Çavuşoğlu: Önemli olan kullanım hakkı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mağusa’nın kapalı bölgesinde önemli olanın kullanma hakkı olduğunu ve işgal altındaki bölgelerde bulunan sözde devletin bu sorunun çözülmesi için çok iş isteyen bir öneride bulunduğunu belirtti.
Kapalı şehire gerçekleştirdiği ziyareti sonrası “Kathimerini” gazetesine verdiği röpörtajda Çavuşoğlu, birçok insan ve birçok şirketin şehrin kapanmasından olumsuz yönde etkilendiğini, ve bu alanın kullanılması gerektiğini ifade etti.
Türkiye Dışişleri Bakanı, Mağusa’nın kapalı bölgesi konusundaki Kıbrıs Türk planında gerekli adımlar atıldığında, bunun halka açıklanacağını söyledi.
Mevlüt Çavuşoğlu, önemli olanın insanların kullanma hakkını yeniden kazanması olması sebebiyle, BM’nin kararlarının kapalı şehrin Kıbrıslı Türklerin idaresi altında açılması konusunda sorun teşkil etmediğini dile getirdi.
Mevlüt Çavuşoğlu Doğal gaz konusuna da değindi. Türk Bakan Cumhurbaşkanı Anastasiadis 'in yeni önerisini reddederek kabul edilebilecek bir yönü olmadığını vurguladı.
Bunun aksine, Kıbrıs Türk tarafının önerisinin mantıklı, olumlu, yaratıcı ve sorunu çözmek için bir komite kurulmasını önerdiği için gaz paylaşımı için bir çerçeve oluşturduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye tarafından tanınmak istemesi sebebiyle, Kıbrıslı Türklerin önerisini reddettiğini iddia etti.
Lefkoşa'nın, Türkiye’ye hitap ettiğini , Kıbrıs Türk tarafını görmezden geldiğini ve gelecekte de paylaşılabileceğini belirterek Türkiye’nin sondajına son verilmesi çağrısında bulunduğunu belirtti. Çavuşoğlu, bunun bir geciktirme taktiği olduğunu ve Türkiye’nin bu tuzağa düşmeyeceğini söyledi.
Kıbrıs sorunu süreci hakkında Türk Bakan, Krns Montana’daki başarısızlıktan sonra, iki tarafın da hazır olması durumunda, iki devletli bir çözüm de dahil olmak üzere alternatifleri göz önünde bulundurmanın gerekli olduğunu söyledi.
Referans şartlarını belirleme çabası hakkında ise Çavuşoğlu, belgenin net olması ve sürecin sonuç odaklı bir süreç olması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in siyasi eşitliğe inanmadığını ve Kıbrıslı Türklerle hiçbir şey paylaşmak istemediğini iddia etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:32

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand