Partiler, 9 Ağustos toplantısını değerlendirdi

DİSİ başkan yardımcısı Nikos Nouris, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği görüşmenin düşük beklentili önemli bir toplantı olarak nitelendirdi.
Nouris, birinci öncelliğin iki bölgeli iki toplumlu federasyon ve Birleşmiş Milletler’in aldığı kararlar bazında bir çözüme ulaşmak amacıyla yapılan görüşmelerin yeniden başlatılması olduğunu dile getirdi.
Kurumumuza konuşan Nouris, bu aşamada referans şartlarının belirlenmesi gerektiğini, ancak, bu çabada başarılı olunamadığını söyledi.
DİSİ başkan yardımcısı, yeni bir müzakere süreci başlamadan, Kıbrıs Rum tarafının Türk birliklerinin tamamen geri çekilmesi ve cağ dışı garantilerin kaldırılması konusundaki tutumunun gayet açık olması gerektiğini kaydetti.

AKEL genel sekreteri Andros Kyprianou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs Türk liderinin hidrokarbon önerisini masaya geri getirmesi halinde, Cumhurbaşkanı’nın Cuma günkü toplantıda karşı teklif sunmaya hazır olması gerektiğini vurguladı.
Kurumumuza açıklamalarda bulunan Kyprianou, Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunması halinde, Kıbrıs Rum tarafının Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki doğal gazın kullanılması planlarının dışında bırakmaya niyetli olmadığı mesajının verilmesi gerektiğini söyledi.
Kyprianou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, doğal gaz sorununun müzakerelerin yeniden başlatılmasını engellememesi için önerilerde bulunması gerektiğini belirtti.
AKEL’in, 9 Ağustos'ta yapılacak toplantıdan sonra müzakerelerin yeniden başlatılmasını beklemediğini ancak ileriye doğru adımların atılmasını istediğini ifade etti.
Kyprianou müzakerelerin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin güvenlik ile garantiler ve olumlu oy konusunda tutum sergilediği, yani Krans Montana’da kaldıkları yerden devam etmesi geretkiğini ifade etti.


DİKO idari ofisi üyesi Hrisis Pantelidis kurumumuza konuştu ve Cuma günkü toplantıda açıklığa kavuşturulması gereken ilk noktanın, enerji meselelerinin müzakerelere dahil edilemeyeceği olması gerektiğini belirtti.
Pantelidis, konuyu Kıbrıs sorununun çözümü ile ilişkilendirme iddiasının hiçbir durumda kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.
Pantelidis, son yıllardaki politikaların başarısız olduğunu ve Kıbrıs sorununda yeni bir stratejinin gerekli olduğunu dile getirdi.
Krans Montana’ya benzer yeni bir çıkmazdan kaçınmak için, görüşmeler devam etmeden önce referans şartlarının belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in beş taraflı bir toplantı yerine, uluslararası bir konferans için çalışması gerektiğini söyledi.
Perdikis, Cuma günkü toplantıda, iki liderin aralarındaki farkları netleştirmek zorunda olduğunu kaydettti. 9 Ağustos'taki toplantı için beklentilerin düşük olduğunu dile getiren Perdikis, müzakerelerin tekrar başlayabilmesi için önümüzde daha uzun bir yol olduğunu belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:15

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand