basın özetleri 12.09.19

Alithia gazetesi ana haberinde Lisi Kilisesinde Pazar günkü ayin sırasında 16 yaşındaki bir Kıbrıs Rum gencinin İlkokuldan Türk bayrağını indirmesi olayına ayırıyor.
Haberin başlıkları şöyle: Solomos’u hatırlatan kundaklama girişimi – Genç bir delikanlı olumlu ortamı bozdu –
Haberde şöyle yazıyor:
16 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum Kıbrıs sorununu kundaklamaya çalıştı. Geçen Pazar günü 45 yıl sonra Lisi kilisesinde yapılan ayine katılan binlerce Kıbrıslı Rum arasında bulunan genç kimse farkına varmadan köyün ilkokuluna giderek Türk bayrağını indirdi ve bayrağı özgür bölgelere getirdi. Genç, bayrağı indirdikten sonra okulun dershanesine girerek Rauf Denktaş’ın fotoğrafını kırdı. Kameralara yakalanan gencin davranışları Kıbrıs Türk tarafında yoğun tepkilere yol açtı. Gencin siyah elbiseler giymesi nedeniyle ELAMcı olduğu düşünülüyor.
Her iki tarafta da olayların büyümemesi ve Türk şövenistler tarafından kullanılmaması maksadıyla yoğun çabalar harcanıyor. Alithia gazetesine ulaşan bilgilere göre Türk bayrağı dün Kıbrıs Türk tarafına iade edildi. Kıbrıs Türk ilkokullarının açılacağı önümüzdeki pazartesi günü Ersin Tatar’ın, olayı kullanmak maksadıyla, Lisi okulunun açılış töreninde yer alacağına dair bilgiler alındı.
Alithia gazetesinin bir diğer haberi:
- Avrupa ve başka ülkeler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerinde Türkiye’yi okşuyor, başlığı altındaki haberde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Yunanistan’ın Ta Nea gazetesine verdiği demecine yer veriliyor.
Röportajda, Türkiye’nin kapalı Maraş bölgesindeki yasa dışı eylemlerini Güvenlik Konseyi’ne götürme ihtimali bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği düzeyinde daha fazla yaptırım istenip istenmeyeceği sorusuna Avrupa zorlukları bilmesine rağmen, Brüksel’in çıkar nedeniyle Türkiye’ye gerçekten pahalıya mal olacak önlemler almaya kararlı görünmediği cevabını verdi. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin atmosferin değişmesi için mücadele vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, istenen şeyin müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu ancak bunun Türkiye’nin tehditleri altında olmaması gerektiğini yeniden dile getirdi. Cumhurbaşkanı Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasa dışı eylemlerinin sona ermemesi durumunda müzakerelere gitmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Euronews’e verdiği bir röportajda ise zaman geçtikçe oldu bittilerin kalıcılaştığını söyledi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslı Türklerin ülke vatandaşları olarak yaşayıp serbest dolaşım hakkına sahip olması için 119 bin pasaport verdiğini belirtti.

Politis gazetesinin ana haberi 15 yaşındaki Stilyanos adlı Kıbrıs Rum gencinin intiharı üzerine devletin ilgili kurumlarında, Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun talimatlarıyla, başlatılan soruşturmalar.
Gazetenin ilgili başlıkları şöyle:
12 yıllık vurdum duymazlık konusunda bıçak kemiğe varacak – Dört devlet kurumunda sürekliliği olan bir suç için araştırma başlatıldı – Herkes biliyordu, herkes umursamıyordu, şimdiyse sarsıldık diyorlar – Ailede iç şiddet konusunda onlarca şikâyet ve bir de mahkeme kararı cezası var
Haberde şöyle yazıyor: 15 yaşındaki Stilyanos’un, içinde yaşadığı koşullar Sosyal Refah Dairesinde 2007 yılından bu yana biliniyordu. Sorumluluk aramak için 2019’a gelmek gerekiyordu. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu Bakanlar Kurulu’nun kararıyla dün Ombudsman’a sorumlulukların sahiplerine yüklenilmesi maksadıyla soruşturma başlatma emri verileceğini açıkladı. Sosyal Refah dairesi, Ruh Sağlığı Hizmetleri, Polis ve Eğitim Bakanlığı’nda disiplin ve cezai suç konusunda araştırma başlatılacak. Politis gazetesine ulaşan bilgilere göre bazıları tarafından sorumlulukların ruhsal hastalıkları olan bir kişiye yüklenilmesi yönünde çabalar sarf ediliyor. Ardarda gün ışığına gelen bilgiler tam bir ilgisizlik ve devlet hizmetleri kurumları arasında işbirliği eksikliği olduğunu ortaya koydu. Ailenin evinde böyle bir hakkı olmaması gereken ruh hastası annenin adına kayıtlı silahlara el konmuş olması bu konuda karakteristik bir örnek olarak veriliyor. Sebep, Ruh hastalıkları Hizmetlerinin Polise bu konuda hiçbir zaman bilgi vermemiş olması.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Mustafa tutumunu Mevlut’ten farklılaştırdı – Akıncı siyasi iradeye gerek olduğunu söyledi – Kıbrıs Türk tarafı bazı ilkelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı – Fırtınadan sonra umut” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Türk tarafının kırmızı çizgileri konusunda yaptığı açıklamalardan sonra Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı kararlılık ve siyasi irade mesajları gönderdi ve Kıbrıslı Türkleri Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin yeniden başlaması yönündeki çabalara destek vermeye çağırdı.
Bu arada Nikos Anastasiadis de Kıbrıslı Türklerin tüm kurum ve kararlarda bir pozitif oy konusundaki talepleri aynen devam etmesine rağmen iyimserliğini koruduğunu ve diyaloğun tek yol olmaya devam ettiğini söyledi ve referans şartlarında şu ana kadar bir sonuca ulaşılamaması konusunda Türkiye’yi suçladı.
- Larnaka’da bir lisenin karşısında bulunan dairelerinde seks hizmetleri veren biri Rus diğeri Kazakistanlı iki genç kadın tutuklandı. İki kadının adada yasadışı kaldığı bildirildi. Cuma günü mahkemeye çıkarılacaklar. Polisin iki kadını tutuklamak için geçen yıl uygulamasına son verilmiş olan “önce seks sonra işaretlenmiş para verme” yöntemiyle hareket etmesi tepkilere yol açtı.
- Bir kalp krizi sonucunda ansızın yaşamını yitiren Yunanlı ünlü beste güfte ve ses sanatçısı Lavrendis Maheritsas müzik, kültür ve politika dünyasından çok sayıda ismin ve büyük bir halk kalabalığının katıldığı bir törenle dün toprağa verildi.

Haravgi gazetesi de 15 yaşındaki Stilyanos’un intihar etmesi olayında sorumluluk arama girişimleri haberini ana haber olarak veriyor. Başlıkları şöyle: “suç işliyorlar ama hiçbiri sorumlu değil – devlet hizmetlerinin suç teşkil eden başarısızlıkları – 15 yaşındaki gence destek ihtiyacına cevap verilmemişti – Dört devlet kurumunun bağlı olduğu Bakanlıkların bakanları da sorumlu”.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Mağusa konusu görüşmelerin devamına bağlı –Özersay ve Ankara Ekim ayında Mağusa’nın iskâna açılmasına dair öneri sunacak başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu Mağusa’nın geleceğinin Kıbrıs sorununa çözüm bulma görüşmelerinin sonuçlarına bağlı olduğunu açıkladı. Bu çaba da başarısızlıkla sonuçlandığı takdirde sadece Mağusa’nın sonundan değil Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarının sona ermesinden söz eder durumda olacağız, dedi. Belediye Meclisinin örgütlü gruplarla dün akşamki toplantısından önce KYPE’ye konuşan Simos İoannu “öyle görünüyor ki Mağusa’ya ilişkin tüm öngörülerimiz maalesef gerçek oldu” dedi. Belediye Başkanı aynı zamanda “Anlaşıldığı kadarıyla Türkiye bazı konularda kendisine tepki gösteren Mustafa Akıncı’yı bertaraf edip görüşlerini yüzde yüz benimseyen Kudret Özersay’ı öne çıkarmaya çalışıyor. İşin en trajik noktası Ekim ayında Mağusa’nın iskâna açılmasına yönelik karar alınacak olmasıdır. Bir kentin iskâna açılması bir günden bir güne olacak bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Kapalı kentin iskân edilebilir duruma gelmesi yıllar alacak” dedi.
BM’in Mağusa konusundaki rolüne dair bir soruya da cevap veren Mağusa Belediye Başkanı İoannu “biz de tam olarak bunu görmeyi bekliyoruz. Yani bu çabaların sonucunun ne olacağını. Büyük güçlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ne tür baskılar uygulayacağını ve Sayın Erdoğan’la Yunanistan başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile görüşmesinin sonucunu görmeyi bekliyoruz” dedi.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis komplikasyonun sorumluluğunu Türkiye’ye yükledi: “Ankara diyalogdan önce konuların belirlenmesini talep ediyor” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Euronews’a verdiği röportajında referans şartlarında bir komplikasyonun ortaya çıktığını söyledi ve bunun sorumluluğunu Türkiye’ye yükledi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla yaptığı görüşmede referans koşulları konusunda anlaştıklarını dile getirdi ve “Ceyn Hol Lut gerek şahsım gerekse de Sayın Akıncı tarafından bilgilendirildi. Ceyn Hol Lut Kıbrıs’ı ziyaret etti ve komplikasyon ve tıkanmalardan kaçınmak maksadıyla yalın bir metin hazırladı ancak devamında öyle görünüyor ki metnin Türkiye’nin de onayından geçmesi gerekiyordu. Sonuç olarak Türkiye diyalog başlamadan önce bazı konuların belirlenmesini istemiş. Sorun o noktada ortaya çıktı” dedi.
- Mustafa Akıncı özel hesabından Twitter’de yaptığı bir paylaşımda onlarca yıldır devam eden çok boyutlu Kıbrıs sorununda bir sonuca ulaşmak için gerçek siyasi irade ve kararlılık gerektiğini yazdı. Mustafa Akıncı “Kıbrıs sorununun birbirinden farklı boyutlara sahip olduğunu ve bunların toplumsal, toplumlararası, ulusal ve uluslararası düzeyde tartışıldığı”nı belirtti. Kıbrıs Türk lideri “bu nedenledir ki gerek aramızda gerek Kıbrıs Rum tarafıyla, Türkiye ve genelde uluslararası toplumla çözüm yolları bulmaya çalışıyoruz” dedi.
Mustafa Akıncı bütün bu yıllar içerisinde ciddi bir ilke ve belge birikimi yaratıldığını ve her iki taraftan gerekli siyasi irade ve kararlılığın gösterildiği takdirde bunlara dayalı bir sonuca ulaşılabileceğini dile getirdi.

Filelefteros gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Dört devlet hizmetleri kurumuna yönelik soruşturma – Stilyanos’un babası aile içi şiddet suçundan dolayı bir kez mahkeme kararıyla cezalandırılmıştı – Soruşturma gruplarını hazır eden Ombudsman Maria Stilyanu Lottidi bugün Bakanlar Kurulu’nun soruşturma başlatma emrinin eline geçmesini bekliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Eski Lefkoşa’da yeni Lefkoşa Belediyesi binasının inşaatının başladığı dönemde yapılan kazılarda bulunan arkeolojik kalıntıların üzerinden köptrü geçmesi kararıyla belediye binasının inaşaatı döngüsü son buldu. İnşaatı 2002 yılında başlayan yeni belediye binasının 2019 Mart’ında açılışı yapılmıştı. Köprü çalışması ziyaretçilerin köprüden geçerken arkeolojik kalıntıları izleyebilmesine, oturup dinlenebilmesine ve kalıntılar hakkında bilgi edinebilmesine yönelik donanıma sahip olacak.
- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim Bin Abdüzaliz El Asaf Lefkoşa’yı ziyaret etti. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmeden sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliği ve BM’in Kıbrıs’a ilişkin kararlarında Kıbrıs’a destek ifade etti. Görüşmeden sonra İbrahim Bin Abdüzaliz Kıbrıs sorununda iki tarafın aralarındaki sorunları barışçıl yollarla çözeceği umudunu ifade etti. Yapılan temaslar sonucunda iki ülke arasında pek çok alanda ilişki köprüsü kurulduğu bildirildi.
- Fini Köyü 67 yaşındaki eski muhtarı Köy Meclisinden para alarak zimmetine geçirmesi olayıyla ilgili olarak suçlu bulundu. Eski Fini muhtarı Mahkeme kararıyla 3 yıllık erteleme hakkıyla 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand