basın özetleri 13.09.19

Politis gazetesi ana haberini “Türkiye kayroprakt Dinos Ramon’un tedavi masasında – Türkiye’ye ayrılan üyelik öncesi yardım fonlarından 585.000 avroya el koyma kararı – AB Kıbrıslı Rum göçmenin tazminatının verilmesi için Türkiye’ye verilecek fonlardan kesinti yapmaya çağrıldı – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2010 yılında Kıbrıslı Rum göçmene Boğaz’daki malını kullanmasının engellenmesi nedeniyle ona 450.000 avro tazminat ödenmesi kararı vermişti” başlıkları altında veriyor:
Haberde “Hukukçu Ahileas Dimitriadis’in hukuk yollu çabaları ve göçmen Kayroprakt Dinos Ramon’un ısrarı işgal altındaki bölgedeki Kıbrıs Rum mal sahiplerinin haklarını tazminat haklarını talep edebilmesi doğrultusundaki verileri değiştirmeyi başardı. Avrupa Komisyonunun dokunulmazlığının kaldırılması ve Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Kıbrıslı Rum mal sahiplerine tazminat vermesi kararının uygulanması için Türkiye’nin üyelik öncesi yardım fonlarının bir kısmının kullanılmasına ilişkin Mağusa Kaza Mahkemesinin kararı Avrupa Mahkemesine sunulmuştu. Ankara, Dr. Ramon’a malının kullanımının kendisinden esirgenmesi nedeniyle ödemesi gereken tazminatı dokuz yıldır ödemedi. Dinos Ramon 1974’te tam donanımlı çağdaş bir tedavi merkezi inşa etmiş ancak ordan ayrılmak zorunda kalmasıyla bina bir Kıbrıslı Türk’e tahsis edilmişti. Kıbrıslı Türk binayı otel olarak kullanmış ve 2010 yılında işletmesi iflas etmişti. Bina bugün terk edilmiş durumda” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça… Kıbrıs Türk tarafında patlamalar kargaşa ve paniğe yol açtı” başlığı altındaki haberde Ayios Epiktitos’taki patlama olayından sonra Mustafa Akıncı “Ne yazık ki, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece her iki tarafta da askeri önlemler alınmaya devam edecektir” açıklaması yaptı. Patlamada can kaybı olmamasına rağmen Akapulko oteli boşaltıldı. Yaralılar arasında yabancı turistler de bulunuyor” diye yazıyor.
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’nin felsefesinin değişmesine karşı olmakla birlikte Meclis’in sisteme dâhil edeceği yeniliklere hayır demeyecek. Cumhurbaşkanı dün toplantı yaptığı doktor ve özel hastane sahiplerini, YESİ’de yasa değişikliği gerektiren talepleri için partilere sevk etti. Şimdi Sağlık Sigortası Sistemi ve hastane sahipleri arasında istişareler başlayacak.
- 15 yaşındaki Stilyanos’un intihar olayını araştırmayı üstlenen Ombudsman araştırma sonucunun bağlayıcı karakterde olmayacağını açıkladı. Bunun anlamı cezai veya disiplinsel sorumluluklar tespit edildiği takdirde yeni cezai ve disiplinsel araştırma ve soruşturmaların başlayacağıdır.

Filelefteros’un ana haberi “Mülk değerlerine ilişkin değerlendirmeler havada kaldı – Sayıştay Başkanı Tapu Dairesi’nin mevzuatı hakkında güvensizlik konusu gündeme getirdi – Tapu dairesi Katar’a ait parseller konusunda yanlış değerlendirme açıklaması yaptı – Dört parti Meclise parselin olası satışının bloke edilmesi için yasa önerisi sundu” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Sayıştay başkanının, Tapu dairesinin yaptığı mülk değerlerinin yeniden biçilmesi süreci hakkında alenen ve resmi olarak kuşku belirtmesinden sonra, dünden itibaren mülk değerlerinde belirsizlik hüküm sürüyor. Tapu Dairesi mülk değerlerini aşağıya çekmiş hatta bazılarında yüzde doksan beş oranında düşüş görülmüştü.
Özellikle devlet taşınmazlarında görülen değer düşüklüğü dün Meclisin Denetim komisyonunda ele alındı ve milletvekilleri izlenen süreç hakkında açıklamalar istedi. Ortaya konan kuşkular, sadece, Tapu Dairesi, izlediği değerlendirme sürecinin doğru olduğu konusunda ikna edici cevaplar verdiği takdirde giderilebilir.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kooperatif Bankacılık Sisteminin kapatılması öncesinde Bankaya verilen 2,5 milyarlık devlet yardımının vergi ödeyen yurttaşların sırtına bindirilen büyük bir bölümünün vatandaşa iadesi uzun sürecek. En iyimser senaryoda bile bunun için 12 yıl gerekecek.
- Çavuşoğlu Varoşa’nın açılması konusunda ısrar ediyor
Çavuşoğlu kapalı Mağusa bölgesini açmakla tehdit etti. Türkiye Dışişleri Bakanı CNN’e verdiği demecinde Varoşa’nın açılmasına ilişkin hazırlıklar yapıldığını ifade etti.
- “16 yaşındaki Kıbrıslı Rumun Türk bayrağını gönderden indirmesi olayıyla ilgili curcuna – İşgal altındaki bölgede feryat başlığı” altındaki haberde ise “Kıbrıslı Rum gencin işgal altındaki bölgede Lisi kilisesindeki ayin sırasında Türk bayrağını gönderden indirmesi olayıyla ilgili şiddetli tepkiler devam ediyor” diye yazıyor.
- Dipkarpaz’daki Rum okullarına öğleden sonrası faaliyetleri konuluyor – Önümüzdeki Ekim ayından itibaren öğrencilere yabancı dil, kompüter, dans ve sanat dersleri ve faaliyetleri olanağı sunulacak.

Haravgi gazetesinin ana haberi bugün de intihar eden 14 yaşındaki Stilyanos olayına ayrılmış.
Gazete “Cesetlerden sonra araştırma girişimleri… Ya siyasi sorumluluklar? -14 yaşındaki gencin ölümüne ilişkin araştırma siyasi sorumlulukları kapsamıyor – Sosyal Refah Dairesinde yıpranma ve eleman azlığı – 7 yıl boyunca Bakan Sosyal refah hizmetleri için ne yaptı?” başlıkları altındaki haberinde “14 yaşındaki çocuğun trajedisinin ve daha nice trajediden oluşan zincirin arkasında elbette ki büyük sorunlar, sosyal politika ve devlet hizmetlerindeki eksiklikler ve yetersizlikler yatıyor. Ve aynı zamanda da yönetenlerin üstlenmeyi reddettikler siyasi sorumlulukları” diye yazıyor kısaca.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Gazete Mağusa’ya ilişkin bir haberinin başlığında Yunanlı şair Konstandinos Kavafis’in İskenderiye’ye veda ettiği bir dizeyi kullanıyor: “Kaybettiğin İskenderiye’ye veda et..”.
Haberde şöyle yazıyor:
Mağusa belediye Başkanı Simos İoannu örgütlü gruplarla yaptığı toplantıdan sonraki konuşmasında “Vatanseverlik ödülleri ve değersiz kahramanlıklar Konstandinos Kavafis için hiçbir zaman çekici olmamıştı. Şairin “Kaybettiğin İskenderiye’ye veda et..” dizesi içinden geçtiğimiz bu günlerde insanın aklına Mağusa’yı getiriyor. Oraya yerleştirilecek yerleşimciler riski karşısında bulunan kenti. Şu anda Mağusa’da yapılanlar devam ettiği takdirde, sonuç kentin ve Kıbrıs sorununun mezar taşı olacaktır” dedi. Çarşamba gecesi Mağusa Belediyesi’nin Limasol’da gerçekleştirdiği geniş toplantısı sonucunda Mağusa ve Kıbrıs sorununa dair konularda iki danışmanlı bir komitenin oluşturulmasına karar verildi. Belediye ve Mağusa dernekleri ve örgütleri koordinasyon komitesi toplantısı Mağusa kentine dair Türk planlamalarına tepki yollarının tartışılmasını amaçlıyordu. Belediye Başkanı Simos İoannu toplantıdan sonraki konuşmasında Mağusa konusunun çözülebilmesi için öncelikle Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı ve “eğer müzakereler olumlu sonuç vermez ve Kıbrıs sorunu çözülemezse, o zaman ne tapu daireleri, ne mülkiyet konusu ne de başka etkinlikler hakkında konuşmamızın bir anlamı olur” dedi. Simos İoannu 14 Eylül’de yapılacak olan işgal karşıtı protestoya Mağusa halkını kitlesel bir şekilde katılmaya çağırdı.
- AKEL adına bir açıklama yapan partinin basın sözcüsü Stefanos Stefanu Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin yarattığı durum hakkında kaygı ifade etti ve bunun ciddi tehlikelerin çoğalmasına yol açtığını söyledi.
Stefanu “Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetleri devam ederken Cumhurbaşkanı Anastasiadis, düne kadar farklı açıklamalar yaptığı halde, AB’nin artık Türkiye’ye karşı özlü önlemler almasının zor olduğunu söylüyor” dedi.
Türkiye’nin Mağusa’ya dair yeni oldu bittiler yaratmaya hazırlandığını Hükümetin ise bunların oyun mu yoksa gerçekleştirilecek tehditler mi olduğu konusunda görüş ayrılığı içinde olduğunu söyleyen AKEL Basın Sözcüsü “Referans Şartları oluşturma çabası tıkandı. Mevlut Çavuşoğlu’nun kabul edilemez açıklamaları Kıbrıs Rum tarafının iki bölgeli iki toplumlu federal çözüme olan sarsılmaz bağlılığı ve müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı yerden, 2014 ortak açıklaması, Guteres çerçevesi ve yakınlaşmalar temelinde başlaması gerekliliğine vurgu yapılarak cevaplandırılmalıdır” dedi.

Alithia gazetesi ana haberini “İyi ortamın korunması için 16 yaşındaki genç hakkında soruşturma başlatılmasını istediler – Kıbrıs Türk tarafının Lisi İlkokulundan Türk bayrağının indirilmesi olayıyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinden yazılı talebi – Türk bayrağının indirilmesine ilişkin tepkiler devam ederken Lisi Köyü Muhtarı Andreas Kauris konunun kapanmış olduğunu söyledi – Türkler 16 yaşındaki genç hakkında tutuklama kararı çıkardı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk tarafı dün İki Toplumlu Suç Teknik Komitesi’ne gönderdiği bir mektupla geçen Pazar Lisi İlkokulundan bayrağı indiren 16 yaşındaki Kıbrıslı Rum genci hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Mektupta iki taraf arasındaki iyi ortamın korunması için bu tür olayların kararlılıkla ele alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Dün akşam geç saatlerde sözde Kıbrıs Türk Dışişleri Bakanlığı 16 yaşındaki genç hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını ve UNFICYP’le işbirliğiyle bayrağın ve Rauf Denktaş’ın resminin iade edilmesi girişimi başlattığını açıkladı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Özel hastanelerin YESİ’ye girmesi amacıyla Sağlık Sigortası Kurumu ile yoğun temaslar başlıyor – Cumhurbaşkanı ile hastane sahipleri arasında yapılan dünkü toplantıda dostluk havası esti – Toplantının çok iyi bir ortamda geçtiği bildirildi
- 14 yaşındaki gencin intiharıyla ilgili, halk konuşmaya başladı – Ombudsman araştırma başlattı
- Günlük trafik sorunu boğucu – Lefkoşa’da sürücüler çaresizlik içinde
- Çavuşoğlu’ndan bomba girişimi – Evet, Maraş’ın iskâna açılması için ön çalışmalar başlıyor, dedi
- Kültür Mirası Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum eş başkanı Takis Hacidimitriu 16 yaşındaki Kıbrıslı Rum gencinin Türk bayrağını indirmesi olayıyla ilgili olarak “bu tür davranışlar bölünmüşlük, güvensizlik ve çatışma ortamını kalıcılaştırır” dedi. Hacidimitriu şöyle konuştu: Geniş çaplı bir güven ortamının yaratılmasının geliştirilmesine dair planlar yaptık, düşler kurduk. Şimdi fanatizm bu ortamı sarsmaya çalışıyor. Ben 16 yaşındaki bir genç demiyorum, ben bu toplumu nasıl eğitiyoruz, ne tür değerler aşılıyoruz, nasıl bir yönlendirme veriyoruz ve yurtseverliğe nasıl bir anlam yüklüyoruz diye soruyorum.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand