basın özetleri 31.07.19

Bugünkü Politis gazetesinin ana haberi “Yeni sondajlar yapılmayacak, Kıbrıs sorununa zaman verilecek – Total, ENİ ve Exxon sondaj çalışması yapmayacak” başlığı altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Önümüzdeki haftalar ve aylar Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik uygun şartların hazırlanması için kritik bir dönem olacak. BM GS’nin de devreye girmesiyle başlayacak olan sürece 2019’un sonuna ve belki de 2020’nin ilk iki ayına kadar lisans verilmiş olan parsellerde herhangi bir çalışma girişiminin yapılmaması yoluyla yardımcı olunmaya çalışılacak. Bundan sonra Kıbrıs’ın Münhasır ekonomik bölgesinin batı ve doğusundaki yasadışı sondajlarını durdurması için Türkiye’ye daha fazla basdkı yapılacak. Dün Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti Total ve ENİ’ye yedinci parselde lisans verdiğini resmen de açıkladı. Total ve ENİ 2, 3,9 ve 8 nolu parsellerde yatırım hakkına sahip. İki şirket 6. ve 11. Parsellerde zaten işbirliği yapıyordu.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Bundan sonraki adımlar bulanık – Temasların geleceğine dair temkinlilik
Yunanistan başbakanı belki görüşlerini net bir şekilde ortaya koyup büyük sözler sarf ederek tuzaklardan kaçınmış olabilir ama Mitsotakis ziyareti Kıbrıs sorununa ilişkin bundan sonraki adımlar konusunda bir temkinlilik ve belirsizlik bıraktı. Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı iki toplum liderinin 9 Ağustos görüşmesini son derece önemli olarak nitelendirirken Mitsotakis’in açıklamalarının içe yönelik izlenim yaratma çabası olduğu mesajını verdi.
- Ağzıma mukayyet ol Yarabbim! – Omorfo Mitropoliti son açıklamalarından sonra yaylım ateşine tutuldu
Omorfo Metropoliti Neofitos’un son dönemdeki eşcinsellere karşı yaptığı açıklamalarının sosyal medyada büyük tepkilere yol açması partileri de konu hakkında görüş belirtmek zorunda bıraktı. Dün partiler Metropolit’in açıklamalarını kınadı. Bu arada Ombudsman bu tür ratsist yaklaşımların halkı kışkırttığını belirtti ve devleti istikrarlı bir tavır takınmaya çağırdı. Ombudsaman kin ve nefret yayan ratsist ayrımcılık suçlaması yaptı. Bu durum karşısında Hükümet Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu vasıtasıyla yaptığı açıklamada, tüm halkın insan haklarına saygı ortamının yeniden yaratılması için Omorfo Metropolitinin müdahalelerini geri çekmesini talep etti.

Alithia gazetesi ana haberini “Fransız-İtalyan şemsiyesi – Total ve ENİ’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinin beş parselinde artık söz hakkı ve çıkarları söz konusu - Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis fikir Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Total’ın genel müdürüyle işbirliği çerçevesinde öne çıkarıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planları kesintisiz devam ediyor» başlığı altında veriyor.
Alithia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- EVKAF hangi toprakların ona ait olduğuna karar vermiş
EVKAF Abdullah Paşa ve Lala Mustafa Paşa Vakıflarının Larnaka’ya kadar uzandığına ve Mağusa’nın hangi topraklarının ona ait olduğu konusunda açıklama yaptı. O topraklarda yatırım yapmış olan Kıbrıslı Rumları o arazileri kiralamaya çağırdı.
- Mustafa Akıncı: Her şey 9 Ağustos’ta netleşecek – Elizabet Spehar dün Kıbrıs Türk lideriyle görüştü
Kıbrıs Türk Lideri 9 Ağustos görüşmesini beşli bir konferanstan önce çok önemli olarak nitelendirdi. Elizabet Spehar ile yaptığı görüşmede Mustafa Akıncı siyasi eşitlik ve etkin katılım konularının BM kararlarında açıkça ifade edildiğini söyledi.
- Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis dün ELDİK’e yaptığı ziyaret sırasındaki konuşmasında “hiçbir yasadışı hareket cevapsız kalmayacaktır” dedi. Mitsotakis Atina’nın Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarında daima Lefkoşa’nın yanında olduğunu ve bundan sonra da bunun böyle devam edeceğini” ifade etti.

Haravgi gazetesi ana haberini zorunlu emlak satışlarına ayırmış.
Gazetenin başlığı şöyle: ESTİA konut planına yapılan üç başvurudan biri reddedilecek – Başvuruları Bankalar ve Çalışma Bakanlığı değerlendirecek – 2018 yasal çerçevesi zorunlu satışları kolaylaştırdı – Meclisin Ekonomi Komisyonu bugün yeniden bir araya geliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesine ilişkin planlamalar ve yeni tehditler – Hükümet önümüzdeki 24 ay içinde 9 sondaj başlatacak. Hükümet Total-ENİ ortaklığına lisans verdiğini açıkladı ve Fransız İtalyan şemsiyesinden söz etti – Bu arada Dönmez, Doğu Akdeniz 82 milyonluk Türkiye’nin işidir açıklaması yaptı.
- Akıncı: Her şey 9 Ağustos’ta netleşecek
Mustafa Akıncı iki liderin 9 Ağustos görüşmesini önemli olarak değerlendirdi ve BMGS’nin Eylül ayı sonlarında iki liderle ayrı ayrı görüşeceğini ve üçlü bir görüşme arzu ettiğini bildirdi.
- Kofinu göçmen kampında 230 göçmen para yardımı almadan son derece sefil koşullar altında yaşamını sürdürüyor.
- Baf kazasında böbrek hastaları kan dializi koşullarının insan onuruna yakışır bir hale getirilmesini talep etti.
- Lefkoşa’nın tarihi surları restore edilecek. 1500’den sonra inşa edilmeye başlanan Lefkoşa surlarının durumu daha fazla ihmal kaldırmıyor.
- Omorfo metropolitinin ratsist açıklamaları nefret uyandırıyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Fransız-İtalyan şemsiyesi – Total-ENİ şirketlerinin jeopolitik enerji çıkarları genişletildi ve sağlamlaştırıldı –Amerikan ve İngiliz-Hollanda çıkarları Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesi haritasını tamamlıyor” başlığı altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Bakanlar kurulunun 7. Parselin lisansını Total – ENİ işbirliğine verme kararı, Fransa’nınDoğu Akdeniz’deki jeopolitik enerji ve tekno-ekonomik çıkarlarının artmasını sağladı. Doğu Akdeniz’de çıkarı olan üç grup oluştu. Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi haritasını Fransız-İtalyan çıkarları, Kogas Kore şirketi ExxonMobile-Qatar Petroleum, Amerikan Noble şirketi ve İngiliz-Hollanda şirketi Shell oluşturuyor.
Gaztenin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Zorunlu emlak satışlarında ortam kızışıyor
- Türkler Mağusa’ya ilişkin baskılarını arttırıyor.
- Araba kazası davasında 120 bin avroluk tazminat kararı – Kazada suçsuz olan taraf kalp krizi geçirmişti – İstinaf mahkemesi ilk Mahkeme kararını değiştirdi.
- Omorfo Metropoliti son açıklamasında kürtajla seri katil Metaksas’ın kurbanları arasında kıyaslama yaptı. Kürtaj kurbanlarının Metaksas’ın kurbanlarından ne farkı var, dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand