Hristodulidis: Özersay'ın eylemleri müzakerelerin başlamasını engellemek için

Kudret Özersay dün Kapalı Maraş bölgesinin aşamalı olarak açılacağını açıklayarak, mülk sahiplerinin, eski sahiplerin ve vakıfların haklarını koruyacak bir politika izleneceğini vurguladı.

Dün, 1974’ten bu yana ilk kez Kıbrıslı Türk ve Türk gazeteciler Kapalı Maraş bölgesine girdi. Maraş ziyareti sırasında Kudret Özersay sözde hükümetin, Kapalı Maraş’ın sivil hayatın dışında tutulması artık mantıklı olmaktan çıktığını düşündüğünü ve önümüzdeki dönemde sivil hayata açılacağını söyledi. Buna paralel olarak, envanter çalışmalarıyla ilgili olarak ise, taşınmaz malların yanında taşınır mallarla ilgili olarak da çalışma sürdürüldüğünü kaydetti. Özellikle kilise ikonlarına değinerek, St. Barnabas’ta depoya taşınan ikonların bulunduğunu, kültürel mirasla sayılacak eserlerle ilgili envanter çalışmasının büyük ölçüde tamamlanmış olduğunu kaydetti. Özersay taşınmaz mallarda, turistik, ticari, konut mahiyetinde olanlar şeklinde bir tasnif yoluna gidildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kudret Özersay’ın ve Ankara’nın Maraşla ilgili eylemlerinin amacının, atmosferi zehirlemek ve Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasını engellemek olduğunu açıkladı. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Özersay’ın sahte devlette yapılacak seçimlerde kişisel hırsları olduğunu ve bu sebeple müzakerelerin yeniden başlamasını istemediğini belirtti. Bununla birlikte, taşınmaz mal komisyonunun ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve artık soruna çözüm bulma ve verimli bir aracı olarak görülemeyeceği ihtimalinin açıkça ortada olduğunu söyledi. Türk tarafının kapalı Maraş bölgesindeki taşınmaz mallarla ilgili yaptığı envanter çalışmasıyla, malların Kıbrıslı Rumlara değil Evkaf’a ait olduğunu kanıtlamaya çalıştığını dile getirdi. Hristodulidis, Türk tarafının iddialarını gerçek dışı olarak niteleyerek, Lefkoşa’nın konuyu Avrupa Konseyi gibi mümkün olan en yüksek seviyeye taşıyacağını ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile Pazar günü yapacağı görüşmede bu konuyu gündeme getireceğini söyledi. Nikos Hristodulidis, Anastasiadis-Lute görüşmesini kritik derecede önemli olarak niteleyerek, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlamasının mümkün olup olmadığının ortaya çıkacağını vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:34

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand