basın özetleri 10.09.19

Alithia gazetesinin ana haberi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun dün Kıbrıs sorununda yaptığı açıklamalarla ilgili.
“Önce beşli konferans sonra referans şartları – Çavuşoğlu iki toplum lideri ve BM’in üzerinde anlaşmaya vardığı yol haritasını değiştiriyor – Resmi olmayan beşli konferansta ne tür bir çözüm aradığımıza karar verelim referans şartlarına bakarız, diyor – Mustafa Akıncı tekrarladı: Ucu açık müzakerelere gitmeyiz” başlıkları altında verdiği haberinde Alithia gazetesi şöyle yazıyor:
Ceyn Hol Lut’un adadan ayrılmasından sadece birkaç saat sonra ve BM GS’nin talimatıyla garantör güçlerle de görüşmelere başlamasından önce Türkiye Kıbrıs sorununda yeni bir oyun daha başlatarak çabaları havaya uçurmaya girişti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu işgal altındaki bölgede ansızın BM’in belirlediği süreci değiştirmek amacıyla önce beşli konferansın yapılmasını ve orada nasıl bir çözüm arandığı konusunda karar alınmasını, ardından referans şartları metninin hazırlanmasını ve bu konuda anlaşmaya varıldığı takdirde yeni müzakerelerin başlamasını önerdi. Mevlut Çavuşoğlu bu görüşleri Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ile ve bir arada gördüğü Kıbrıs Türk siyasi parti liderleriyle toplantısından sonra ortaya koydu. Kıbrıs Türk Lideri ise bir kez daha Türk tarafının sonuca hedeflenmiş olan ucu açık müzakerelere gitmeyeceği mesajını verdi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Konut Planı ESTİA taksitlerini muntazaman ödeyen kredi sahiplerini kapsamayacak – Ekonomi Bakanı konunun tartışıldığını ancak bunun mümkün olmadığını söyledi – Bu konuda görüşü alınan Avrupa Birliği de olumsuz cevap verdi.
- Omorfo Metropoliti paçayı kurtardı - Başsavcı Kostas Kliridis Omorfo Matropoliti Neofitos’ın eşcinsellere karşı yaptığı açıklamalarda suç teşkil edecek unsurlar bulunmadığına karar verdi – Kıbrıs LGBT Derneği Accept bu gelişmeyi şiddetler kınadığını açıkladı.
Başsavcı Kostas Kliridis, konuyla ilgili raporunda, “Kilise halkıyla soru cevap çeklinde gelişen diyalog sırasındaki Metropolitin bazı sözleri eleştiri kaldırdığı halde açıklamalarının tamamı ve Metropolitin ifadesi sırasında kullandığı kelimelerin gerçek anlamına ilişkin yaptığı açıklamalar sonucunda şiddet veya nefret uyandırma amaçlı olmadığı veya nefret retoriği niteliği taşımadığına karar verdiğini belirtti. Başsavcı bununla birlikte Kilise adamlarının konuşmalarında biraz daha dikkatli olmaları ve hazırlıksız konuşmalardan kaçınmaları gerekliliğine vurgu yaptı.

