basın özetleri 06.08.19

Alithia Gazetesinin ana haberinin başlığı “Cumhurbaşkanı ilerlemeye hazır”. Haberde şöyle yazıyor.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 9 Ağustos’ta Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşme öncesinde bugün Kıbrıslı Rum siyasi liderlerini Cumhurbaşkanlığında kabul edecek. Cumhurbaşkanı liderleri öncelikle bilgilendirmeyi ve görüşme ile Kıbrıs sorunundaki bundan sonraki adımlar konusundaki görüşlerini dinlemeyi amaçlıyor. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin kaldığı yerden başlaması konusunda iyi niyetle ve istikrarlı siyasi iradeyle ilerlemeye hazır olduğunu belirtti. Bu arada AKEL ile Hükümet arasında, geçen Cuma günü ortaya çıkan krizin yatışmaya başladığı bildiriliyor. Hükümet Sözcüsü bu konuda ortak zemin olduğunu ve bunun da Kıbrıs sorununun, BM kararları ve AB ilkeleri temelinde çözümü olduğunu belirtti. AKEL ise Liderler Konseyine net ve yapıcı görüşlerle yer alacağını ifade etti.
Alithia gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- “Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı Özersay’ı dolaylı olarak da Türkiye’yi boşta bıraktı – Kıbrıs Türk lideri Maraş ve Münhasır Ekonomik bölgesi konularında mesafeli bir tavır takındı” başlığı altındaki ana haberin altında yer alan haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Türk lideri KİPE’ye verdiği demecinin ikinci bölümünde, Maraş’ın Kıbrıs Türk yönetimi altında açılmasına ilişkin Kudret Özersay ve Ersin Tatar’ın yürüttüğü girişimlerden tamamen farklı bir tavır takınarak Mağusa kapalı bölgesine ilişkin herhangi bir kararın BM’i aşmaması ve BM kararlarına ters düşmemesi gerektiğini ifade etti. Buna paralel olarak Mustafa Akıncı doğal gaz konusunun müzakerelerin başlaması için bir önkoşul teşkil edemeyeceğini söyledi ancak bununla birlikte, çözümün önkoşullarını etkilemesi nedeniyle tartışılması gerektiği için 9 Ağustos’ta Kıbrıs Rum lideriyle yapacağı görüşmede bu konunun ele alınmasını isteyeceğini netleştirdi. Mustafa Akıncı asla elli – elli bir paylaşım talep etmediğini tartışılabilecek mantıklı bir paylaşım oranından söz ettiğini belirtti. Akıncı böylelikle Ankara’nın Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde hakları olduğu konusundaki tezlerini desteksiz bıraktı ve münhasır ekonomik bölgesi sınırlarının belirlenmemiş olduğunu ve bu sınırların Kıbrıs sorununun çözümünden sonra Kıbrıs ile Türkiye ve Türkiye ile Yunanistan arasında tartışılarak çizileceğini kabul etti.

Politis gazetesi ana haberini “Soğuk savaş ortamında birlik aranıyor – 9 Ağustos gündeminin belirlenmesi amacıyla Siyasi Liderler Konseyi toplanıyor” başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün, Kıbrıs sorunundaki bundan sonraki gelişmeleri de belirleyecek olan 9 Ağustos görüşmesi öncesinde siyasi liderlerden resmi olarak da destek isteyecek. Konsey toplantısının Kıbrıs Rum tarafının 9 Ağustos görüşmesinde takınacağı tavrı da belirlemesi bekleniyor. Hükümet ile AKEL düzeyinde olumsuz bir ortam hüküm sürerken Cumhurbaşkanı gelişmeler öncesinde iç cephede birlik bir öncelik teşkil ettiğinden ortamı yatıştırma çabası göstermek niyetinde. Dün Hükümet Sözcüsünün de açıklamaları bu yöndeydi. Prodromos Prodromu partileri siyasi ya da ideolojik farklılıklarından bağımsız ülkenin iyiliği için Cumhurbaşkanının Türkiye’ye karşı çabalarını desteklemeye çağırdı. Bu arada AKEL bugünkü liderler görüşmesine yapıcı görüşlerle katılacağını açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Alkol bağımlılığı – 100 kişiden üçü alkol bağımlısı
İstatistikler sarsıcı.
Her 100 Kıbrıslı Rumdan üçü alkol bağımlısı. Her yıl 260 kişi alkol bağımlılığından arınma tedavisi için başvuruyor. Kıbrıs’ta tedavi merkezlerinde yer sıkıntısı var. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ücretsiz bağımlılık tedavisi sunan Themea’ya yeni tesis birimlerinin inşa edilmesi doğrultusunda talimat verdi.
- Sivil toplumun çabalarıyla Limasol’da üç tarihi apartman binası yıkılmaktan kurtuldu. Mişauli Kavazoğlu adlı belediye apartman kompleksi restore edilerek yeniden yaşama kavuşacak. Binalar çok işlevli belediye merkezine dönüştürülecek. Önümüzdeki Ekim’de başlayacak restorasyon çalışmalarının 2021’de tamamlanmasıyla bina kompleksi Limasol’un batı semtlerine önemli ve farklı bir anlam ve işlev sunacak.
- Mağusa Belediye Başkanı adayları netleşiyor. DİSİ bugün Nikos Karulas adaylığını tartışacak. AKEL Simos İoannu’da karar kıldı. Anderas Lordos da adaylığını duyurdu.
- Denizde rüzgar parkı yapılması konusu gündemde. Kıbrıs’ın 12 deniz mili bölgesi dahilinde denizde en az 100 megabatlık rüzgar parkı kurulması tasarısı yarın ele alınacak. Parkın maliyeti 200 milyon avroyu aşacak.

Haravgi gazetesi “İki liderin görüşmesinde dikenler artı güven yaratıcı önlemler – Biri siyasi eşitlik diğeri doğal gaz diyor – Mağusa için güven yaratıcı önlemlerde anlaşma sağlanırsa iyi bir gösterge olacak – AKEL’den müzakerlerin başlamasına yönelik yaratıcı görüşler” başlığı altındaki ana haberinde şöyle yazıyor:
BMGS ve Güvenlik Konseyi tarafından müzakerelerin başlamasına yönelik referans şartlarında anlaşma sağlanması için iki liderden irade göstermesi istendiği halde iki liderin siyasi eşitlik ve doğal gaz gibi konulardaki farklılıkları diken oluşturmaya devam ediyor. 9 Ağustos görüşmesinde Mağusa kapalı bölgesi için güven yaratıcı önlemlerde anlaşmaya varılması olumlu bir gösterge teşkil edecek. İki toplum lideri ortamın netleşmesi beklentisi içinde.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Yeniden inşa etme ve yeniden yerleşim Konseyi uzun süre önce, BM izin verdiği takdirde, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk uzman ekiplerinin kente girme ve kapalı kentin nabzını yoklama planı hazır. Mağusa kapalı bölgesinin dünya çapında bilimsel miras atölyesi olarak kullanılması tasarlanıyor. İki liderin Cuma günkü görüşmesinde Mağusa’ya ilişkin güven oluşturma önlemlerinin alınması bu doğrultuda önemli bir olumlu adım teşkil edecek.
- Kıbrıs Çevre Örgütleri Koordinasyon Kurulu OPOK çevreye iklim değişikliğinin etkileri konusunda alarm çaldı. OPOK “yapılması gereken hareketler, yapılmayan stratejik planlamalar ve hatta uygulanmayan yasalar ülkemizi çaresizlik ve denetlenemeyen felaket sınırlarına getirdi” açıklaması yaptı.
- İçişleri Bakanı AB ortaklarına göçmenlerin başka yerlere yerleştirilmesi gerekliliğine yönelik mektup gönderdi.

Filelefteros’un başlıklarına kısaca bir göz atarak basın özetlerimizi noktalayacağız.
Gazetenin ana haber başlığı:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı’yla Cuma günkü görüşmesinden önce bugün siyasi liderleri dinleyecek – Cumhurbaşkanından siyasi liderlere öneri çağrısı – Özersay Mağusa’nın gündem dışı kalması için müdahale etti.
Diğer haberlerden bazı başlıklarsa şöyle:
- 31 yaşındaki bir kişi çocuk pornografisi suçlamasıyla gözaltına alındı.
- Arıtılmış deniz suyu bu yıl yüzde 20 daha az kullanılacak. Barajlardan sulama amaçlı su kullanımı arıtılmış deniz suyunun iki katı.
- Beş arabada uyuşturucu madde bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand