basın özetleri 07.08.19

Alithia gazetesinin ana haberi banka hesaplarına gelecek değişikliklerle ilgili. Gazete haberini “İlk adım atıldı: Hesaplarımız için bankaya ödeme yapacağız” başlığı altında veriyor. Habere göre yurt dışında uygulanan banka pratiği Kıbrıs’a da geldi. Hellenic Bank negatif faiz oranları için yolu açtı: Yaz aylarından sonra özellikle yarı resmi kuruluşların emeklilik sandığı hesaplarına uygulayacağını duyurdu. İlerde bu politikanın tüm hesapları kapsayacağı değerlendirmesi yapılıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Birleşmiş Milletler sonuç görmek istiyor - Cuma görüşmesi öncesinde Lut’la telefon görüşmeleri…
Nikos Anastasiadis’in Mustafa Akıncı’ya doğal gaz konusunda karma bir bilgilendirme komisyonunun kurulması ve Kıbrıslı Türklerin haklarının garanti altına alınması için öneri götürmesi bekleniyor.
- İngiltereli Kıbrıslı Rum Natalie Christopfer Yunanistan’ın İkaria adasında Kıbrıslı hayat arkadaşı ile tatil dönüşünde esrarengiz bir şekilde kayboldu. 35 yaşındaki kadın otelden Kıbrıs’a dönme saatinde görünmedi. Odasında kan lekeleri bulundu.
- Brüksel ve Londra’da hellim için yeniden mücadele veriliyor –
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hellim ticari ismini almak için yaptığı yeni başvuruya itirazların geri çekilmesi için son gün.
- Av düzenlemeleri değişiyor –
Av yasasında yapılan değişiklilerin arasında avlanmış av hayvanlarının fotoğraf ve videolarının sosyal medyada yayınlanması yasaklandı. Av köpekleri mikroçip taşımak zorunda. Avcılara portakal renkli yelek giyme zorunluluğu getirildi.

Haravgi gazetesinin ana haberi “hellim ticari ismi için Kıbrıs tarafından yapılan başvurunun altı oyuluyor – AB’nde hellim dosyası 5 yıldır bekliyor – Hellim adının tescilleştirilmesine itirazlar - 200 milyonluk hellim ihracatı havaya uçtu” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor: Ekonomik çıkarlar Londra ve Brüksel’de bazı çevreleri hukuki ve başka türlü önlemler almaya itiyor. Hedef hellim ticari adının tescillendirilmesini engellemek. Bu arada “az yağlı Kıbrıs peyniri” ismiyle pazara girdi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Engellere ve dileklere odaklanıyorlar – Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti görüşmeye temkinlilikle bakıyor” başlığı altında Haravgi gazetesi iki liderin Cuma günkü buluşmasına ilişkin gelişmeleri veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre Hükümet iki liderin Cuma günü yapacakları görüşmenin sonuçları konusunda temkinli davranıyor. Hükümete göre dikenli konular K/Türk liderinin doğal gaz konusundaki önerisi, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki hareketler ve Mağusa konusu olacak. KYPE haber ajansının verdiği habere göre Hükümet kaynakları Cumhurbaşkanı Anastasiadis Cuma günü Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmede iki konuyu gündeme getirecek. Biri Kıbrıs adası etrafındaki faaliyetler diğeri ise Mağusa konusu. Cumhurbaşkanı, Mustafa Akıncı’dan Kıbrıs Türk idaresinin girişimlerini sona erdirmesini isteyecek ve Mağusa için ortak uzmanlar komitesi oluşturulması teklifini yineleyecek. Bu şekilde Hükümet merkez partilerinin ağırlıklı olarak odaklandığı bu iki konuya cevap vermiş oluyor. Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması konusunda ise Hükümet dileklerde bulunmakla yetiniyor. Aynı kaynaklara göre görüşmeden müzakereler hakkında olumlu bir sonucun çıkması Ceyn Hol Lut’un referans noktalarında anlaşma sağlanması için yeni bir çaba turunun başlatmasının önünü de açmış olacak. Cumhurbaşkanı geçen Pazartesi günü parti liderleri toplantısında ortaya konan ve Averof Neofitu’ya ait olduğu görüşünün hâkim olduğu Kıbrıslı Türklerin doğal gaz konusunda bilgilendirilmesi amaçlı alt bir komitenin kurulması önerisine de olumlu bakıyor. AKEL’in önerisi olan doğal gaz meselesinin değerlendirilmesi vasıtasıyla Kıbrıs sorununa çözüme öncelik verilmesi şeklindeki görüşe ilişkin olarak ise herhangi bir şey söylenmedi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Astra radyosuna yaptığı bir açıklamada, AKEL’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmeye ilişkin kararlarını alması için zaman tanıdığını söyledi. Andros Kiprianu “Cumhurbaşkanı karar verecek AKEL değerlendirecektir» dedi. Andros Kiprianu “eğer müzakereler başlamazsa o zaman durumun nihai taksime doğru gideceğini” söyledi. Andros Kiprianu Kıbrıs sorununu çözme çabalarında yeri olmayan fobik sendromlardan söz etti ancak kırmızı çizgilerin de aşılmaması gerektiğini vurguladı. AKEL Genel Sekreteri “mevcut sorunların aşılması için müzakerelerin yeniden başlanmasına odaklanılmalıdır. Eğer tüm taraflarda özellikle de Türkiye’de siyasi irade varsa eğer, Kıbrıs sorunu kısa zamanda çözülür” dedi.
Bu arada BMGS’nin özel danışmanı Ceyn hol Lut da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinde iki liderin Cuma günkü görüşmesinden olumlu sonuçların çıkması dileğinde bulundu. Olumlu sonuçların elde edilmesi durumunda Ceyn Hol Lut Ağustos sonlarında veya Eylül başlarında adaya gelecek. Lut garantör güçlerle de görüşecek. Lut’un yapacağı görüşmelerin sonuç vermesi halinde BMGS ile iki lider arasında üçlü bir görüşme yapılması bekleniyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Yasalar Yüksek Mahkemeye gidecek – Meclis’in zorunlu satışlarla ilgili geçirdiği yasalar hiçbir sonuç vermedi” başlığı altında. Filelefterosun haberine göre Başsavcı yasalarda anayasaya aykırı öngörüler bulunduğunu tespit etti. Dün konu hakkında Başsavcı, Ekonomi Bakanı ve Merkez Bankası Müdürü arasında bir toplantı yapıldı. Toplantıda Başsavcı Anayasaya aykırı noktalar konusunda bilgi verdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Erdoğan enerji konularındaki baskısını artırıyor-
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de istikrarın sadece Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin hakları ve çıkarlarına saygı gösterilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. Bu arada Türkiye basını Yavuz gemisinin Karpaz açıklarında sondaj çalışmalarına başladığını yazdı.
- Larnaka Havaalanında Kıbrıslı Rum şoförleri tarafından rahatsız edildiğini şikâyet eden Kıbrıslı Türk minibüs şoförü tamamlayıcı ifade vermeye gelmedi.
- Yüksek Mahkeme bir zanlıya yardım etmek için para alan Uyuşturucuyla Mücadele Birimi YKAN subayı 56 yaşındaki bir kişinin iki yıllık hapis cezası kararına itirazlarını kabul etmedi. YKAN subayı 3 yıllık bir erteleme hakkıyla iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yüksek Mahkeme Mahkeme kararını onayladı.
- Sağlık Bakanlığı ve Lefkoşa Kazası Belediyeleri Batı Nil virüsünün nerden yayıldığını araştırıyor.
- Elektrik Kurumu 20 avukatlık Bürosuyla işbirliği ihalesi açtı. Elektrik kurumu 67 yıldır aynı hukuki danışmanla çalışıyordu.
- Yeni sürücü ehliyetlerinde adaylar kompüterle sınava alınacak.

Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Şirketler vergisi yüzde 15 olacak – Dış baskılar nedeniyle şirketler vergisine yüzde 2.5 artış geliyor – Ekonomi Bakanlığının önerisi KEVE, OEV ve SELK’te şaşkınlık yarattı – İşverenler alanında bugün konuyla ilgili olarak geniş çaplı bir toplantı yapılacak
Politis gazetesinin diğer haberleridnen bazılarına bir bakalım:
- Akıncı ortak komisyon kurulması konusunda ısrarlı – Kırmızı çizgiler koyuyor – Türkiye önkoşulların yerine getirilmesi şartıyla olumlu tavır takınacak başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor: Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı doğal gaz idaresi konusunda ortak komisyon oluşturulması teklifinde ısrar ediyor. Kıbrıs Türk lideri Kıbrıs Rum tarafının önerisine olumlu yaklaşmadığı takdirde Kıbrıs Türk tarafının kendi yolunda devam edeceğini bildirdi. Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez dün Kıbrıs Türk tarafında son derece önemli açıklamalar yaptı. Fatih Dönmez Kıbrıs Rum tarafı Akıncı’nın önerisine olumlu baktığı takdirde Türkiye’nin adaya barış sağlanması yolunda olumlu katkı yapmaya hazır olduğunu söyledi.
- Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Anastasiadis – Akıncı görüşmesi öncesinde Kokkina’da gerçiş noktası açılması konusunda iki liderin anlaşma sağladığını söyledi. Kokkina bölgesinde Mansura ve Aşağı Pirgos’u bağlayan yol 1964’ten beri kapalı tutuluyor.
- Yermasoya Belediyesi deniz kirliliğini denetim sisteminin yetersizliğinden şikâyet etti. Yermasoya Belediye Başkanı Kıbrıs kara sularında yasaların uygulanmaması konusunda yetkililerin pasif kaldığını söyledi. Bu arada ticari bir geminin denize atık boşalttığına ilişkin yeni bir şikayet geldi.
- İkaria adasında gerilim filmi-
Astrofizikçi Natali Kristofer’in ortadan kaybolmasıyla ilgili olarak dün yeni veriler günışığına geldi. Genç kadın Kıbrıslı hayat arkadaşıyla Yunanistan’ın İkaria adasında tatil yapıyordu. Çiftin kaldığı odada kan lekeleri tespit edildi. Yetkililerin kadını bulmak için yaptığı araştırmalar dün de sonuç vermedi. Natali kristofer geçen Pazartesi günü ortadan kaybolmuştu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand