Boris Johnson’un parlamentoyu askıya alma kararına tepki

Britanya Başbakanı Boris Johnson’un parlamentonun çalışmalarını 5 haftalığına askıya alması kararı yoğun tepkilere neden olurken,

ülke son yılların en kötü siyasi krizinden geçiyor. Uluslararası medyadan alınan haberlere göre, Amerika Başkanı Donald Trump, Britanya’yı 31 Ekim’de anlaşma ile veya anlaşmasız Avrupa Birliği’nden çıkarma gibi cesur bir harekette bulunduğu için Boris Johnson’u kutladı. Son gelişmelere göre, yeni parlamento toplantısı 14 Ekim’de Kraliçe Elizabeth’in konuşmasıyla başlayacak. Avam Kamarası, Eylül ayı ortalarından itibaren, bu tarihe kadar çalışmalarını durduracak. Kraliçe’nin resmi onayını alan bu karar, düzensiz bir Brexit'i engellemek için siyasi muhaliflerinin kullanabileceği süreyi kısıtlıyor.

Britanya’da muhalefet, hükümete karşı güvensizlik oyu kullanma ihtimalini açık bırakırken, böyle bir gelişmenin ülkeyi erken seçimlere götüreceği belirtildi. Siyasi analizciler, böyle bir olasılıkta, büyük ihtimalle muhafazakar milletvekillerinin isyan edeceğine yönelik görüş bildirdi. Ayrıca artık hükümetlerine güvenemediğini ifade ederek tepki gösterenlerin sayısı da az değil. Hükümet, parlamentoda sadece bir sandalye fazla ile, sınırda bir çoğunluk sağlıyor. İşçi Partisi milletvekili bunun Britanya usulü bir darbe olduğunu ileri sürdü. Avam Kamarası'nın sözcüsü John Bercow, anayasal bir skandal olduğunu ifade etti. çeşitli partilerden bir grup milletvekili, hukuksal yolu, yani Boris Johnson’a karşı geçici önlemlerin alınmasını önerdi. İngiltere Kilisesi de tepkisini gösterek, kaotik Brexit’in fakirlere zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu. Times adına yapılan ankette, Britanyalı vatandaşların Johnson’un bu kararına sert tepki gösterdiği belirtildi. halkın %27’si parlamentonun çalışmalarının askıya alınmasından yana görünürken %47’si buna karşı olduğunu ifade etti. Borsada da karmaşa hüküm sürerken İngiliz sterlini düşüşe geçti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:34

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand