidaşlarını Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor
15:53
Stewart'a göre elçi atanması Kıbrıs sorununda değişim unsuru olacak
15:49
Dimitriou, Dublin'de mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı
15:46
basın özetleri 29.09.23
13:48
28 Eylül
Keravnos, hükümetin bütçe onaylandıktan sonra pahalılıkla mücadele etmek için yeni önlemler alacağını söyledi.
16:22
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: işgal bölgelerdeki Rus vatandaşlarına mobil konsolosluk hizmeti sunulmaya başladı
16:04
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Yannis Antoniu'yu Hükümet Sözcü Vekili görevine atadı.
15:42
Kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla birlikte Agnes Fırtınası dün öğleden sonradan beri İrlanda'yı kasıp kavuruyor.
15:41
Meclis Başkanı, AB Üyesi Devletlerin Parlamento Başkanlarının Konferansına katılmak üzere Dublin'de bulunuyor.
15:39
27 Eylül
APOEL ve Baf FC GSP'de karşı karşıya geliyor
17:10
Tüm haberler

Video on Demand