Haravgi gazetesi ana haberini “Ruh Sağlığı Hizmetleri Barakalarda hizmet veriyor – Devlet hastanelerinde sefalet ve mahrumiyet – Devlet hastanelerine doktor bulmadaki zaaflar apaçık – Sağlık Bakanı: Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’de gecikmeler oldu başlıkları altında veriyor.
Haravgi gazetesi Kıbrıs sorunuyla ilgili haberine de ilk sayfadan yer veriyor. “Çavuşoğlu: Çözüm şeklinin belirlenmesi için beşli konferans – Kıbrıslı Türklerin güvenliği ve siyasi eşitliği garanti altına alacak bir çözüm” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Mağusa’da Türk konsolosluğu açılmasına ve görüşmelerin Kran Montana’da kalındığı yerden devam etmesinin mümkün olmadığına dair açıklamaları sert tepkilere yol açtı.
Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı Çavuşoğlu’yla yaptığı ortak basın toplantısında Guteres çerçevesi ve sağlanan yakınlaşma noktaları konusunda Türk Dışişleri Bakanından farklı bir dil kullandı. Akıncı “Siyasi eşitlik kararlara etkin katılım bizim için olmazsa olmazdır. Bu çok önemlidir ve yakınlaşma noktalarında mevcuttur” dedi. Kıbrıs Türk lideri, Çavuşoğlu’yla 11 Şubat ortak açıklamasını da eler aldıklarını ve bunların yakınlaşma noktalarıyla birlikte önem taşıdığını ve “topluca kabul edilmeleri” gerektiğini ifade etti.
Bütün bunlar Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetini öfkelendirdi. Prodromos Prodromu yaptığı ilgili açıklamada Sayın Mevlut Çavuşoğlu yaptığı açıklamalarda Kıbrıs Türk tarafını manipüle ettiğini gizlemiyor. Aynı zamanda ise müzakerelerin başlamasına yönelik çabaları havaya uçurmaya girişirken tamamen asılsız iddialarla sorumluluğu Kıbrıs Rum tarafına yüklemeye çalışıyor” dedi. Prodromu Kıbrıslı Türklerin etkin katılımına dair Türk talebini Kıbrıs Rum tarafının baştan kabul etmesini istemenin devleti tamamıyla Türkiye’nin kontrolü altına almaya çalışmak demek olduğunu belirtti ve “bu yapıcı müzakereler için gerekli siyasi iradeye terstir ve görüşmeleri önceden belirleme çabasıdır, dedi.
Bu arada Türkiye’nin Mağusa’da konsolosluk açma kararına ilişkin yazılı bir açıklama yapan AKEL basın sözcüsü Stefanos Stefanu “bu hareket Kıbrıs’ın ve uluslararası legalitenin aleyhine yeni bir yasadışı Türk tahrikidir” dedi ve “Kıbrıs sorununda özlü müzakerelerin başlaması için referans şartlarında anlaşma sağlanmaya çalışıldığı bir anda bu çabaların altını oymaktadır” şeklinde ekledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yerel yönetim konusundaki değişiklikte yeni gecikme. Yerel yönetimin değişmesi planı beş yıl sonra gerçekleşecek.
- “Teknik Komitelerin çalışmaları güçlendirilecek – Destek mekanizması harekete geçiriliyor, bu arada sekreterlik yardımları da verilecek” başlığı altındaki haberde Kıbrıs Rum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan bir toplantıda konunun ele alındığı bildiriliyor. Teknik Komitelerin Kıbrıslı Rum başkanları ve bazı üyelerinin de yer aldığı toplantıda Teknik Komitelerin karşı karşıya oldukları sorunlar ele alındı.

Politis gazetesine geçelim sevgili dinleyenler.
Politis gazetesi ana haberini birkaç gün önce intihar eden 15 yaşındaki Stilyanos’la ilgili gelişmelere ayırmış.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Stilyanos babasının çiftliğinde her gün ölüyordu – 15 yaşındaki çocuğun ölümü intihar değil cinayetti – Babası onu cezalandırmak için en sevdiği koyunu gözlerinin önünde kesti – baba elinde hayvanlara vulan iğneyle annesini kovalıyordu.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Refah Dairesi, Polis, Ruh Sağlığı Hizmetleri makamları, toplum… Herkes biliyordu, kimse bir şey yapmadı, hiçbiri sorumluluk üstlenmiyor. Stilyanos yaşadıklarına ilişkin olarak makamlara sms göndermişti defalarca. Ama makamlar süregelen bir suça son vermek için hiçbir şey yapmadı. Stilyanos “ya onu öldüreceğim ya da intihar edeceğim” diye yazmıştı. Evden kaçtı. Bulunup yeniden hapishanesine gönderildi. İşte Stilyanos intiharıyla bu hapishaneden kaçtı birkaç önce. Çalışma Bakanı zeta Emilianidu olası geniş sorumlulukların farkında olarak Ombudsman’dan herkes ve her şey hakkında araştırma yapmasını talep etti. Araştırma idari, disiplinsel ve cezai sorumluluklara yönelik olacak.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Yüksek Mahkeme Devlet Dairelerine Atama Kurulu EDİ’yi, Tarım Bakanlığına rüşvet alma olaylarına karışmış bir kişiyi atamasından dolayı mahkûm eden Mahkeme kararını onayladı. EDİ söz konusu kişinin rüşvet almaktan mahkûm edilmesine rağmen temyiz mahkemesine başvurdu.
- Ses kirliliğine karşı yeni kararnameler
İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis önümüzdeki hafta içinde 2016’da onaylanan ama yürürlüğe girmemiş olan ses kirliliği yasasının uygulanmasına yönelik kararname çıkarılacağını açıkladı. Müzik sesinde yüksek ses ölçütü belirlenecek, sesin alçalıp yükselmesine önkoşullar getirilecek ve ses ölçücüsü standartları belirlenecek.
- Dün ilkokullar açıldı
Öğretmenler, okulların olağan işleyişine dair temel sorunların çözümsüz olarak kalmaya devam ettiğinden şikayetçi oldu. Özürlü çocuklar için gerekli alt yapı ve uygulamalar halen mevcut değil. Apostolos Varnavas ortaokulu müdürü Loizos Sepos olayından
sonra Eğitim Bakanlığı’na bir okulun gettolaşmasına karşı önlemler alması için şikâyetler ulaştı.

Filelefteros gazetesi de Politis’in olduğu gibi ana haberini intihar eden 15 yaşındaki Stilyanos’la ilgili gelişmelere ayırmı.
Gazetenin haber başlıkları şöyle:
Devlet Dairelerinin sorumluluk yükü çok ağır – Çocuğun durumundan haberdardılar – Aylar önce Polise şikayetlerde bulunmuştu.
Filelefteros ilgili haberine göre aylar önce Polise çocuğun çaresiz durumuna ve tehlike altında olduğuna dair şikayette bulunulmuş ama Polis Sosyal Refah dairesini anında bilgilendirdiği halde Sosyal Refah Dairesi konuya müdahaleyi ağırdan almıştı. İlgili makamlar hakkında araştırma başlatılıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- İşgal altındaki bölgede Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun doğal gazla ilgili önerinin Ankara’da Özersay’la işbirliği çerçevesinde hazırlandığına ve Akıncı tarafından servis edildiğine dair açıklaması siyasi sarsıntı yarattı. Siyasi sahnede kukla görevi görme eleştirileri yapıldı.
- Banka mevduat hesabı faizlerine kıyasla ev kiraları 20 kat daha fazla kâr getiriyor. 100 bin avroluk bir mevduat hesabının faizi yüzde 0.2 ile en fazla 0,8 arasında değişiyor. Oysa aynı değere sahip bir dairenin kirası yüzde 6,5 kâr sağlıyor.
- Kıbrıs yapay zekâ geliştirmede kendi stratejisini belirleyecek. Dünden itibaren kamusal istişareler başladı. Konunun Sosyal Sigortalar sistemine dahi değişiklikler getirmesi öngörülüyor.
- 15 kiloluk kokain bulundurma suçundan 15 yıllık hapis cezasına çarptırıldı
Larnaka Daimi Ceza Mahkemesi 15 kiloluk kokain bulunduran 25 yaşındaki gence 15 yıl hapis cezası kararı verdi. Uyuşturucu 6 Mart 2019’da Amsterdam Havaalanında tespit edilmişti. 25 yaşındaki genç ailesinin ve kendisinin hayatını tehdit eden uyarılar aldığını söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:38

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand