Çavuşoğlu: Önemli olan kullanım hakkı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mağusa’nın kapalı bölgesinde önemli olanın kullanma hakkı olduğunu ve işgal altındaki bölgelerde bulunan sözde devletin bu sorunun çözülmesi için çok iş isteyen bir öneride bulunduğunu belirtti.
Kapalı şehire gerçekleştirdiği ziyareti sonrası “Kathimerini” gazetesine verdiği röpörtajda Çavuşoğlu, birçok insan ve birçok şirketin şehrin kapanmasından olumsuz yönde etkilendiğini, ve bu alanın kullanılması gerektiğini ifade etti.
Türkiye Dışişleri Bakanı, Mağusa’nın kapalı bölgesi konusundaki Kıbrıs Türk planında gerekli adımlar atıldığında, bunun halka açıklanacağını söyledi.
Mevlüt Çavuşoğlu, önemli olanın insanların kullanma hakkını yeniden kazanması olması sebebiyle, BM’nin kararlarının kapalı şehrin Kıbrıslı Türklerin idaresi altında açılması konusunda sorun teşkil etmediğini dile getirdi.
Mevlüt Çavuşoğlu Doğal gaz konusuna da değindi. Türk Bakan Cumhurbaşkanı Anastasiadis 'in yeni önerisini reddederek kabul edilebilecek bir yönü olmadığını vurguladı.
Bunun aksine, Kıbrıs Türk tarafının önerisinin mantıklı, olumlu, yaratıcı ve sorunu çözmek için bir komite kurulmasını önerdiği için gaz paylaşımı için bir çerçeve oluşturduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye tarafından tanınmak istemesi sebebiyle, Kıbrıslı Türklerin önerisini reddettiğini iddia etti.
Lefkoşa'nın, Türkiye’ye hitap ettiğini , Kıbrıs Türk tarafını görmezden geldiğini ve gelecekte de paylaşılabileceğini belirterek Türkiye’nin sondajına son verilmesi çağrısında bulunduğunu belirtti. Çavuşoğlu, bunun bir geciktirme taktiği olduğunu ve Türkiye’nin bu tuzağa düşmeyeceğini söyledi.
Kıbrıs sorunu süreci hakkında Türk Bakan, Krns Montana’daki başarısızlıktan sonra, iki tarafın da hazır olması durumunda, iki devletli bir çözüm de dahil olmak üzere alternatifleri göz önünde bulundurmanın gerekli olduğunu söyledi.
Referans şartlarını belirleme çabası hakkında ise Çavuşoğlu, belgenin net olması ve sürecin sonuç odaklı bir süreç olması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in siyasi eşitliğe inanmadığını ve Kıbrıslı Türklerle hiçbir şey paylaşmak istemediğini iddia etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:32

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand