basın özetleri 30.07.19

Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmesi.
Gazete ana haberini “Resmi olmayan görüşmeye gitmek zor – Kıbrıs sorunu konusunda beşli konferans olasılığı uzaklaşıyor” başlığı altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor. Dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında yapılan görüşmede Kıbrıs sorunu hakkında resmi olmayan beşli konferans olasılığının zor olduğu sonucu çıktı. Bundan sonraki önemli dönüm noktası Kıbrıslı iki toplum liderinin 9 Ağustos görüşmesi olacak. Şu anda ise görünen o ki Türkiye’nin yarattığı olumsuz veriler beşli görüşmeye zemin yaratmıyor. Cumhurbaşkanı görüşmeden sonra kendisine sorulan beşli konferans zemini olup olmadığına ilişkin bir soruya “acele etmeyelim” cevabını verdi.
Gazetenin haberine göre Türkiye’nin tahrikkar davranışları sadece Kıbrıs sorununu değil Türkiye-Yunanistan ilişkilerini de etkiliyor ve bir Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi için de zemin yaratmıyor. Yunanistan ve Kıbrıs Hükümetine göre Washington başta Doğu Akdeniz’de olmak üzere gelişen olaylarda önemli rol oynadı. Kiriakos Mitsotakis’e göre Amerikan Kongresi Doğu Akdeniz’e ayrı bir önem veriyor.
Filelefteros gazetesinden diğer bazı haberler:
- Türkiye “Deniz bölgelerimizi ihlal ediyorsunuz dedi. Türkiye tahrikkarlığını son raddeye getirdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın münhasır Ekonomik Bölgesi dahilindeki doğasl gaz araştırmalarını yasadışı olarak nitelendirdi.
- Limasol sakinleri gökdelen inşaatları konusunu mahkemeye taşıyacak. Limasol halkı Belediye’ye verdiği inşaat ruhsatları konusu için dava açıyor.
- Omorfo Metropoliti Neofitos’un eşcinsellere yeni saldırısı. Eşcineller pislik kokusu yayıyor. Accept LGBTI eşcinseller derneği Kiliseyi nefret retoriği yapmakla suçladı ve bu saldırılar karşısında boş elle durmayacağını açıkladı.

Alithia gazetesinin de ana haberi Mitsotakis Anastasiadis görüşmesi. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
İstenen yeni bir ortak anlayış çerçevesidir – Yunanistan Başbakanı ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dünkü görüşmesinin odak noktası 9 Ağustos toplum liderleri görüşmesi oldu – Yunanistan başbakanı Yunanistan’ın dış politikasının ana konusunun Türk işgalinin sona ermesi olduğunu belirtti – Türkiye’nin Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesindeki tırmanan yasadışı faaliyetleri karşısında örgütlü tepki yolları da tartışıldı.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Meclis dün, Cumhurbaşkanının geri gönderdiği zorunlu emlak satışlarıyla ilgili yasa tasarısına bir hayır, bir erteleme kararı verdi. Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis Kıbrıs Taşınmaz Mülk İdare Şirketi Hellenik Bank’a ödemelerinin 160 milyar avro artacağı uyarısında bulundu.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Münhasır Ekonomik Bölgesindeki 7. Parselin sondaj hakkını ENI-TOTAL şirketine devretti. Bakanlar Kurulu ayrıca şu ana kadar hakları ENİ şirketine verilmiş parsellere TOTAL’ın da dahil olduğunu açıkladı.

Haravgi gazetesinin ana haberi zorunlu emlak satışlarının dün Meclis’te görüşülmesi konusu.
“Geri gönderilen yasa tasarısının kabul edilmesine yönelik girişimler planlanıyor – Hassas kredi sahipleri korumasızx – Averof ile Finans Komiseri arasında tartışma – Meclis önünde halk protestosu” başlığı altında verilen haberde kısaca şöyle yazıyor:
Estia planının kredi borçlarının zorunlu kıldığı satışlar 1 Ekim’e kadar ertelendi. Averof Neofitu – Nikolas Papadopulos ikilisi zorunlu satışların genel çerçevesinde değişiklikler yapılması yolunda kulis çalışmaları yapıyor. Önümüzdeki Cuma günü Meclis’in genel oturumunda Cumhurbaşkanlığından geri döne yasa tasarısının önerilen değişikliklerle Meclis’ten geçirilmesi tasarlanıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Mitsotakis’le görüşmelerde Kıbrıs sorunu odak noktası – Akıncı’yla yapılacak görüşme hakkında temkinli iyimserlik – Kiriakos Mitsotakis yeni ortak anlayış çerçevesi oluşacağına dair umut ifade etti Haberde Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Yunanistan başbakanının 9 Ağustos Anastasiadis-Akıncı görüşmesi hakkında temkinli iyimserlik ifade ettiği yazılıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’yla kararlılıkla ve siyasi iradeyle görüşeceğini belirtti. “Cumhurbaşkanı Kıbrıslılar olarak öncelikle Kıbrıslıların çıkarlarını koruyan bir çözümün bulunması yolunda işbirliği yapacağımıza inanıyorum” dedi.
- AKEL Genel sekreteri Andros Kiprianu dün öğleden sonra Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ile görüştü. Görüşmeden sonra Kiprianu Yunanistan Başbakanının iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü zeminine bağlı olduğunu ifade etti.
- Otelcilik sektöründe anlaşma çıkmazda
Çalışma Bakanlığının arabuluculuğu ile gerçekleşen otelcilik ve yemek sektörü çalışanları toplu sözleşmelerinde anlaşma sağlamak için bu sabah da görüşmeler devam edecek. Ancak çalışnalr ile işverenler arasındaki mesafe çok açık. Sendikalar çalışma Bakanlığını sonsuz bir diyaloga girmeyecekleri konusunda uyardı. Sendikalar Temmuz sonuna kadar süre tanıdı.

Politis gazetesinin ana haberi Mitsotakis Anastasiadis görüşmesi.
Haberin başlıkları şöyle:
Atina öncelik çözümdür mesajını verdi. Türk tahriklerini göz ardı etmeden hedefe bağlı kalınacak – Kiriakos Mitsotakis aşılmış garantilerin ve askerlerin olamdığı bir çözüm istiyor – Anastasiadis’ten Akıncı’ya net mesaj.
Politis haberinde şöyle yazıyor:
Yunanistan Başbakanı ilk Kıbrıs ziyaretinde Atina’nın bir numaralı kaygısını işgalin sonlandırılması olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Atina ile Lefkoşa’nın ana hedefinin, Türk tahriklerini göz ardı etmeden çözüm olduğu belirtildi. Atina’nın duruşu değişmedi bu ise gelişmeler doğrultusunda olumlu bir nokta teşkil ediyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mitsotakis’in onuruna verilen akşam yemeğinde 9 Ağustos görüşmesi beklenirken Mustafa Akıncı’ya doğru bir açılım yaptı. Cumhurbaşkanı siyasi eşitlik dahil BM kararlarına bağlılığını tekrarladı ve görüşmeye iyi niyetle gittiğini belirtti ve Mustafa Akıncı’nın da aynı şeyi yapmasını diledi. Bununla birlikte Anastasiadis Kıbrıs Türk tarafının Mağusa kapalı bölgesiyle ilgili girişimlere de değindi ve biz güven yaratıcı önlemleri konuşmaya giderken Kıbrıs Türk tarafı güvensizliği perçinleyen hareketlerde bulunuyor, dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:37

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
Basın Özetleri 27.09.2021
12:54
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Tüm haberler

Video on Demand