basın özetleri 16.09.19

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi “Artıları ve riskleri tartıyor – Mağusa hakkında Güvenlik Konseyine başvuru konusundaki çalışmanın raporu bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e teslim ediliyor – Güvenlik Konseyi daimi ve daimi olmayan bazı başka üyeleri konu hakkında yoklandı – Nihai karar önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı tarafından verilecek” başlığı altında Mağusa konusu.
Haberde şöyle yazıyor:
Türk tarafının Kapalı Mağusa bölgesine dair faaliyet ve planlamaları konusunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Güvenlik Konseyine götürülmesi hakkında Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan çalışma raporu bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunulacak. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Bakanlığının Cumartesi öğleden sonrası saatlerinde tamamladığı çalışma raporunun, konunun ne şekilde ele alınacağına karar vermesi üzere Nikos Anastasiadis’e teslim edileceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı tüm Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle yapılan temaslar sonucunda hazırlanan raporun Cumhurbaşkanını hedefe yönelik mevcut tüm seçenekler hakkında bilgilendireceğini söyledi. Verilen bilgilere göre raporda, başta olası yararlar ve riskler başta olmak üzere tüm olası tepki senaryoları kaydediliyor. Bu aşamada böylesi bir girişim hakkındaki bir kararın tüm artıları ve riskleri karar alınırken hesaba katılacak.
Filelefteros gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:
- “Çavuşoğlu Ankara’nın önce beşli konferans sonra referans şartları talep ettiğini açıkladı – Lefkoşa “bunları Genel Sekretere söyle” cevabını verdi” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Kathimerini gazetesine verdiği röportajında yer alan tahtrikkâr açıklamalarına cevabı net oldu. Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Mevlut Çavuşoğlu’na cevabında, hem Ona hem de her yöne doğru, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik tek yolun BM kararları çerçevesinde iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü olduğunu netleştirdi ve Ankara bundan farklı bir çözüm biçimi düşünüyorsa eğer, bunu, BM Genel Sekreterine söylemesi gerektiğini netleştirdi. Nikos Hristodulidis, Mevlut Çavuşoğlu’nu, eğer konferans şartlarının gerekli olmadığını düşünüyorsa bunu önümüzdeki günlerde New York’ta görüşeceği BMGS’ne söylemeye çağırdı.
- Türk bayrağını indirmek Kıbrıs Cumhuriyeti devleti tarafından hiçbir zaman Kıbrıs davasına hizmet eden bir davranış olarak görülmedi. Eski milletvekillerinden Marios Matsakis’in 2005 yılında boş bir Kıbrıs Türk nöbetçi kulübesinden Türk bayrağını indirmesi olayı karşısında, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos “Türk bayrağını indirmek Devlet tarafından ulusal davaya hizmet eden bir hareket olarak görülmemektedir” açıklaması yapmış ve Marios Matsakis’i azarlamıştı.

Haravgi gazetesinin ana haberi Eğitim alanında tırmanan gerginlik konusuna ayrılmış. Gazete “Eğitim alanında ısı yükseliyor – Eğitim Sendikaları bundan sonra atacakları adımları tasarlıyor – Orta öğrenim Sendikası OELMEK’in yönetim kurulu önlem belirlemek üzere toplanacak –Eğitim Bakanlığının 4 ayda bir sınav konusuna ilişkin değerlendirmelerinde özensizlik” başlığı altında verdiği haberinde kısaca şöyle yazıyor:
Bu yılki okul döneminde de öğretmen sendikalarının karşısında zorluklar, tahrikler ve açık sorunların olduğu göze çarpıyor. Sendikalar okul sezonunun iyi başlamadığından yakındı. Öğretmen, öğrenci ve ebeveynler okulların açılmasıyla birlikte bir dizi eksiklikle karşılaştı. Eğitim politikasına ait meseleler sıcak bir kış yaşanacağını gösteriyor.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- Mağusa konusunun Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından BM’e götürülmesine ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından sunulacak rapor bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e verilecek.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis yaptığı ilgili açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Kathimerini gazetesine verdiği röportaja da değindi ve “Sayın Çavuşoğlu bir açıklamasıyla Kıbrıslı Rumlar arasında sorunlara yol açacağını veya K/Türklere mesaj vereceğini ya da diğer tarafların arkasına saklanarak Türkiye’nin görüşlerini öne çıkaracağını düşündüğünden dönem dönem ne söylerse söylesin Türkiye’nin vermeye çağrıldığı tek cevap var. O da, 9 Ağustos’ta iki toplum liderinin üzerinde ortak anlayışa vardığı referans koşulları temelinde ve Kran Montana konferansında kalındığı yerden müzakerelerin başlamasıdır” dedi.
Çavuşoğlu’nun Mağusa kapalı bölgesine dair yeni koşullar öne sürdüğüne dair bir soruya cevap verirken konuya ilişkin çok sayıda açıklamaların yapıldığını söyleyen Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mağusa konusu gündeme getirildiği ilk andan itibaren BM Genel Sekreterine başvurduğunu ifade etti. Hristodulidis “bu nedenle Genel Sekreter 8 ya da 9 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e verdiği cevabında BM ve uluslararası toplum için BM’in Mağusa kapalı bölgesine dair kararlarının belirleyici ve bağlayıcı olduğunu dile getirmişti.
Nikos Hristodulidis açıklamasına devamen, “uzun süredir kapalı bölgede mülk sayımı yapılacağına ilişkin açıklamalar yapılıyor. Sayın Ersin Tatar ve Sayın Kudret Özersay bunun ardından kapalı bölgedeki mal varlığının yüzde sekseninin EVKAF’a ait olduğuna dair açıklamalar yaptı. Hiçbir bir şekilde böyle bir şey geçerli değildir” dedi.

Politis gazetesinin eğitim alanındaki gelişmelere ayırdığı haberinin başlıkları şöyle: “Eğitim alanında yine savaş çanları – Eğitim dünyası kaynayan kazan – Orta Öğretim Öğretmenleri Sendikası OELMEK, 4 ayda bir sınav konusu hakkında grev önlemleri tartışıyor – İlk öğretim öğretmenleri sendikası ebeveynlerin okullara müdahaleleri konusunda tepki ortaya koydu”
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle sd:
- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun kapalı Mağusa bölgesinin açılmasına yönelik açık görüş belirtmesinden sonra Kıbrıs Rum tarafı Türk planlarını püskürtme konusuna odaklandı. Konunun BM Güvenlik Konseyine götürülüp götürülmemesi gerektiğine ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı raporu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in elinde. Mağusa Belediyesi temsilci heyeti konu hakkında karşılıklı bilgi alışverişi ve faaliyet koordinasyonu için bugün Cumhurbaşkanlığına gidecek.
- AB ile Türkiye arasında diplomatik iletişim kanalının olduğu ve kulis görüşmelerinin yapıldığı bir anda bu kez Yunanistan’da konu hakkında yeni bir cephe açıldı. Eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras yeni Başbakan Kiriakos Mitsotakis’i ulusal konularda atıl davranmak ve dış konularda pusulası olmayan bir politika izlemekle suçladı.
- Cumartesi gecesi onlarca yurttaşın Sosyal Refah Hizmetleri binasının önünde gerçekleştirdiği sessiz protesto, toplumun intihar eden 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasına yönelik talebi hakkında güçlü bir mesaj verdi.
- Çok çocuklu aile sahibi polis memuru, polis komiserine yönelik şikâyeti sonucunda, beş buçuk yıldır, garip ve yasadışı süreçlerle, disiplin mahkemelerinde süründürülüyor. 2014’ten bu yana söz konusu dava hâlâ başlatılamadı. Disiplin araştırması ise bir yıldır olaya bakan kurulun yasadışı oluşumu nedeniyle yeniden başlatılacak.
- Tarımsal kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis Cumartesi günü Zoopiyi’de yapılan Kumandaria üreticisi köylerin festivalinde konuşurken Hükümetin bağcılık – şarapçılık sektörüne verdiği önemi dile getirdi. Bakan bağcılık – şarapçılık sektörü Ulusal 2014 – 2018 programı döneminde sektöre Birlik kaynaklarından 22 milyon avro verildiğini söyledi. Kostas Kadis 2019 – 2023 döneminde de yaklaşık aynı düzeyde bir desteğin verileceğini açıkladı.
- Larnaka’da ortalığı seller götürdü
Dün öğlen saat bir civarında başlayan şiddetli yağmurun sele yol açması sonucunda Larnaka yolları felce uğradı. Uzun süre boyunca yollar trafiğe kapatıldı. Somut olarak Limasol Caddesi’nin Kamares civarından geçen kısmı, Spiros Kiprianu caddesi, Stavrodromi, Faneromeni ve Papanikolis yolları geçilmez oldu. Larnaka itfaiyesi onlarca evden sel sularını boşaltmaya çağrıldı. Sorunların altından kalkabilmek amacıyla ek itfaiye ekipleri göreve çağrıldı. Kötü hava koşulları elektrik ağında da sorunlara yol açtı. Yukarı Lefkara, Aşağı Dris, Anglisides, Kalavasos Laya, Vavla, Kofinu, Mazotos, Alaminos, Anafotya ve Çivisili köyleri uzunca bir süre elektriksiz kaldı. Trulli köyünde ise hortum fenomeni meydana geldi ancak ciddi hasarlara yol açmadı.

Filelefteros gazetesi “Çöplerden boğulacaklar – Paralimni ve Aya Napa Belediyelerine Atık İdaresinden Ültimatom” başlığı altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
Larnaka – Mağusa Atık İdaresinin, yükümlülüklerini üstlenmemeye devam etmeleri halinde, 30 Eylül tarihinden itibaren atıklarını almayacaklarına dair ültimatomundan sonra Aya Napa ve Paralimni Belediyeleri, yollarının çöp dolması tehdidiyle karşı karşıya.
Koşi Atık İdaresi Konseyi Başkanı ve Aradippu Köyü Belediye Başkanı Evangelos Evangelidis Tarımsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis’e gönderdiği bir mektupla Bakanı konu hakkında bilgilendirdi ve iki belediyenin kurallara uyması için aracılık yapmasını istedi. Aradipu Belediye Başkanı Aya Napa ve Paralimni belediyelerinin Atık İdaresine dört milyonu aşan borçları var. Bu borçlara devletin kefil olduğunu söyleyen Evangelidis söz konusu belediyelerin yurttaştan atık toplama bedeli aldıkları halde Atık İdaresine borçlarını ödememenin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Tarım Bakanlığının soruna kesin bir çözüm bulunmasına yönelik şu ana kadar herhangi bir arabuluculuk yapamadığı bildiriliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı El Asaf’ın Kıbrıs ziyareti Türkiye’nin tepkisine yol açtı. El Asaf’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hakları lehine yaptığı açıklamalar Ankara’yı rahatsız etti. Türkiye’nin, Erdoğan nedeniyle, Lübnan’la da ilişkilerinde sorunlar yaşanıyor.
- Omorfo’daki evlerinin fotoğrafını çeken 52 yaşındaki Kıbrıslı Rum anneyle 20 yaşındaki kızı yasak bölgede fotoğraf çektikleri gerekçesiyle işgal makamları tarafından tutuklandı.
- Çocuk Haklarını Koruma Komiseri Lida Kurşumba, görevinin sona ermesine 24 saat kala açıkladığı radyasyona maruz bırakılan çocuklara ilişkin raporu devlete atılmış şiddetli bir şamar teşkil ediyor. Kurşumba raporunda wi – fi, cep telefonu ve antenlerden yayılan elektromanyetik radyasyondan çocukları korumak konusunda devletin başarısız olduğunu açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

05 Ekim
Anastasiadis, BM Avrupa'daki İklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Tüm haberler

Video on Demand