basın özetleri 12.08.1919

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.
Alithia gazetesi “Guteres iki taraf da memnun etti – Nikos Anastasiadis’in 6. Ve Kıbrıs Türk lideri Akıncı’nın 1. mektubuna cevap verdi” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
BMGS Antonio Guteres Kıbrıs’ın iki toplum liderinin, Kıbrıs sorununa ve özellikle de Mağusa konusuna ve doğal gaz konusuna değindikleri mektuplarına cevaplarında iki tarafı da memnun etti. Antonio Guteres Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e cevabında Mağusa konusunda Güvenlik Konseyinin kararlarındaki ısrarını dile getirdi. Türk lideri Akıncı’ya yanıtında ise Guteres doğal gaz konusunda cevap verdi. BMGS böylelikle Kıbrıs Rum tarafını Mağusa meselesiyle ilgili olarak tatmin ederken, Kıbrıs Türk tarafını da doğal gaz meselesiyle ilgili olarak “bu meselenin çözümü Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması yolunda güçlü bir motivasyon olacaktır” diyerek tatmin etmiş odu. Guteres her iki cevabi mektubunda da iki liderin BM gözetimi altında olası bir resmi olmayan konferans önerisine saygıyla baktığını ifade etti ve tüm Kıbrıslıların yararına olacak sonuç verici güven oluşturma önlemleri alınması çağrısını yineledi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Cumhuriyeti enerji Bakanı Yorgos Lakotripis TA NEA gazetesine verdiği bir röportajda, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki doğal gaz yatakları ile Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabaları arasında asla bir bağlantı kurulmamış olduğunu ifade etti. Enerji Bakanı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji konularındaki politika ve stratejisini tüm demokratik ve çağdaş ülkeler gibi Uluslararası hukuk ve BM’in 1982 Deniz Hukuku temelinde belirleyip yürürlüğe koyduğunu belirtti.
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis twitter hesabında Yunanca ve Türkçe olarak yayınladığı Kurban Bayramı tebrik mesajında Müslüman aleminin ikinci büyük bayramını olan Kurban Bayramını içten dileklerini dile getirerek kutladı ve barış, refah ve huzur dolu günler diledi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi de Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayrılmış. Gazete haberini “Ankara sinir harbine girişti – Gelişmeleri engellemek niyetiyle Lefkoşa’ya yoğun baskı uyguluyor” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
Ankara, iki toplum liderinin geçen Cuma günü görüşmesinde kaydedilen gelişmelerden sonra Kıbrıs Rum tarafına baskılar yoğun uygulayarak güçlü sinirler gerektiren bir oyuna girişti.
Kıbrıs sorununda yeni bir çaba başlangıcını istemediği halde Türkiye bu çabaların alaşağı edilmesinin sorumluluğunu da üstlenmekten uzak durmaya çalışıyor. Diplomatik kaynaklar, bu çerçevede Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerini artıracağı değerlendirmesi yapıyor. Aynı zamanda Mağusa konusunda da benzeri girişimlerini artırarak Kıbrıs Rum tarafına baskılarını yükseltmesi bekleniyor. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Cumartesi günü Mağusa’ya yaptığı yasadışı ziyareti sırasında yaptığı açıklamalardan sonra dün de konuya devam etti. Akar Karpaz açıklarında bulunan Yavuz sondaj gemisine refakat eden Gemlik firkateyninde yaptığı açıklamada Türkiye’nin geri adım atmak niyetinde olmadığını söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı da benzeri açıklamalar yaptı.
Lefkoşa’daki diplomatik kaynaklar önümüzdeki dönemde Türkiye’nin hareketlerine karşı çok dikkatli davranılması gerektiğine vurgu yaptı. İki toplum liderinin Cuma günkü görüşmesinde çizilen küçük yol haritasından sonra BMGS’nin Kıbrıs sorunu danışmanı Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs ziyareti konusuna ilişkin telefonu bekleniyor. Ağustos sonu ile Eylül başında gerçekleşmesi beklenen bu ziyaretin bundan sonraki gelişmelerde belirleyici bir rol oynayacağı değerlendirmesi yapılıyor.
Ceyn Ho Lut’un adada yapacağı görüşmeler, özel danışmanından bilgilendirilmeyi bekleyen Antonio Guteres’in hareket çerçevesini de belirleyecek.
Resmi olmayan bir beli konferans çerçevesine Türkiye’nin de katılımının şart olduğu gelişmelerin devamı Kıbrıs sorununda özlü bir perspektif olup olamayacağına ilişkin ortamı da netleştirecek.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Alta Mira şirketi Baf kazasında 350 avrodan zorunlu tarla satışlarına başladı.
- Baf kentinde iş kazasında yaralanan 63 yaşındaki bir çalışan hayatını kaybetti.
- Bir şirkette kurye olarak çalışan bir kişi götürdüğü zarfların içinden para çalarken yakalandı. Zanlı Elektronik kumar bağımlısı olduğunu söyleyerek suçlu olduğunu kabul etti ve derhal hapsedilmekten kurtuldu.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Eylül ayında elektronik mülk satışlarına başlanıyor – elektronik satış platformu testleri başladı – Ekonomi Bakanının ilgili kararnamesi hazır – 87,4 milyon değerinde 282 konut satışa sunulacak” başlıkları altında.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Çözüm mücadelesi ilkelerde tutarlılık ve realizmi şart koşuyor – AKEL: İki bölgeli iki toplumlu federasyonu reddetmek taksimin kalıcılaşmasına götürür
AKEL dün Politbüro üyesi Neoklis Silikiotis vasıtasıyla “İki bölgeli iki toplumlu federasyonu reddetmek taksimin kalıcılaşmasına götüreceği” uyarısında bulundu. Neoklis Silikiotis Evelthondas İoannidis’in cenazesinde yaptığı konuşmada “tek ulaşılabilir çözüm tek emenlikli, tek yurttaşlığı, tek uluslararası kimliği olan, garantör ve taksimci mantıklardan ve yabancı egemenliklerden uzak iki toplumlu iki bölgeli çözümdür” dedi. Silikiotis Anastasiadis Hükümetini Kran Montana’da çözüme ulaşamadığı nedeniyle ve yarattığı durgunlukla çıkmazlar oluşturmakla suçladı ve Türkiye’nin bu ortamı yasadışı sondajlarıyla ve Mağusa’da oldu bittiler yaratmakla kullandığını söyledi.
- Ormancılık dairesinin istatistik verilerine göre 2010 ile 2018 yılları arasında çıkan yangınlar sonucunda 15 bin hektarlık ormanlık arazi yandı. Sonuç son derece büyük boyutlara ulaşan bir çevre felaketi ve 130 bin avroluk zarar.
- Kıbrıslı kadınlar artık daha geç yaşta anne olmayı tercih ediyor. Avrupa istatistik dairesinin açıkladığı verilere göre Kıbrıslı kadınların ortalaması 30-34 yaş arasında, Avrupalı kadınlar ise 25-29 yaş arasında ilk kez anne oluyor. Bunun sonucunda Kıbrıs’ta doğum oranı ve doğurganlık oranı da düştü.

Politis gazetesinin ana haber başlığı şöyle:
Yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla megabat bonusu verildi – Hükümet ek izxinler verme kararını yürürlüğe soktu – Birinci projenin 101, ikinci projenin 150 megabatına Hükümet ekstradan 50 megabat daha verdi – Gecikmeli de olsa yeşil enerji alanında gerçek devrim başladı.
Politis’in diğer başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde artış – Gastrendorologlar yaz sıcaklarında mutfak sağlığına ilişkin uyarılarda bulundu.
- Enerji bakanı yorgo9s Lakotripis Ta Nea gazetesine verdiği bir demecinde Türkiye’nin Kıbrslı Türklerin de haklarını gasp ettiğini söyledi. Lakotripis “Türkiye tüm Kıbrıslılardan dolayısıyla da Kıbrıslı Türklerden de Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinin yüzde yetmişini çalmaya yelteniyor” dedi.
- Kıbrıs Böbrek Hastaları Derneği Baf kentinde Sağlık Bakanlığının özel kurumlardan hizmet satın alarak kurduğu diyaliz merkezinin teknik ve malzeme donanımının yetersizliğinden şikâyetçi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand